péntek, február 13, 2026
13 C
Budapest
Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55

Putyin szerint komolyan kell venni az amerikai igényt Grönland megszerzésére

Vlagyimir Putyin szerint az USA régóta tervezi Grönland annektálását, az erre vonatkozó igényt komolyan kell venni. Az orosz elnök csütörtökön Murmanszkban, egy a sarkvidék jövőjéről tartott fórum plenáris ülésén ismertette álláspontját.

Kérjük, támogassa adója 1%-ával a HVIM-et!
A szervezet valós, kézzelfogható eredményeiről itt olvashat.
Felajánlását az Azonosságtudat Alapítványnak küldje el!
Adószám: 18218082-1-07

„Csak első pillantásra lehet ez meglepő valaki számára, és súlyos tévedés lenne azt hinni, hogy ezek valamiféle extravagáns kijelentések az amerikai kormányzat részéről. Ez távolról sem így van” – mondta az orosz államfő.

Putyin emlékeztetett rá, hogy a Grönland és az Izland annektálására vonatkozó amerikai tervek először az 1860-as években jelentek meg. Az Egyesült Államok 1867-ben 7,2 millió dollárért, azaz több mint 11 millió rubelért vásárolta meg Alaszkát Oroszországtól, amit akkor kinevettek, és a területet elnevezték „Andrew Johnson (elnök) jegesmedvekertjének”. Ennek fényében Grönland megszerzése nem talált támogatásra.

Mint mondta, 1910-ben előkészületben volt, ám meghiúsult egy területcsere-ügylet az Egyesült Államok, Németország és Dánia között. A második világháború idején Washington katonai támaszpontokat telepített a szigetre, hogy megvédje a németektől, majd felajánlotta Dániának, hogy megvásárolja Grönlandot.

Rámutatott, hogy „az Egyesült Államok továbbra is módszeresen előmozdítja geostratégiai, katonapolitikai és gazdasági érdekeit az Északi-sarkvidéken”. Hozzátette, hogy a grönlandi kérdésnek semmi köze Oroszországhoz, de Moszkva aggódik, mert a NATO-országok egyre gyakrabban „a Távol-Északot az esetleges konfliktusokhoz való ugródeszkaként tüntetik fel”.


Hangsúlyozta, hogy Oroszország soha senkit nem fenyegetett meg az Északi-sarkvidéken, de figyelemmel kíséri a helyzet alakulását. Kilátásba helyezte, hogy Moszkva reagálni fog Svédország és Finnország részvételére a NATO-ban. Mint mondta, Oroszország nem engedi meg a szuverenitásába való beavatkozást, és meg fogja védeni az érdekeit. Bejelentette, hogy a sarkvidéki övezetben szolgáló orosz katonák száma növekedni fog.

Az orosz elnök egyebek között azt hangsúlyozta, hogy Oroszország egyenrangú együttműködés híve az Északi-sarkvidéken, amelynek jelentősége számára és az egész világ számára egyre nő, ami a térségben a pozíciókért folytatott geopolitikai harc kiéleződéséhez vezet. Kijelentette, hogy Moszkva kész együttműködni minden olyan országgal, amely felelősen viszonyul a fejlődés kérdéseihez. Lehetségesnek nevezte a közös projekteket a nyugati országokkal, ha részükről érdeklődés mutatkozik.

Kiemelten foglalkozott az egyre jelentősebbé váló északi hajózási útvonal fejlesztésével. Elmondta, hogy Oroszország rendelkezik a világ legnagyobb jégtörőflottájával, és ezt a pozíciót meg kell erősíteni. Hangoztatta, hogy az ilyen járművek új nemzedékét kell üzembe helyezni, beleértve az atommeghajtásúakat is.

Kifejezte szándékát a bányászat fejlesztésére is az Északi-sarkvidéken, beleértve a ritkaföldfémek kitermelését. Putyin a sarkvidéki területek fejlesztését, az ottani lakosság életminőségének javítását ígérte.

 

CionDon továbbra sem akar leszállni Grönlandról

Dánia Grönland felfegyverzésére készül

Grönlandi kormányfő Donald Trumpnak: Grönland nem eladó

(Demokrata nyomán Szent Korona Rádió) 

Legfrissebb

Meghosszabbították a Lakatos Márk-botrány egyik szereplőjének letartóztatását

Április 20-ig biztosan letartóztatásban marad a Lakatos Márk féle...

Fegyverszünet márciusban, Zelenszkij lemondása májusban?

Arról érkeztek információk, hogy az Amerikai Egyesült Államok által...

A Tajvannak történő fegyvereladás veszélyeztetheti Trump látogatását Kínába?

A kínai hatóságok figyelmeztették az amerikaiakat, miszerint a tajvani...

Újabb kárpátaljai magyar hunyt el a fronton

Alig néhány nap telt el a legutóbbi hasonló hír...

Kategóriák

Meghosszabbították a Lakatos Márk-botrány egyik szereplőjének letartóztatását

Április 20-ig biztosan letartóztatásban marad a Lakatos Márk féle...

Fegyverszünet márciusban, Zelenszkij lemondása májusban?

Arról érkeztek információk, hogy az Amerikai Egyesült Államok által...

A Tajvannak történő fegyvereladás veszélyeztetheti Trump látogatását Kínába?

A kínai hatóságok figyelmeztették az amerikaiakat, miszerint a tajvani...

Újabb kárpátaljai magyar hunyt el a fronton

Alig néhány nap telt el a legutóbbi hasonló hír...

Nem volt kedve kompetenciamérést írni, ezért arcon ütötte az igazgatóhelyettest

2025 szeptemberében egy ceglédi középiskolásnak nem volt kedve kompetenciamérést...

Lavrov szerint Franciaország meg akarja puccsolni egykori afrikai gyarmatait

Párizs megpróbálja megbuktatni a korábbi afrikai gyarmatain a számára...

Kapcsolódó cikkek

Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55