A svédek után a második uniós tagállam, ahol női hadkötelezettség van. Számos uniós országban azonban már a civil lakosságot is próbálják felkészíteni egy kirobbanó háborúra. Van, ahol a bunkerek számának növelésére fektetnek hangsúlyt, valahol pedig tájékoztató füzeteket osztogatnak.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Dánia bevezeti a hadkötelezettséget a nők számára – közölte Troels Lund Poulsen dán védelmi miniszter.
A tájékoztatás szerint azok a nők, akik az idén július 1-jével töltik be a 18. életévüket, 2026 során lesznek behívhatók katonai szolgálatra.
A hadkötelezettség a skandináv országban eddig csak a 18. életévüket betöltött férfiakra vonatkozott. Dániában tavaly fogadtak el reformokat, amelyek keretében egyebek között az eddigi négyhónapos szolgálati időt 2026 augusztusától 11 hónapra emelik. Ugyanakkor továbbra is az a szabályozás, hogy egy évfolyamnak csak egy részét hívják be katonai szolgálatra.
Dánia az új szabályozással Svédország után már a második uniós tagállam, amelyben előírják a nők hadkötelezettségét. Svédország 2017-ben döntött erről. Norvégiában, amely ugyan NATO-tagország, de nem tagja az EU-nak, szintén kötelező a nők katonai szolgálata.
Emellett számos uniós országban már több lépést is tettek a háborús vészhelyzeti időkre tekintettel. A legtöbb ilyen országban már kidolgoztak a civil lakosság számára egy protokolt, amely szerint elkellene járni egy kirobbanó háború esetén. Németországban az óvóhelyek és bunkerek számának növekedésére is figyelmet fordít a kormány. Az erről írt összefoglaló cikkünk itt olvasható. Ezzel ellentétben Magyarországon nemhogy a katonai szférában nincsen sorkatonai kötelezettség, de a civil lakosság felkészítésében sem tesz semmit a kormány, holott évek óta háborús vészhelyzet van kikiáltva hazánkban is.
Évek óta háborús vészhelyzet van érvényben hazánkban, még sincs felkészítve a lakosság
(24.hu nyomán Szent Korona Rádió)