Oroszország szemben például az USA-val Izraelt meghívta a májusi győzelem napi megemlékezésekre Kína, Brazília, Szlovákia és Szerbia képviselőivel együtt.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A moszkvai Vörös téren évente megrendezett május 9-i megemlékezéseken katonai parádéval és Vlagyimir Putyin orosz elnök beszédeivel emlékeznek meg Szovjetunió második világháborúban elesett áldozatokról.
Május 9. Oroszországban és posztszovjet világ nagy részén jelentős ünnepnap, melynek fő eseménye a Vörös téri felvonulás.
“A korábbi évfordulókkal ellentétben idén Oroszország nem hívta meg az Egyesült Államokat, az Európai Unió nagy részét, Kanadát, Ausztráliát és más, általa „barátságtalannak” tartott országokat”
– írja a News.ru.
Nyugati vezetők már korábban is részt vettek az eseményen, többek között 2005-ben, amikor Putyin George W. Bush amerikai elnököt és francia kollégáját, Jacques Chiracot látta vendégül.
Benjámin Netanjahu Izrael miniszterelnöke legutóbb 2018-ban vett részt a felvonuláson, a kevés jelen lévő nyugati vezetők egyikeként. Elsőre meglepő lehet hallani, hogy az izraeli Knesszet az előző évben május 9-ét hivatalos ünneppé nyilvánította.
Izrael az egyetlen olyan ország az Oroszország vezette Független Államok Közösségén kívül, ahol május 9-e szerepel a hivatalos naptárban.
Ennek az az oka, hogy a kommunista Vörös Hadseregben, több ezer zsidó harcolt Európa ellen a bolsevizmus oldalán, akik később Izraelben telepedtek le, elfoglalva a palesztinok földjét. Talán annyira nem voltak a fronton felül reprezentálva mint a kommunista pártelitekben szerte a világon – gondoljunk csak az rettegett ÁVH alapítóira – viszont számottevően fegyvert fogtak a szovjetek mellett.
Oroszország 2021-ben állított össze és hozott nyilvánosságra egy listát, az általa „barátságtalannak” nevezett országokból, mely listán szerepel az Egyesült Államok, az Európai Unió legtöbb tagállama, Kanada és Ausztrália.
Az orosz média megjegyezte, hogy ez lesz az első alkalom, hogy Németország nem lesz jelen az évfordulós eseményen.
A múlt hónapban Izrael az Egyesült Államokkal, Oroszországgal és Magyarországgal, együtt az ENSZ-ben az ellen a nem kötelező érvényű közgyűlési határozat ellen szavazott, amely elítélte Oroszországot mint agresszort a jelenleg is zajló ukrajnai háborúban.
Szinte az összes többi európai uniós ország mellette szavazott.
Azt egyelőre nem tudni, ki képviseli majd a zsidó államot a rendezvényen, amelyre meghívást kapott Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke is, aki a News.ru szerint tervezi a részvételt.
Putyin szerint bonyolultabb lezárni a háborút, mint ahogy Trump gondolja
Követeli az Európai Bizottság, hogy Auschwitzban tartóztassák le a háborús bűnös Netanjahut
( Neokohn nyomán Szent Korona Rádió)