szerda, február 19, 2025
-5.6 C
Budapest
Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55

Az USA helyett Európának adná ásványkincseit Ukrajna

Ahogy mi is megírtuk, Trump több száz milliárd dollárnyi fegyvert és segélyt küldött már Ukrajnának. Most cserébe Ukrajna ritkaföldfém-készletének a felét követeli. Zelenszkij viszont inkább Európának adná ásványkincseit.

Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is 

Ukrajna hatalmas urán-, lítium- és más ásványkincsekkel rendelkezik, amelyek „kritikusak” az Európai Unió túlélése szempontjából – írta Denisz Smihal miniszterelnök a Politico pénteki cikkében, amely „több százmilliárd dollár” potenciális nyereséget ígér az EU tisztviselőinek és a vállalkozásoknak.

Donald Trump amerikai elnök nemrégiben „500 milliárd dollárnak megfelelő értékű ritkaföldfémeket” követelt Ukrajnától. Cserébe mindezt azért a „több mint 300 milliárd dollárra” becsült összegért, amelyet Washington már eddig nyújtott Kijevnek különböző segélyek formájában.

Zelenszkij végül visszakozott

A pénteki müncheni biztonsági konferencián Volodimir Zelenszkij ukrán vezető állítólag „udvariasan elutasította” egy olyan dokumentum aláírását, amely állítólag az USA-nak biztosítana jogokat Ukrajna jövőbeli ásványkincseinek 50%-ára. A „Ukrajna maradékának kiárusításával” kapcsolatos vádakat elutasítva Zelenszkij korábban hangsúlyozta, hogy kölcsönösen előnyös partnerséget szeretne kialakítani, nem pedig egyszerűen elajándékozni az ország természeti erőforrásait.

„Ukrajna altalajában az EU számára kritikusnak ítélt 30 ásványi anyagból 22 található… Készek vagyunk közös vállalatokat létrehozni ezen a területen, ami kétségtelenül stratégiai előnyhöz vezetne az EU számára”

– írta cikkében Smihal, hasonlóan a Kijevvel való további „együttműködésből” származó potenciális előnyökkel kecsegtetve az uniós tisztviselőket.

Európával szerződne Ukrajna

Az ukrán tisztviselő a továbbiakban azt állította, hogy az ukrán „újjáépítésbe” való befektetés fellendítené az egész európai gazdaságot és megszilárdítaná az uniót.

„Több százmilliárd dollárról beszélünk, amelyben az európai vállalkozások részt vehetnének. Valamint termelés és munkahelyek teremtéséről itt és az EU országaiban egyaránt”

– írta Smihal, hozzátéve, hogy „bárki, aki látja a saját kilátásait, részt akarna venni ebben”.

„Nem vagyunk olyan ország, amelyik könyörögve jött, hogy csatlakozzon az EU-hoz, hogy állami pénzeket, kedvezményeket vagy előnyöket kapjon. Olyan ország vagyunk, amely tudja, hogy mit ér, és őszinte a szövetségeseivel” – tette hozzá, azt állítva, hogy Kijev az európai biztonság gerince, és hogy az unió „talán nem maradna fenn nélkülünk”.

Európa legnagyobb titán- és lítiumkészletei Ukrajnában vannak

A Világgazdasági Fórum 2024-es jelentése szerint Ukrajna „óriási potenciállal rendelkezik, mint a kritikus nyersanyagok jelentős globális beszállítója”. Ez „nélkülözhetetlen” lehet a védelmi, a csúcstechnológiai és a zöld energiaipar számára. Az ország büszkélkedhet Európa legnagyobb titán- és lítiumkészleteivel, amelyek nem tartoznak a ritkaföldfém csoportjai közé.

Zelenszkij azonban a múlt héten elismerte, hogy Kijev nem ellenőrzi a Trump által kívánt erőforrások nagy részét. Ragaszkodott ahhoz, hogy Ukrajna nyugati támogatóinak először segíteniük kell őket az orosz erők kiszorításában az ásványi anyagokban gazdag területekről, mielőtt befektethetnének a ritkaföldfém-forrásokba.

Érvényesek a tárgyalások, ha lejárt Zelenszkij mandátuma?

Zelenszkij legitimitásával és jogállásával kapcsolatban is maradtak kérdések, mivel az ukrán vezető elnöki mandátuma 2024 májusában lejárt. Azóta a hadiállapotra hivatkozva nem hajlandó választásokat tartani.

„Bárkivel lehet tárgyalni. Törvénytelensége miatt azonban Zelenszkijnek nincs joga bármit is aláírni”

– mondta januárban Vlagyimir Putyin orosz elnök, hangsúlyozva, hogy minden esetleges békemegállapodásnak Moszkva és Kijev között jogi szempontból kötelező érvényűen kell működnie.

Trump azt is elismerte, hogy Kijevnek előbb-utóbb választásokat kell tartania, és megjegyezte, hogy Zelenszkij nem biztos, hogy marad még egy ciklusra, mivel hazai közvélemény-kutatási számai „finoman szólva sem valami nagyszerűek”.

Trump ajánlata

A Trump-kormány tett egy ajánlatot Ukrajnának: ha az USA megkapja Ukrajna ritkaföldfém-készletének a felét, akkor hajlandóak katonákat küldeni az ország biztonságának garanciája érdekében – írja az NBC News. Ez nem azt jelenti, hogy az Egyesült Államok is beszáll a háborúba, ugyanis az alku egyik fontos eleme az is, hogy ehhez Ukrajnának meg kell egyeznie Oroszországgal.

Két, az ügyre rálátó tisztviselő szerint Trump így ingyen megkapná a technológiai eszközök gyártásában elengedhetetlen nyersanyagokat, Ukrajnának pedig nem kéne fizetnie az orosz invázió kezdete óta az Egyesült Államoktól kapott több milliárd dollárnyi fegyverért és támogatásért.

Az ajánlatot Scott Bessent pénzügyminiszter prezentálta Volodimir Zelenszkijnek, mikor szerdán találkoztak. Az ukrán elnök akkor nem írta alá, egy kis időt kért, hogy átnézze a teljes szerződést. Azt mondta, hogy még péntekig átnézi, ugyanis aznap találkozott J. D. Vance alelnökkel a müncheni biztonsági konferencián.

Pénteki beszédében azt mondta, hogy ügyvédei hamarosan küldenek néhány módosítási javaslatot Bessentnek, és csak memorandumként hivatkozott az ajánlatra, nem biztonsági garanciaként.

„A ritkaföldfém biztosítását akarom. Több százmilliárd dollárt tettünk bele. Remek ritkaföldjük van, és a ritkaföld biztosítását akarom, és hajlandóak megadni”

– mondta újságíróknak Donald Trump.

Trump átmenetileg felfüggesztette Ukrajna támogatását

177 milliárdból 100-at elloptak – vallotta be Zelenszkij

(Orosz Hírek és Telex nyomán Szent Korona Rádió)

Legfrissebb

Szent Korona Délutánok: Mátyás király küldetése

A Szent Korona Szabadegyetem új előadássorozatának következő eseménye 2025.02.22-én...

Iskolai lövöldözést tervezett a Vas vármegyei diák

Egy fiatalkorú diák iskolai lövöldözést tervezett, erről pedig közösségi...

Komoly ellentétek jöttek létre az Ukrajnáról szóló párizsi csúcstalálkozón

Az Ukrajnával foglalkozó párizsi rendkívüli csúcstalálkozón, amelyen számos európai...

Ki lett utasítva Felvidékről az ukrán kém

Azonnali hatállyal ki lett utasítva egy ukrán kém Felvidékről...

Négy túsz holttestét adja át csütörtökön a Hamász

Soron kívül átadja négy túsz holttestét a Hamász a...

Kategóriák

Szent Korona Délutánok: Mátyás király küldetése

A Szent Korona Szabadegyetem új előadássorozatának következő eseménye 2025.02.22-én...

Iskolai lövöldözést tervezett a Vas vármegyei diák

Egy fiatalkorú diák iskolai lövöldözést tervezett, erről pedig közösségi...

Komoly ellentétek jöttek létre az Ukrajnáról szóló párizsi csúcstalálkozón

Az Ukrajnával foglalkozó párizsi rendkívüli csúcstalálkozón, amelyen számos európai...

Ki lett utasítva Felvidékről az ukrán kém

Azonnali hatállyal ki lett utasítva egy ukrán kém Felvidékről...

Négy túsz holttestét adja át csütörtökön a Hamász

Soron kívül átadja négy túsz holttestét a Hamász a...

A félállati életmód miatt születik sok cigány

Forgács István, "romaügyi szakértő" is utalt rá, hogy nem...

Az egyetemekről kiinduló szélsőbaloldali tüntetéshullámot készítenek elő tavaszra

A szerbiai tüntetéssorozat mintájára szélsőbaloldali aktivisták, egykori SZDSZ-közeli kreatív...

Igazi ritkaságokat bemutató fegyverkiállítás az Attila Védvonal Túrán (+VIDEÓ)

Rögtönzött fegyverbemutató, tárlatvezetés Gál Attila fegyverműszerésszel. A 2024-es, XII....

Kapcsolódó cikkek

Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55