Ahogy korábban már beszámoltunk róla, Kongóban komoly harcok dúlnak a kormányerők és Ruanda által támogatott lázadócsoportok között. Elképesztő mennyiségű civil esett már áldozatul a heves harcoknak, amihez az afrikai népcsoport erőszakos vérmérséklete is eléggé hozzátesz. A legnagyobb baj csak az, hogy a Kongói mészárlás és a háború elől megint csak Európába fognak menekülni a migránsok…
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Folyamatosan támadják a civil lakosságot a Ruanda által támogatott lázadók Kongó keleti részén. Most is több falut is megtámadtak és legalább 51 embert megöltek. A helyi szervezetek képviselői brutális erőszakcselekményekről számolnak be.
A kelet-kongói Ituri tartomány közigazgatásának vezetője, Jules Tsuba szerint a mostani támadásban legalább 51 ember vesztette életét. Ez egy előzetes adat, a további halottak keresése még folyamatban van. Ituri Észak-Kivu tartománnyal határos, amelynek nagy részét az M23 milícia vette át.
William Manga, a régió egyik rendőrtisztje a dpa-nak azt mondta, legalább 55 holttestet találtak. A rendőri vezető nők elleni támadásokról is beszámolt:
“A támadók nőket és lányok erőszakoltak meg, házakat fosztottak ki, amelyeket aztán felgyújtottak.”
Tsuba elmondása szerint a támadás hétfőn történt, a tartományi fővárostól, Buniától mintegy 80 kilométerre északkeletre. A mészárlást most nem az M23, hanem a Codeco milícia számlájára írják. Ez egyike annak a több mint 100 fegyveres csoportnak, amely a befolyása megszerzéséért harcol az erőforrásokban gazdag Kelet-Kongóban.
Folyamatosan nyomulnak előre az M23 lázadói
A Ruanda által támogatott M23 lázadói viszont két nap fegyvernyugvás után megtámadták a kongói hadsereg erőit Dél-Kivu tartományban. A heves lövöldözés kedd reggel kezdődött, három nappal azután, hogy a kelet- és dél-afrikai országok vezetőinek csúcstalálkozója azonnali és feltétel nélküli tűzszünetre szólított fel.
A lázadók hatalmas területeket foglaltak el a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén, köztük Gomát, az ország második legnagyobb városát.
Az ENSZ legfrissebb adatai szerint január eleje óta mintegy 2900 ember halt meg az ellenségeskedések következtében. Becslések szerint körülbelül 700 ezer ember kényszerült elhagyni otthonát, és több ezren megsebesültek.
Hogy miért foglalkozunk mi egy távoli afrikai országon belül folyó harcokkal?
Pontosan az imént leírt adatok miatt, ugyanis az a 700 ezer ember, aki eddig elhagyta otthonát a háború miatt, Európa felé tart. Valójában az, hogy célzottan küldik a nagyhatalmak Európára a bevándorlókat vagy tényleg háború elől menekülnek, majdnem mindegy. A vége ugyanaz: elárasztanak bennünket a beilleszkedésre képtelen, kultúránkat megérteni és elfogadni képtelen, teljesen más vallással rendelkező afrikai migránsok.
Rendszerváltást akar a Ruanda által támogatott M23 lázadócsoport Kongóban
Újra regionális háború szélére sodródott Kongó, Európa számára hatalmas kockázattal járhat
(Euronews nyomán Szent Korona Rádió)