Az eddigi években, bár a nyár súlyos aszályokat hozott, azt lehetett mondani, hogy a téli időszakban legalább hullott annyi csapadék, hogy bizonyos mértékű kármentésre alkalmas legyen. De idén nem halad a talajok téli feltöltődése.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A közelmúltban, és jelenleg is (ahogy a 30 napos csapadék-anomália térkép is bizonyítja) kiváltképpen száraz volt időjárásunk. A HungaroMet csapadék-anomália térképe, mely a csapadékhiány mennyiségét mutatja, igen komoly problémára hívja fel a figyelmet, hiszen az északi országrészen kívül mindenhol csapadékhiánnyal nézhetünk szembe.
Ahogyan írják: január is jóval az átlag alatt szerepelt, és sajnos februárban is folytatódott a száraz idő (leszámítva az északkeleti havazást). Emiatt azonban nagyon rossz a talajállapot, az ország nagy részén jelentős a vízhiány.
A jelenleg fennálló időjárás kiváltképpen problémák elé állítja a mezőgazdaságot, de lényegében hazánk teljes növényvilágát, ugyanis a megelőző időszakban a tavaszt idéző hőmérsékletek hatására ébredezni kezdő vegetáció a héten a hideg éjszakáknak köszönhetően ismét nyugalmi állapotba került. Számottevő változás a folytatásban sem várható, továbbra is fagyos, hideg éjszakákra, és enyhe nappalokra lehet számítani. Sajnos csapadék sem érkezik, pedig a talajok téli feltöltődése hazánk nagy részén még nem fejeződött be, és a telítettséghez képest sokfelé hiányzik 30-70 mm nedvesség a felső egy méteres rétegből.
A kártevők és kórokozók gyérüléséhez szükséges tartós -10 fok alatti fagyok az idén télen még nem fordultak elő, sőt az enyhe napokon egyes kártevők már támadásba is lendültek. A jelenlegi hideg éjszakák azonban igen jól jönnek növényvédelmi szempontból, és a gyümölcsfák idő előtti fejlődését is visszafogják.
Sürgős változásra van szükség: Filmen mutatták be, hogyan szárad ki hazánk
(HungaroMet nyomán Szent Korona Rádió)