A Versenyképes Járások Program támogatására pályázik Dorog, és terveik szerint egy békeidőben múzeumként működő óvóhelyet hoznának létre az egykori altáróban.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Két pályázattal is indul Dorog a Versenyképes Járások Programban, erről döntött a képviselő-testület a január 31-i ülésén. Az egyik pályázatot egy óvóhely kialakítására adják be.
Egy óvóhely kialakítása lesz a pályázat egyik eleme
A Reimann-altáró óvóhely funkciójára, békeidőben kiállítótérként való funkció kialakítására ad be pályázatot a város. Tittmann János polgármester az orosz-ukrán háborúval és az ebből fakadó, előrelátó öngondoskodás követelményrendszerével magyarázta az életvédelmi létesítmény, azaz óvóhely kialakítása tervét.
Az indoklás szerint Dorogon nagy létszámú fekvőbeteget és bentlakásos ellátást igénylő klienseket gondozó intézmények működnek, melyekben túlnyomórészt nem dorogi lakosok az ápoltak, illetve a város polgárait szolgáló létesítmény iránti igény is szerepet játszott a kezdeményezésben.
A testületi ülésen felmerült a kérdés, hogy a pályázat tartalmazza-e majd a meglévő, egykor óvóhelyekként funkciónáló helyek felújítását is, ám a polgármester nemleges választ adott. Mint hozzátette: bár Dorogon vannak óvóhelyek, ezek felújítása és szabályoknak megfelelővé tétele nagyságrendekkel nagyobb feladat, mint a most tárgyalt Reimann-altáró átalakítása.
A jelenlegi döntésében a cselekvési tervet határozta meg a testület, illetve a szakértők megbízásának jóváhagyása szerepel. A tervek szerint 800 méter hosszan feltörik az egykori bányaaltáró tömedékelését, a megfelelő infrastruktúra kialakításával alakítják ki az óvóhelyet. Egyébként a Bányászattörténeti Miniverzumhoz kapcsolódó kiállítótérként is funkcionálna az altáró. Az óvóhelyek létesítéséről, fenntartásáról és békeidőben való hasznosításáról a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium hozott rendelete az irányadó.
A Versenyképes Járások Program 2025 januárban indult és összesen 65 milliárd forint áll rendelkezésre a programon belül, amelyet 2025-2026-ra irányzott elő a kormány. A program keretében támogatás igényelhető térségi alapinfrastruktúra és elérhetőség fejlesztésére, térségi közszolgáltatások fejlesztésére, térségi gazdaságfejlesztési, településüzemeltetési feladatokra.
Orbán dagadó vitorlákról a Trump nagykövete bizonytalanságról beszél
Milyen lenne az ideális Magyar Honvédség? – Itt a Válaszcsapás legújabb adása
(KEMMA nyomán Szent Korona Rádió)