Albánia szuverén muszlim miniállamot hoz létre Tiranában a bektási rend követői számára a vallási tolerancia megőrzése és előmozdítása érdekében – jelentette be szombaton Edi Rama miniszterelnök az albán fővárosban. A szúfi rend központjának létrehozásáról már szeptemberben beszámoltunk. Most viszont a tervek valósággá válnak: a Vatikán mintájára épül meg a misztikus iszlám irányzat vallási központja. De kik azok a szúfik?!
Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A szúfik enklávéja a világ egyik legkisebb állama lenne, amely saját közigazgatással rendelkezik, de nem lenne adórendszere és rendőrsége, valamint nem kérdőjelezné meg Albánia szuverenitását felette” – jelentette ki Rama. Ennek alapján inkább egy spirituális központ lenne, aminek lényege nem feltétlenül a fizikai államiság, sokkal inkább az, hogy a világi hatalomtól (részben) elkülönüljön.
„A bektásik történelme már önmagában jelentős okot ad arra, hogy a Bektasi Világközpont szent székhelye a Vatikánhoz hasonló státuszt kapjon” – mondta Rama azon az ünnepségen, amelyet e székhely Törökországból Albániába való költözésének 95. évfordulója alkalmából rendeztek meg.
Az állam létrejöttének pontos idejéről nem árult el részleteket, mivel a tervezet a parlament jóváhagyására jár.
A bektási rend történelme
A bektási rend gyökerei egészen a 13. századig, az Oszmán Birodalomig nyúlnak vissza. A Török Köztársaság 1923-as megalapítása után Kemal Atatürk államalapító és első elnök számos vallási intézményt betiltott, és a bektási muszlimok Albániába települtek át, ahol hamar a politikai életben is szerepet vállaltak.
A bektási rend tagja volt Ismail Qemali, az albán nemzeti mozgalom kiemelkedő alakja is, aki 1912-ben kikiáltotta Albánia függetlenségét.
Rama tavaly jelentette be a külön állam létrehozásának tervét, ami spirituális központkánt szolgálhat a Koszovóban, Észak-Macedóniában és Albániában szétszóródott bektási muszlimok számára. A legutóbbi népszámlálási adatok szerint Albánia lakosságának mintegy 10 százaléka bektási muszlim.
A szúfi rendek az iszlámon belül a leginkább ezoterikusnak számító irányzatok, melyeket az átlag ember a “keringő dervisekkel” azonosít. Egyik fontos imádkozási formájuk, az úgynevezett “zikr”, ami rendenként eltérő (alapvetően ülő formája van), de meditatív, légzőimának is tekinthető.
A szúfi rendek tagjai és nagymesterei nagy tekintélynek örvendenek az egész iszlám világban.
(MTI nyomán Szent Korona Rádió)