Tavaly ideiglenesen fel kellett függeszteni az oktatást a berlini Humboldt Egyetemen, mert palesztinbarát tüntetők elfoglalták az előadótermeket. Németországban egyre jobban terjed az “antiszemitizmus” (nem véletlen), a zsidó hallgatók nem mernek egyedül mászkálni az egyetemeken. Vajon valóban ennyire rettegnek a zsidók, vagy csak a zsidótanács elnöke vágta le a hisztit, hogy sajnáltassa magukat?
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Most is Németországban akarna egyetemre járni, de a fővárosi campusokon tapasztalt antiszemitizmusról szóló jelentések miatt nem biztos, hogy Berlint választaná – jelentette ki Josef Schuster, a Németországi Zsidók Központi Tanácsának elnöke egy szombaton megjelent lapinterjúban.
“Ma is Németországban tanulnék, de nem bármelyik egyetemen”
– idézi Schustert a Tagesspiegel berlini lap egy szombaton megjelent írásban. Amikor Berlinről kérdezték, az orvos végzettségű vezető azt válaszolta, hogy valószínűleg nem tanulna a fővárosi egyetemeken a riasztó incidensek miatt. A zsidó hallgatók már vécére sem mernek egyedül menni – mutatott rá nagy felháborodottan.
Elmondása szerint Berlin gyakran szerepel a címlapokon emiatt, de hasonló beszámolókat lehet hallani más német egyetemekről is.
2023 óta sok minden megváltozott a németországi egyetemeken
A Hamász 2023. október 7-i támadása, valamint Izrael megtorló, Gázai övezetben elkövetett népirtásának hatására számos németországi egyetemen tartottak Izrael-ellenes tüntetéseket palesztinbarát demonstrálók.
Tavaly ideiglenesen fel kellett függeszteni az oktatást a berlini Humboldt Egyetemen, mert palesztinbarát tüntetők elfoglalták az előadótermeket, és csak rendőri beavatkozással sikerült őket eltávolítani. Mások a főváros Szabadegyetemén próbálkoztak hasonló akciókkal, és ott is a rendőrségnek kellett feloszlatnia a tiltakozók táborát.
A főzsidó szerint Berlinben túl sokat vártak a beavatkozással. Biztosan nincs hozzászokva, hogy Európában nem irthatják ki csak úgy a nekik nem tetszőket, mint a Közel-Keleten. Szerinte „egy állami épületben működő állami egyetem nem tűrheti, hogy elfoglalják az előadótermeit. Az előadótermek nem demonstrációs terek, hanem az oktatás és lehetőség szerint a vita helyszínei”.
Továbbképzés az antiszemitizmus ellen
A zsidótanács elnöke országos szintű tanártovábbképzést javasolt az antiszemitizmus hatékonyabb órai megvitatására és kezelésére.
A képzést Bajorországban már bevezették, de Schuster szerint a többi szövetségi tartomány is érdeklődést mutatott alkalmazása iránt. Szerinte probléma, hogy a tanárok bár kiválóan felkészültek a saját tantárgyukból, de az antiszemita incidensekkel kapcsolatban nem tudnak elegendő “segítséget” nyújtani a diákoknak.
A lapinterjúban riasztónak nevezte az Alternatíva Németországért (AfD) párt növekvő támogatottságát, amely jelenleg 20 százalék körül van a közvélemény-kutatások szerint, és az előrehozott német választások előtt egy hónappal a konzervatív blokk mögötti második helyet foglalja el az itthon semmiképp, de nyugaton “szélsőjobboldalinak” nevezett párt.
Úgy nyilatkozott, nem biztos, hogy továbbra is be tudja tölteni a Zsidók Központi Tanácsának elnöki tisztségét, ha az AfD a német szövetségi kormánykoalíció tagjává válik. Valószínűleg elmenekülne, pedig az AfD megosztott a zsidó-palesztin kérdésben, de Schuster az ország elhagyását is lehetséges lépésnek nevezte.
Az AfD belső konfliktusa: Kóserkonzervatívok vs. nemzeti radikálisok
(Mandiner nyomán Szent Korona Rádió)