Akadnak még, akik életüket példaként mutatják fel a “fejlődő” világ rohanó embere számára. Egy-egy interjún keresztül nyerhetünk bepillantást e négy ember mesterségébe, dolgos hétköznapjaiba. Közös bennük, hogy igyekeznek kimaradni a globalizációból, és mindegyikük kialakított maga körül egy idillikus környezetet a természettel harmóniában, ahol minden a helyén van, és nyugodtan összpontosíthatnak tevékenységük tökéletesítésére.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Bányász József
Bányász József a Tejbánya nevű parasztgazdaságot vezeti Gyergyóújfaluban, családi tehenészetük és sajtműhelyük híre egyre messzebbre jut el.
Fel kell kelni minden nap fél 5-kor, az én mobilitásom pedig két fejés közé korlátozódik, úgyhogy a pálmaligetek, vagy a Riviéra nem fér bele két fejés közé, ezekről le kell mondani.
József számára a fizikai munka nem teher, hanem egyszerűen része az életnek. Úgy tekint rá, mint egy alapvető szükségletre, mint amilyen a légzés, a mindennapi étkezés és a társas kapcsolatok. “Sokkal izgalmasabb az élet, mint a Riviérákon például.”
Éltes Barna szobrászművész
Éltes Barna számos díjat és elismerést kapott már munkájáért. Még mielőtt befejezte volna az egyetemet, felajánlottak számára egy galériát a Rózsadombon. Ő azonban inkább hazament Székelyföldre, szerinte a helynek megvan a szellemisége, hagyománya, kultúrája, és “nekünk itt elrendelt dolgunk van”.
“Egy olyan ember, aki olyan értéket képvisel a mai világban, ami abszolút annak a mentén halad, hogy vigyázzuk meg azt, ami régebben teljesen megszokott és normális volt.”
Palásti Géza késkészítő
Palásti Gézával a Tulipános Tanyán Sipos Mihály, a tanya gazdája beszélgetett. A mester sokrétű egyéniségét tükrözi, hogy a kések mellett előszeretettel költ verseket, valamint a zenéhez is remek érzéke van. Az 58 éves késkészítő nagy gyakorlattal rendelkezik, több ezer vadászkést elkészített már. Nem dolgozik sablonokkal, mindegyik kése egyedi, személyre szabott például kézméret alapján. Ő valóban minőségi késeket készít, a csaló kínai, lézertechnikával készülő késeket kézművesként hirdető Alföldi Késekkel szemben.
Sipos Mihály
Sipos Mihály, a Tulipános Tanya gazdája úgy gondolja, hogy az ipari és digitalizációs fejlődés nem előremutató. A mai ember egyre jobban elkényelmesedik, a környezetünket pedig egyre inkább tönkreteszi, minket pedig folyamatos fogyasztásra kényszerít.
Marton Gábor: Nem mindegy, hogy milyen áron, és ki dolgozik Maglódnak!