Orbán Balázs szerint Magyarország szerepe jelentősen felértékelődött az európai energiapiacon, miután Ukrajna leállította az orosz földgáztranzitot. A politikai igazgató szerint a Török Áramlat stratégiai jelentőségű, és annak biztonságát minden körülmények között meg kell védeni. Orbán Balázs emellett arról is beszélt, hogy Magyarország nem „bulizni” utazik Washingtonba, hanem akkor, ha érdemi tárgyalásokra van lehetőség az amerikai elnökkel.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A XXI. Század Intézet és a Mathias Corvinus Collegium közös konferenciáján, ahol többek között Orbán Viktor miniszterelnök és Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter is felszólalt, alkalmunk volt beszélni a kormányfő politikai igazgatójával, Orbán Balázzsal.
Először arról kérdeztük a politikust, hogy milyen várakozásokkal tekintenek Donald Trump mai beiktatására. Bíznak-e egy rögtön bekövetkező fordulatban, azaz 24 órán belül lesz-e békekötés, lezárulhat-e az orosz–ukrán háború, ahogy azt a kampányában megígérte az újdonsült elnök.
Mi szurkolunk, hogy minél előbb békét teremtsenek az amerikai barátaink. Az eszközök az ő kezükben vannak
– mondta a politikai igazgató. Hozzátette, hogy bár ez egy „bonyolult konstrukció”, minél előbb sikerrel járnak, az annál jobb Magyarországnak és egész Európának.
Miért nem utazott ki Washingtonba a magyar kormányfő?
A politikai igazgató rámutatott, az amerikai beiktatási ünnepség egyfajta „dzsembori”, és Magyarország miniszterelnökének akkor van értelme az Egyesült Államokba utaznia, ha érdemi tárgyalásokat tud folytatni.
„Ha buli van, akkor az nem alkalmas időpont a tárgyalásokra”
– fogalmazott Orbán Balázs. Majd kiemelte, „rengeteg magyar politikus kint van, tehát ünnepeljük a nemzetközi konzervatív hatalomátvételt Washingtonban, de a magyar miniszterelnök akkor utazik Washingtonba, amikor a két országot érintő kapcsolatokról tud tárgyalni az amerikai elnök.”
Konzervatív összefogás két kontinensen
A magyar–amerikai konzervatív együttműködésről szólva Orbán Balázs egy különleges hasonlattal élt: „Ezt úgy kell elképzelni, mint egy háború frontjának két oldala.” Kifejtette, míg az amerikai republikánusok az Atlanti-óceán túloldaláért felelősek, és az Amerikai Egyesült Államokat kell megreformálniuk, addig ők, „az európai konzervatívok, nemzeti konzervatívok a brüsszeli politika reformjáért felelnek”.
A politikai igazgató szerint bár „a témák, a kihívások, a liberális kudarcok” nagyon hasonlóak, de a megoldási eljárások helyszínspecifikusak, azaz mások működnek Amerikában, mint Európában. „Én annak örülök, hogy azt látom, rendszeres az amerikai és a magyar keresztény jobboldali kormányzás és intellektuális világ közötti együttműködés” – fogalmazott.
A Török Áramlat stratégiai jelentősége
Az Index hasábjain rengetegszer foglalkoztunk azzal, hogy a Török Áramlat felértékeli Magyarország geopolitikai helyzetét, főleg az ukrajnai gáztranzit leállításával. A magasabb árak a hazai termelőknek (Mol, MVM) jót tesznek, és a magyar kereskedőknek kifejezetten kedvező, hogy nem jön Ukrajnából gáz – főleg Szlovákia felé –, hiszen megveszik délről, és felárral tovább tudják adni.
Érdemes kitérni arra, hogy ezzel kapcsolatban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter korábban kifejtett: Magyarország és Közép-Európa földgázellátásában a Török Áramlat vezeték nélkülözhetetlen. „Elvárjuk, hogy ennek a szállítási útvonalnak a biztonságát és működőképességét mindenki tartsa tiszteletben.”
„Leállt az orosz földgázszállítás Ukrajnán át Európába, ezzel viszont a magyar gázrendszer értéke a háromszorosára emelkedett” – ezt pedig korábban az egyik nemzetközi piaci forrása mondta. Mivel az Északi Áramlat 1, 2 és a többi gázvezeték – kivétel a Török Áramlat – 2022 óta szépen lassan kiesett Oroszország és Európa között, Magyarország szerepe jelentősen felértékelődött. Mára csak a Török Áramlat tud oroszt gázt szállítani, amely történetesen az Európai Unió területére a magyar–szerb határon lép be.
A vezeték fontosságáról szólva Orbán Balázs hangsúlyozta, hogy Szerbia és Magyarország részéről koordinált és stratégiai dimenziójú együttműködésre és együtt mozgásra van szükség.
Meg kell védeni a Török Áramlatot biztonsági szempontból, politikai szempontból is, és gazdasági szempontból is
– jelentette ki. A politikai igazgató emlékeztetett, hogy hosszú évekig voltak, akik tagadták a vezeték szükségességét és gazdasági életképességét, de most azok nyertek igazolást, akik támogatták a projektet.
„Nyilván folyamatosak a fenyegetések, ezzel szemben pedig közös erővel meg kell védeni a vezetéket, meg önmagában a megközelítést, mert ez Magyarország energiabiztonsága szempontjából fontos” – zárta gondolatait a politikai igazgató.
(Index nyomán Szent Korona Rádió)