Magas rosttartalom, C-vitamin, B1-vitamin, ásványi anyagok: ezek csak a legkiemelkedőbbek az egyik legegészségesebb étel tartalmai közül, ami nem más, mint a savanyú káposzta. Minden formában ajánlott a fogyasztása, kiváltképpen a téli időszakban.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A savanyú káposztából számtalan ízletes étel készíthető, ám nem csak ezért szeretjük. A savanyú káposzta és annak leve ugyanis tele van vitaminokkal és a bélrendszerre is jótékony hatással van, írta a WEBBeteg.
Főzve, rakva, párolva, levesnek, salátának, vagy nyersen is gazdag vitamin- és tápanyagforrás.
A savanyú káposzta fejeskáposztából készül, az erjesztést sóval, vagy sós vízzel és kovásszal végzik 10-90 napig. A fejeskáposzta C-vitamin-tartalma igen magas (20 mg/100 gr), amit a savanyítás után sem veszít el, mint ahogy más, értékes összetevőit sem.
Szervezetünk számára fontos összetevőket tartalmaz
A C-vitaminon kívül B1-vitamint, niacint és karotint is bevihetünk fogyasztásával. Az ásványi anyagok közül pedig foszfor, kalcium, kálium, magnézium és nátrium található benne. Víztartalma is magas, tehát még a napi folyadékszükségletünk kiszámításakor is bízhatunk benne.
Ha ez nem volna elég, 100 gramm káposzta mindössze 3,4 gramm szénhidrátot, 1,1 gramm fehérjét, 0,2 gramm zsírt és 2,47 gramm élelmi rostot is tartalmaz.
A fogyasztása nyersen a legjobb
A legjobb, a hagyományos eljárással készült savanyú káposzta, a boltban kapható legtöbbje sajnos már gyorsérleléssel készült. A savanyú káposztát ajánlott nyersen fogyasztani, de megfelelő főzéssel az elkészítés során is megőrizhetünk számos vitamint és ásványi anyagot belőle.
A savanyú káposzta titka magas rosttartalmában rejlik
A rostok úgynevezett nem felszívódó táplálékok. A növényi sejtek sejtfalát, vagyis a cellulózt az emberi szervezet nem tudja megemészteni, így a rostok tulajdonképpen kefeként működnek a bélben. Minden oda nem illő salakanyagot segítenek kipucolni. Mindemellett megkötik a vizet, így azt a vastagbél nem tudja felszívni.
A savanyú káposzta levét sem kell a csapba öntenünk
A savanyú káposzta-lé ugyanis a bélrendszer seprűje, már napi 1 dl elfogyasztása is erősíti a bélflórát és megsemmisíti a káros baktériumokat, a májat is tehermentesíti, C-vitamin tartalma pedig szintén magas.
A téli időszakban fokozottan figyelnünk kell, hogy szervezetünk hozzá tudjon jutni a vitaminokhoz. A déli gyümölcsök immunrendszerünk támogatói. Vitaminok, ásványi anyagok és rostok széles választékát tartalmazzák, amelyek kedvezően hatnak szervezetünkre.
Most akkor együnk multivitamin bogyókat vagy sem?
Nehéz megmondani melyik a helyes út, de azt mindenki tudja józan paraszti ésszel: a legegészségesebb ha a természetes vitaminforrásokat visszük be a szervezetünkbe. Sajnos azonban nincs már lehetőségünk (se annyi mennyiséget megenni, de a pénztárcánk se bírná el sajnos) annyi természetes vitamint bevinni a szervezetünkbe, mint amennyire szükségünk van. Ezért próbáljuk a gyógyszeripar által kifejlesztett multivitaminokkal pótolni azokat, ami igen nehéz eset, ha nem tudjuk hova nyúljunk.
Minden esetre ajánljuk minden kedves olvasónknak a következőket: lehetőségeitekhez mérten mindig próbáljatok természetes vitaminforrásokat enni, ha pedig multivitamin tablettát vásároltok nagyon olvassatok utána, hogy mit tartalmaz! Ehhez adunk segítséget, az alábbi cikkben egy szakember elárulta mik a veszély források és mik azok az összetevők, amire figyelnünk kell a tabletta vásárlásakor.
(24.hu nyomán Szent Korona Rádió)