Dübörög a technokrácia: 2025-ben jöhet a mesterséges intelligencia alapú kapucsengő. Vajon ez is a futár halálát fogja kívánni? Az embereknek mindegy, csak ne érintkezzenek egymással. A fejlesztők pedig a “csak a személy megóvását segíti elő” lapot lobogtatják maguk előtt.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Minden évben megrendezésre kerül a Las Vegas-i CES kütyükiállítás, ahol globális techóriások minden év elején bemutatják a legújabb, és/vagy legőrültebb fejlesztéseiket.
Az idén bemutatott termékek közül kettőt is kiemelnénk, melyeknek nemcsak a fejlesztése de használata is igen nagy aggodalomra adhat okot. Már ha normális ember vagy és veszélyesnek gondolod, hogy ilyen szinten dübörög a technokrácia.
Tartsd meg az aprót te mocskos állat! 2.0
Az egyik termék a Swannshield nevű, mesterséges intelligencia alapú kapucsengő.
Az MI-kapucsengő azért beszélget helyettünk az ajtó előtt álló emberrel, hogy annak ne (nagyon) tűnjön fel, hogy valójában nem vagyunk otthon. Szóval tulajdonképpen valami olyasmit csinál, mint Kevin a Reszkessetek betörők legendás „Tartsd meg az aprót, te mocskos állat!” jelenetében. És közben az egész beszélgetés leiratát egy okostelefonos appon keresztül elküldi nekünk, akik vagy otthon vagyunk, vagy nem, mint valami MI-vel keresztezett Schrödinger macskája.
A fesztiválon egy rövid bemutató alatt több helyzetre is tökéletesen reagált a rendszer. Az ételfutárt megkérte, hogy hagyja a lábtörlőn a csomagot. Aki pedig rossz nevet mondott, hogy kit keres, azt készségesen felvilágosította, hogy ilyen nevű ember nem lakik itt. Nem előre felvett üzeneteket variál, mint a metró robothangja a következő állomás bemondásánál, hanem egészen életszerű beszélgetést rögtönöz pár előre megadott instrukció alapján.
A kütyü persze tud magyarul is: a tesztelő elkezdett magyarul beszélni hozzá, és két–három másodperc gondolkodás után meghökkentően tökéletes magyarsággal és természetes hanghordozással válaszolt. A magyar pizzafutáros próba után egy újabb csengetésnél hittérítőnek adta ki magát a tesztelő, és olyan hangsúllyal mondta, hogy „Köszi, nem érdekel, viszlát!”, hogy konkrétan három fokkal csökkent a hőmérséklet a teljes hallótávolságban. És ez normál beállítás mellett volt, lehetett volna kedvesebbre vagy agresszívebbre is tekerni.
Jön a csapda: ingyenes?
Maga a rendszer ingyenes, de csak a cég 150 dolláros (kb. 60 ezer forintos) kapucsengőire lehet telepíteni. Ezekben amúgy nagy látószögű 4K kamera van, éjjellátó móddal. Annyira viszont nem okos az MI, hogy a kamera képén felismerje, ki áll az ajtó előtt, és ezt a tudást is beleszője a válaszába.
Okoskanál, 50 ezer forintért!
A másik meghökkentő termék, amit kiemelnénk az az okoskanál, ami az ígéret szerint ízesebbé teszi az ételt.
A kanál közepén levő fémcsík nagyon alacsony feszültségű áramot vezet az ételbe (jellemzően levesbe), ami a nátriumionokat arra készteti, hogy ne egyenletesen oszoljanak el a szánkban levő ételben, hanem a nyelvünkhöz közelebb legyenek nagy sűrűségben.
Nátriumion úgy kerül az ételbe, hogy a konyhasóban van, szóval a trükk eredménye az, hogy mi közvetlenül nem érezzük az áram hatását. Viszont az ételben levő só nagy részét szépen odatereli az ízlelőbimbóinkhoz. Vagyis sósabbnak érezzük az ételt, mint amilyen az valójában, mert annak a sónak is megkapjuk az ízét, amit amúgy csak lenyelnénk.
Ennek pedig az a következménye, hogy kisebb sótartalom is elég ahhoz az ízhez, amit megszoktunk. Amivel pedig kikerüljük vagy legalábbis csökkentjük azt a tipikus civilizációs problémát, hogy az emberek általában túl sok sót visznek be a szervezetükbe, és ennek hosszú távon negatív egészségügyi hatásai vannak.
Ezt a kanalat a japán söripari óriáscég Kirin és az egyik leghíresebb japán egyetem, a Meidzsi közösen fejleszti. Japánban már árulják is. Az ár 19 800 jen, ami bő 50 ezer forintnak felel meg. Ez persze elég indokolatlannak tűnik egy kanálért, de a japánok oda vannak érte. Olyannyira, hogy nem is lehet csak úgy megrendelni, sorsoláson kell a lehetőséget megnyerni rá.
Technokrácia: Agyba ültetett Neuralink chippel is lehet Counter Strike-ozni
A felhasználó halálát kívánta a Google által fejlesztett mesterséges intelligencia, a Gemini
(Telex nyomán Szent Korona Rádió)