Elviekben nem kellene sokáig keresni a volt elnököt, hiszen ahogy mi is megírtuk, utazási tilalmat rendeltek el ellene. Azonban az önpuccsával kapcsolatos harmadik tárgyalásán sem vett részt. Az elnök sorsáról az alkotmánybíróság dönthet.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Jun Szogjol felfüggesztett dél-koreai elnök ellen elfogatóparancs kiadására kértek hétfőn bírósági végzést az ország bűnüldöző hatóságai. Jun ellen azért adhatnak ki elfogatóparancsot, mert a hivatalából eltávolított államfő harmadszor sem jelent meg a december elején elrendelt hadiállapot ügye miatt elrendelt kihallgatásán.
A kérelemről az alkotmánybíróság a Szöulban székelő alkotmánybíróság hivatott dönteni. Beszámolójában az MTI megemlékezik a december eleje óta fennálló dél-koreai politikai káoszról, miszerint Junt követően Csve Szangmok dél-koreai gazdasági és pénzügyminiszter, gazdasági ügyekért felelős miniszterelnök-helyettes lett az ország új megbízott elnöke, miután a dél-koreai ellenzék irányítása alatt álló parlament alkotmányos vádemelési eljárást indított az előző megbízott államfővel, a Jun Szogjol felfüggesztése után hivatalba léptetett Han Dokszuval szemben.
A korrupcióellenes hivatal azért nyomoz Jun ellen, mert december 3-án váratlanul hadiállapotot rendelt el, majd órákkal később feloldotta az intézkedést. Dél-Korea azóta politikai válságban van.
A dél-koreai törvények szerint a katonai titkokhoz kapcsolódó helyszínek átkutatásához a felelős személy beleegyezése szükséges, így nem valószínű, hogy Jun önként elhagyná lakóhelyét, már amennyiben az őrizetbe vételével kéne szembesülnie. Aggodalomra ad okot az is, hogy összeütközésbe kerülhet az elnöki biztonsági szolgálattal, már amennyiben a hatóságok megpróbálják erőszakkal őrizetbe venni.
Mi vár a dél-koreai volt elnökre, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki ?
Jun elnöki jogköreit felfüggesztették, miután a dél-koreai nemzetgyűlés december 14-én megszavazta a felelősségre vonását a hadiállapot néhány óráig tartó bevezetése miatt. Sorsa jelenleg az alkotmánybíróság kezében van, és széles a spektruma, hogy mi történhet vele: lázadás miatt akár halálbüntetésre is ítélhetik, de még az is előfordulhat, hogy visszahelyezik a hivatalába. A döntés meghozatalára 180 nap áll rendelkezésre.
Dél-Korea elnöke ellen utazási tilalmat rendeltek el – szorul a hurok körülötte
Katonai puccs volt Dél-Koreában az elnök által vezetve, de már elmúlt
(Euronews nyomán Szent Korona Rádió)