A történelem nem nagy barátja az érzékeny lelkületű utódállamoknak. Hiába nyerték meg a 20. századot és rajzoltak nekik kedvező országot csinos határokkal a nagyhatalmak, képtelenek elviselni, hogy a múltnak a mai napig léteznek olyan relikviái, melyek nem támasztják alá hazájuk létezését a paleolitikumban- írja a Pesti Srácok.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Ma éppen a horvátok dúlták meg magukat azon, hogy a régi térképek Magyarország részeként ábrázolják azokat a területeket, melyeket nem az olaszoktól kukáztak össze még a jugoszláv fedősztorival.
Az Index.hu számolt be arról a csak karácsony és szilveszter között érdekes hírről, mely szerint az utódállamok között az óramutató járásával ellentétes irányba haladó megsértődés-játék éppen a horvátoknál tart, amiért Balogh István, Magyarország állandó NATO-képviselője decemberben egy olyan Nemzeti Atlaszt osztott szét kollégái között, ami a történelmi Magyarországot ábrázolja.
A horvát hiszti szerint ezzel a magyarok gondolatban megcsonkították Horvátországot, és mint a többi hasonló, nagyhatalmi kegyből, szerencséből és népirtásból született állam, az ilyesmit nehezen viselik.
Szórakoztató apróság, hogy az utódállami felháborodást megzenésítő horvát pixelhalmaz, az Index.hr teljesen buta munkavállalója szerint Balogh István ezzel a tettével Horvátország területét Likára és a Gorski kotar területére csökkentette, miközben e két terület Lika-Korbava és Modrus-Fiume vármegye néven Magyarország részeként szerepel a térképen és a történelemben. Ezek szerint a függetlenség kivívása óta eltelt pár évtized nem volt elég a saját országuk tanulmányozására.
A lap nyomán Gordan Grlić Radman horvát kül- és Európa-ügyi miniszter is megsértődött a történelemre, helytelennek tartja, hogy valaki emlékszik arra, hogy volt néhány esemény, illetve léteztek országok 1992-őt, sőt, a trianoni döntést is megelőzően. Segítséget is kért az utódállamok képviselőitől, hogy mit kell látni a Balogh István térképén, és hogy miért kell ezen felháborodni.
Részletesebben elemezzük a tartalmát, de rendkívül szokatlan, hogy más országok NATO-nagykövetei vitatott atlaszt kapnak, amelyben ugyan Nagy-Magyarország nem szerepel kifejezetten, de a térképek és a kísérő szövegek vitatottak. Ezért tárgyalunk erről az elfogadhatatlan aktusról román, szlovák és szlovén kollégáinkkal. Mert a mai, geopolitikai kihívásokkal teli, biztonsági fenyegetésekkel teli korszak több párbeszédet és együttműködést kíván az európai és transzatlanti szövetségesek között.
Gordan Grlić Radman a szlovákok és a szlovénok mellett a románokat is megkérte, hogy hisztizzenek vele együtt, amire valószínűleg képesek lesznek időt szakítani az érintettek. Érthetetlen egyúttal, hogy az ukránokat nem szólította fel a közös hisztériára, pedig a történelmi térkép őket sem ábrázolja, ahogy a Boszniát, Szerbiát, Albániát, Bulgáriát, Észak-Macedóniát és Görögországot sem, az előbbi ugyanis ekkoriban az Orosz Birodalom, az utóbbiak pedig az Oszmán Birodalom alkatrészei voltak.
Ugyanitt felkérhetnék mondjuk az amerikai nagykövetséget is, hogy határolódjanak el azoktól a kora középkori térképektől, amiken még a kontinensük sem szerepel, nemhogy az USA.
(Pesti Srácok nyomán Szent Korona Rádió)