Japán az utolsó a legfejlettebb gazdaságú országok között, mely tarja még legalább annyira a normalitást, hogy nem legalizálta az LMBTQP házasságot. Ez hamar véget érhet.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Isiba Sigeru miniszterelnök december 17-én a japán parlamentben kijelentette, hogy személyes véleménye szerint “boldoggá tenné a nemzetet”, ha az országban jogilag elismernék a deviáns párok kapcsolatát. Ettől függetlenül nem tervezi, hogy a kérdést napirendre vegye a kormány, írja a South China Morning Post.
A miniszterelnök néhány nappal azután beszélt erről, hogy már harmadik alkalommal döntött úgy japán bíróság, alkotmánysértő, hogy a szigetországban nem ismeri el a jog a buzeráns házasságot. Most első alkalommal a bíróság azt is kimondta csűrve, csavarva a jogot, hogy az az LMBTQP-nek kedvezzen, hogy a polgári törvénykönyv jelen rendelkezései ellentétesek az alkotmány 13. cikkelyével, amely garantálja a „boldogságra való törekvést”.
A miniszterelnök egy ellenzéki politikus kérdésére válaszolt, amely az LMBTQP párok házasságának jogi státuszára vonatkozott. „Személy szerint úgy gondolom, hogy ez boldogabbá tenné a nemzetet” – mondta Isiba. „Találkoztam érintett személyekkel, és értem, hogy a kapcsolatuk a legértékesebb dolog számukra. És bár nincs „skála” a nemzeti boldogság mérésére, hiszem, hogy e legmélyebb kívánság teljesítése pozitív és jótékony hatással lenne Japán általános jólétére.” Természetesen a normalitáspártiak boldogsága megint nem kerül terítékre, hanem csak egy hangos, hisztiző kisebbségé.
Isiba egyúttal kijelentette, tisztában van azzal, hogy egyeseknek ettől különböző véleménye van. A kormányzó Liberális Demokrata Párton (LDP) belül messze nem mindenki lelkesedik azért, hogy házasodhassanak a deviánsokk. Az LDP leginkább konzervatív frakcióinak évek óta sikerül megakadályozniuk a buzeráns házasság legalizálásáról szóló parlamenti vitát, és a széttagolt pártban sokan vannak, akik hevesen ellenzik azt.
Ettől függetlenül LMBTQP aktivisták a miniszterelnök megjegyzését a japán vezetésen belüli szemléletváltás ígéretes jeleként üdvözölték, pozícióban érzik magukat. Isiba kijelentése azt is jelzi, hogy a teljes normalitáspárti álláspont, és az LMBTQP-vel szembeni ellenállás megtört, és előbb-utóbb a törvényhozás is reagálni fog. „Más miniszterelnökökhöz képest nagy különbség van Isiba hangnemében, irányvonalában és szemléletében, és egyértelműen elérkeztünk ahhoz a szakaszhoz, hogy Japán megtegye a következő lépést az egyenlő házassággal kapcsolatban a helyes irányba” – mondta a Japánban dolgozó ügyvéd, Alexander Dmitrenko, a Lawyers for LGBT & Allies Network LMBTQP lobbiszervezet társelnöke.
Az iparilag legfejlettebb demokratikus országok, a G7 országai közül Japán az utolsó, ahol a jog semmilyen formában nem ismeri el az azonos nemű párok kapcsolatát. De úgy látszik, hogy ennek is vége lehet.
Több, mint 50 év siralomház után felmentették a japán férfit
A szamuráj szellemiség – A halál, az erőfeszítések és a férfiak nőiessége
(Humen nyomán Szent Korona Rádió)