Az Egyesült Államok 2025-ben a Képviselőház (NDAA) által elfogadott törvényjavaslata szerint közel 900 milliárd dollárt fordíthat védelmi kiadásokra. A lépés a nagy riválisnál, Kínánál is aggodalmakat okozott, szerintük ez egy új fegyverkezési versenyhez vezethet – írja a Portfolio és a Global Times alapján a Kuruc.info .
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Jövőre összesen 895 milliárd dollárt fordítana Washington a katonai kiadásokra, amely új rekordot jelent az ország történelmében. A költségek növelése mögött az amerikai döntéshozók abból fakadó félelmei állnak, hogy versenyképesek maradjanak a hegemón szerepükre veszélyes országokkal – így például Oroszországgal és Kínával – szemben.
A javaslat ezen felül kiterjesztené az Egyesült Államok hadierejének jelenlétét az indo-csendes-óceáni térségben, kifejezetten Peking hatalmi ambícióinak visszaszorítása érdekében. Ennek része, hogy jelentős összegeket fordítanak a csúcskategóriás haditengerészeti eszközök térségi telepítésére.
Kínában fenyegetésként értékelik Washington lépéseit
Még akkor is, amikor az USA éves katonai kiadásai hamarosan elérik a 900 milliárd dollárt, az Egyesült Államok további költségvetés-növelésre törekszik a Kínából és másokból érkező katonai és geopolitikai “fenyegetések” eltúlzásával – mondta Szung Csungping, kínai katonai szakértő.
Szerinte valójában a nyugati nagyhatalom az egyedüli nagyhatalmi pozícióra törekszik. Hozzátette, hogy a lépés „aláássa a regionális és globális békét és stabilitást, és végső soron árt az USA nemzetbiztonságának”.
A szakértő viszont kitért a Kínát közvetlenül érő hatásokra is: Az NDAA fegyverkezési versenyt szít és katonai konfliktust kockáztat. Emellett sérti az egy Kína elvét és aláássa Kína szuverenitását és területi integritását a Tajvan szigetének javasolt katonai támogatásával – tette hozzá, majd elmondta, hogy szerinte az amerikai törvényhozóknak inkább a megélhetés javítására kellene koncentrálniuk.
Az elmúlt években fokozódott a feszültség az Egyesült Államok és Kína között, mivel a keleti nagyhatalom egyre jobban növelte a befolyását gyakorlatilag minden területen, Washington számára viszont ez azt jelentette, hogy riválisként tekint Pekingre. Mindkét ország a katonai költségvetése növelésébe kezdett, ezzel pedig lassan a hidegháborút idéző verseny indult.
Az amerikai hadikiadások egyelőre magasan verik a vetélytársáét, ám vannak olyan számítások, amely szerint ez az előny valójában jóval kisebb lehet.
Irán legfőbb vezetője: az USA és Izrael terve volt Szíria kormányának megdöntése
( Kuruc.info nyomán Szent Korona Rádió)