vasárnap, május 24, 2026
13 C
Budapest
Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55

Titkos magyar iratok a darkweben?

Az elmúlt hetekben kirobbant Védelmi Beszerzési Ügynökséget (VBÜ) érintő hekkertámadás ismét rámutatott a magyar nemzetbiztonsági rendszer sérülékenységére. Az eset során egy nemzetközi hekkercsoport érzékeny katonai és nemzetbiztonsági adatokat szerzett meg, amelyeket a dark weben licitre bocsátott. Mindez súlyos kérdéseket vet fel a magyar kibervédelem hatékonyságával kapcsolatban, miközben a Parlament egy új törvénytervezetet tárgyal, amely a Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZVH) jogköreit jelentősen bővítené.

Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A folyamatos monitorozás indokával nemrégiben benyújtott törvénytervezet szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal titkosszolgálati anyagokhoz férhetne hozzá – erről beszélt Katrein Ferenc, az Alkotmányvédelmi Hivatal korábbi műveleti igazgatója a Jelennek.

Mint november közepén kiderült, a magyar Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) szervereire bejutott egy nemzetközi hekkercsoport, akik a katonai és nemzetbiztonsági adatok feloldásáért, valamint, hogy azokat ne hozzák nyilvánosságra, ötmillió dollárt követeltek. A dark webre is felkerültek a katonai beszerzésekkel, eszközökkel, az állomány létszámával kapcsolatos információk és a tervezett tranzakciók. Ugyan ezek egy időre eltűntek, ám ismét megjelentek és licitre bocsátották az adatokat.

A november 14-ei Kormányinfón Gulyás Gergely elismerte, hogy valóban szereztek meg titkosított adatokat hekkerek zsarolóvírussal, azonban katonai felépítésre vonatkozó információk nem szerepeltek a nyilvántartásban. A Miniszterelnökséget vezető miniszter hozzátette, hogy nyomozás folyik az ügyben. December 6-án Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter felmentette a magyar Védelmi Beszerzési Ügynökség vezérigazgatóját, Pachner Róbertet.

Az esetről Katrein Ferenc, az Alkotmányvédelmi Hivatal korábbi műveleti igazgatója azt mondta, hogy ez rávilágít a rendszer sérülékenységére.

Ez egy hatalmas felkiáltójel arra vonatkozóan, hogy valami nagyon nem stimmel

– jegyezte meg. Hangsúlyozta, hogy nem csak magunkért vagyunk felelősek, NATO-tagként a szövetség biztonsági elvárásainak is meg kell felelnünk.

Bár a szakember szerint más magyar tárcák anyagai is fent lehetnek a dark weben, ezért fontos a folyamatos online monitorozás, a most a Parlament előtt lévő salátatörvényt azonban aggasztónak tartja. Szavai szerint a következők szerepelnek ebben: „A Nemzeti Információs Központ a hírigény-teljesítéssel kapcsolatos feladata során a nemzeti szuverenitás védelméről szóló törvény szerinti feladatok ellátásának elősegítése céljából a hírigények kapcsán rendelkezésre álló, illetve aktuálisan keletkezett információk felhasználásával a Szuverenitásvédelmi Hivatal részére tájékoztató tevékenységet folytat.”

Katrein Ferenc szerint így a NIK minősített anyagokat adhat át a Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatalnak, azaz titkosszolgálati anyagokhoz is hozzáférhetnek. Mint kiemelte: ez aggasztó a magyar állampolgárok és vizsgálat alá vont szervezetek számára, de a partnerszolgálatok is kockázatosnak tarthatják, hogy információik is kikerülhetnek az erre szánt körből. Ez utóbbihoz ugyan hozzá kell járulniuk – tette hozzá. Arra is kitért, hogy  a nemzetbiztonsági szolgálatokra vonatkozó jogszabályok leíró szakaszában a szuverenitás védelme is szerepel, ezért nem érti, miért kell erre a feladatra egy önálló hivatalt működtetni.

Kirúgták a Védelmi Beszerzési Ügynökség vezérigazgatóját a hackertámadás miatt

(Index nyomán Szent Korona Rádió)

Legfrissebb

Texas állam pert indított a WhatsApp ellen – Átverés a titkosítás?

Texas állam pert indított a Meta tulajdonában lévő WhatsApp...

Magyarellenes feliratok jelentek meg Gúta több pontján

„STOP MAĎARIZÁCII” – vagyis „Állítsuk meg a magyarosítást” feliratok...

Bántalmazták, kínozták és megerőszakolták a gázai flottilla aktivistáit a zsidók

A Gázába humanitárius segélyt szállító aktivisták beszámolói szerint az...

Gigaper az USA-ban: hamis reklámozás és csalások miatt perlik a Metát

Ahogy korábban már portálunk is beszámolt róla, a Meta...

Kategóriák

Texas állam pert indított a WhatsApp ellen – Átverés a titkosítás?

Texas állam pert indított a Meta tulajdonában lévő WhatsApp...

Magyarellenes feliratok jelentek meg Gúta több pontján

„STOP MAĎARIZÁCII” – vagyis „Állítsuk meg a magyarosítást” feliratok...

Bántalmazták, kínozták és megerőszakolták a gázai flottilla aktivistáit a zsidók

A Gázába humanitárius segélyt szállító aktivisták beszámolói szerint az...

Gigaper az USA-ban: hamis reklámozás és csalások miatt perlik a Metát

Ahogy korábban már portálunk is beszámolt róla, a Meta...

Kiszabadult a börtönből az ukrán kémbotrány főszereplője

Kiengedték a börtönből a kémkedéssel gyanúsított Holló Istvánt. A...

Lannert Judittal egyeztetett az álcivil Amnesty International

Éppen csak felállt a Tisza-kormány, Lannert Judit már az...

Az úzvölgyi katonatemető mindig szúrja a románok szemét, ismét felvonultak a soviniszták

Ismét az úzvölgyi katonatemető területén  vonult fel a magyarellenes...

Kapcsolódó cikkek

Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55