A mesterséges intelligencia új szintre emelte a dezinformációt: élethű, hamis videók segítségével most már nemcsak politikusokat vagy hírességeket, hanem orvosi szaktekintélyeket is célba vesznek a csalók. A Merkely Béláról készült hamis videó rámutat, hogy az MI komoly veszély is – különösen, ha az emberi életek kerülnek kockára.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A mesterséges intelligencia (MI) gyors fejlődése új korszakot nyitott a csalások és a dezinformáció terén. A legújabb példa a Merkely Béláról készült hamis videó, amely azt a látszatot kelti, mintha a Semmelweis Egyetem rektora lebeszélné a pácienseket a vérnyomáscsökkentő tabletták szedéséről. Bár a felvétel nyilvánvalóan hamis, rendkívül élethű, és így könnyen megtévesztheti a hiszékenyebb vagy kevésbé informált felhasználókat.
A Semmelweis Egyetem közleményében kiemelte, hogy a receptre írt vérnyomáscsökkentők hirtelen elhagyása súlyos egészségügyi következményekkel járhat, akár életveszélyes állapotokat is okozhat. Az intézmény figyelmeztetett: bármilyen online tartalmat is látnak, mindig konzultáljanak kezelőorvosukkal, mielőtt változtatnának a gyógyszereik használatán.
Ez az eset rámutat arra, hogy az MI-technológia a csalók kezében veszélyes eszközzé válhat. Az ilyen hamis tartalmak elterjedése új kihívásokat jelent a társadalom számára, hiszen az emberek egyre kevésbé tudják megkülönböztetni a valóságot a manipulált tartalmaktól.
A Merkely Béla nevével visszaélő videó kapcsán a Semmelweis Egyetem jogi lépéseket is ígért, de az eset egyértelműen bizonyítja: elérkeztünk a hazugságok korszakába, ahol az MI-alapú technológiák miatt egyre gyakoribbak és veszélyesebbek lesznek az ilyen típusú csalások. A valóságnak pedig minden részletét meghamisítja egy ördögi szándék.
(Index nyomán Szent Korona Rádió)