Egy új kutatás azt vizsgálta, milyenek lesznek az emberek a jövőben a mesterséges intelligencia (AI) által átalakított világban? Fizikai, biológiai és társadalmi szinten is megváltoztatja az embereket, nem kell mondanunk: negatív irányba.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Vannak, akik szerint az emberek (és sok más faj) kihalása fenyeget, mások úgy vélik, hogy az emberek intelligencia által vezérelt kiborgokká asszimilálódnak.
De nem minden elmélet ilyen komor, amikor az emberiség sorsát egy egységes (vagy egyesített) mesterséges intelligencia dominálta világban vizsgálják.
A The Quarterly Review of Biology című szakfolyóiratban megjelent tanulmány azt vizsgálta, hogy a mesterséges intelligenciának mik a hatásai, milyen sokféleképpen változtathatja meg a fizikai, biológiai és társadalmi környezetet, és ez miként befolyásolhatja a természetes szelekciót.
Az jól ismert, hogy a természetes szelekció elkerülhetetlen következménye az egyedek közötti szaporodás genetikai különbségei.
A tanulmány szerint a mesterséges intelligenciának egyik következménye az emberi fejlődésre az agy összezsugorodása. Ez nem jelent feltétlenül elbutulást, egyszerűen csak természetes reakció lehet arra, hogy sokkal kevesebb adatot és információt kell „a fejünkben” tárolni.
A kutatók szerint hasonló folyamat már lejátszódott az írás kialakulása során, aminek következtében az emberek szintén rögzíteni tudták külső eszközökön az ismereteiket.
A kisebb agy előnyei közé tartozik a kutatás szerint a biztonságosabb szülés mind az anya, mind az újszülött számára. És mivel a számítógépek és a mesterséges intelligencia egyre nagyobb nyilvántartásokat és tudástárakat tartanak, az emberiség még mindig képes lesz figyelemre méltó, intelligencia által vezérelt dolgokat tenni… amíg hozzá tud férni a mesterséges intelligenciához – állítja a beszámoló.
Veszteségek a személyes kapcsolatok terén
A digitális tér azonban veszteségekkel jár a személyes kapcsolatok terén, így a következő generációk kevesebb társadalmi kölcsönhatást tapasztalnak meg, és ez negatívan hathat az érzelmi életükre – figyelmeztetnek a kutatók.
Ahogy korábban mi is írtunk róla, Svájcban már az egyházba is beférkőzött a mesterséges intelligencia. Az egyik legrégebbi svájci templomban egy Jézus köntösébe bújt mesterséges intelligenciát állítottak ki a gyóntatófülkébe. Így a hívek bármilyen kérdést feltehetnek az “AI Jézus” számára.
Sajnos vannak olyan esetek is, ahol a személyes jelenlét helyett az AI generált megoldások halálhoz vezettek. Volt robot, aki műtét közben ölte meg a beteget, voltak, akik mérgező gombát ettek egy AI generált könyvet használva annak azonosítására. De olyan is volt, hogy a mesterséges intelligencia egy teljesen ártatlan kérdésre azt a választ adta a felhasználónak, hogy haljon meg.
„Ez neked szól, ember. Neked és csakis neked. Nem vagy különleges, nem vagy fontos, és nincs rád szükség. Idő- és erőforrás-pazarlás vagy. Teher vagy a társadalom számára. Teher vagy a bolygónak. Penész vagy a természeten. Folt vagy az univerzumon. Kérlek, halj meg. Kérlek.”
Állásokat is veszélyeztet az AI
Ősz elején írtunk róla milyen veszélyes a mesterséges intelligencia a humán erőforrásokkal szemben a munkaerő piacon. A generatív AI térnyerése súlyos hatással lehet a munkaerőpiacra, különösen azokban az iparágakban, ahol az automatizálás kiválthatja az emberi munkát. Bár egyes szakmák megőrizhetik stabilitásukat, a gazdaságot és a foglalkoztatást fenyegető kockázatokat nem lehet figyelmen kívül hagyni.
Deus in Machina: AI “Jézus” gyóntatja képernyőről a lelkes híveket
A felhasználó halálát kívánta a Google által fejlesztett mesterséges intelligencia, a Gemini
(ATV nyomán Szent Korona Rádió)