A tajvani védelmi minisztérium szombaton közölt információi szerint a kommunista Kína hét hajója és 25 repülőgépe közelítette meg Tajvan területét.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Az X-re fölkerült közlemény szerint 13 repülőgép át is lépte a Tajvani-szoros úgynevezett középvonalát, ami feltételes demarkációs vonalnak számít Tajvan és kommunista Kína között és behatolt Tajvan légvédelmi azonosítási övezetének délnyugati és délkeleti részébe. A tajvani hadsereg válaszul repülőgépeket, hajókat és földi légvédelmi rakétarendszereket használt a célpontok követésére.
A vonal egykor nem hivatalos határként szolgált, amelyet egyik fél hadserege sem léphetett át, de a kínai légierő ma már rendszeresen küld át rajta repülőgépeket. Kína nem ismeri el a demarkációs vonal létezését, a szigetet saját területének tekinti.
Hivatalos tajvani adatok szerint tavaly több mint 1700 kínai katonai légi jármű lépte át a demarkációs vonalat, ami csaknem duplája az egy évvel korábbinak.
Japán növeli a fegyvergyártása kapacitását
Az egyre forróbb helyzetre a japán kormány is reagált, mely hozzálátott a hadiipari komplexum minőségi fejlesztését és a fegyverexport bővítését célzó új stratégia kidolgozásához.
A katonai felszerelések külföldi szállítására vonatkozó korlátozások tervezett további enyhítésének célja, hogy növelje a gazdaság ezen ágazatának vonzerejét a vállalkozások, köztük a kis- és középvállalkozások számára.
Az erről beszámoló Kyodo japán hírügynökség szerint a kormány jövőre mutatja be új elképzelését.
Japánban hosszú ideig ténylegesen betiltották a fegyverexportot, így az ország hadserege volt a hadiipari komplexum egyetlen megrendelője. Ez élesen korlátozta az érintett piac méretét és vonzerejét. Ennek következtében Japán rendkívül korlátozott gyártási kapacitással rendelkezik, például lőszerből.
Tokió az elmúlt években több intézkedést hozott hadiipara teljesítményének növelésére, és részlegesen feloldotta az ágazati exportkorlátozást, ennek ellenére az ország jelenléte az érintett világpiacokon így is jelentéktelen.
Adatszivárogtatással fenyegették meg a tajvani normalitáspártiakat a deviánsok
Nyitókép: Tomas Ragina/Getty Images
(Magyar Jelen nyomán Szent Korona Rádió)