A tiszaújvárosi Jabil az Észak-magyarországi régió egyik legnagyobb gyára. Egyes források szerint legalább ötszáz, más forrás szerint hatszáz embertől váltak meg az elmúlt hónapokban.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Ennek a nagykirúgási hullámnak az oka főként az, hogy drasztikusan visszaestek az elektromos autóalkatrészekre vonatkozó megrendelések. A 24.hu megkeresésére a cég annyit elismert, hogy több funkciót átszerveztek, „ami érinti a tiszaújvárosi telephelyen dolgozók létszámát”, konkrét számot azonban nem közöltek.
A Magyar Hang úgy tudja, voltak, akiket elküldtek, mások viszont maguktól távoztak, többek között azért, mert olyan szerződésmódosítást tettek eléjük, amit nem fogadtak el. (Nesze neked dolgozói jogok Orbán munkaállamában – a szerk.) A 24.hu a cégnél érdeklődött ezen feltételekről, ám konkrét választ nem kaptak.
Azt írták, hogy „bérgyártó vállalatként a Jabilnek folyamatosan optimalizálnia kell működését, és gyártási kapacitását a dinamikus piaci igényekhez kell igazítania. A napenergia-termékek globális, és az elektromos járművek iránti európai kereslet csökkenésére reagálva idén azt a nehéz döntést hozták, hogy több funkciót átszerveznek, ami érinti a tiszaújvárosi telephelyükön dolgozók létszámát.
Emellett úgy döntöttek, hogy bizonyos pozíciókat nem pótolnak, miután a munkatársak önként távoztak a munkakörükből. E kihívások ellenére tiszaújvárosi Jabil telephely továbbra is kiszolgálja valamennyi meglévő ügyfelét, és a vezetőség szorgalmasan dolgozik azon, hogy új ügyfeleket vonzzon” – fűzték hozzá.
A Jabil 2000-ben építette fel első magyarországi telephelyét Tiszaújvárosban. Az első jelentős leépítések 2009-ben történtek, mikor is mintegy 900 embert küldtek el. 2013-ban 700 embert rúgtak ki. Akkor az ügy a parlamentig jutott, ahol – az akkor még nemzeti párt – a Jobbik felszólította a kormányt, kérje vissza a cégtől a gyár idecsábítására a költségvetésből nekik adott munkahely-teremtési támogatást.
Válságban az autóipar
A jelenség nem egyedi, s végképp nem korlátozódik egyetlen gyárra. Az elmúlt hónapokban egyre másra hallani, hogy Európában a teljes autóipar válságban van, német cégek már az anyaországban is elbocsátásokra kényszerülnek, a megrendelések és beruházások pedig – szakértők előzetes becslései szerint – jelentősen visszaeshetnek 2025-ben. Ez természetesen érintene minden beszállítót és összeszerelőüzemet, nem beszélve az autókhoz gyártott akkumulátorokról. Mivel a Fidesz-kormány a magyar gazdaságot nem nemzeti alapokra helyezte, hanem a külföldi finánctőkéhez kötötte, így egy ilyen globális válságot hazánk mindenkinél jobban megérezne. Orbán tehát nem csak külpolitikailag jár teljesen tévúton, hanem gazdaságpolitikája is hasonló zsákutcába vezet.
(Magyar Jelen nyomán Szent Korona Rádió)