Netanjahu a ciszjordániai annexióját újra a kormánya napirendjére tűzi Trump hivatalba lépésekor az izraeli média szerint.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök azt tervezi, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök hivatalba lépésekor a megszállt Ciszjordánia annektálását szorgalmazza – közölte kedden az izraeli média.
A KAN izraeli közszolgálati műsorszolgáltató szerint Netanjahu zárt ajtók mögött folytatott megbeszéléseken azt mondta, hogy Trump hivatalba lépésekor ismét napirendre tűzi kormánya Ciszjordánia annektálását.
Hétfőn Bezalel Smotrich szélsőjobboldali pénzügyminiszter azt mondta, hogy utasította az izraeli telepítési osztályt és a polgári közigazgatást, hogy kezdeményezze az infrastruktúra megtervezését a ciszjordániai „szuverenitás alkalmazása” érdekében.
„Már a Biden-kormányzat előtt a Júdea és Szamaria (Ciszjordánia) települései feletti szuverenitás alkalmazásának küszöbén álltunk” – mondta Smotrich. „Most itt az ideje cselekedni”.
Netanjahu 2020-ban tervezte a ciszjordániai és a Jordán-völgyi illegális zsidó telepek „annektálását” a Trump által ugyanezen év januárjában bejelentett úgynevezett közel-keleti béketerv alapján.
Az akkoriban Netanjahu által annektálni tervezett területek Ciszjordánia mintegy 30 százalékát tették ki. Tervét azonban a nemzetközi nyomás és az amerikai jóváhagyás hiánya miatt nem indította el.
A nemzetközi jog mind Ciszjordániát, mind Kelet-Jeruzsálemet „megszállt területnek” tekinti, és minden ottani zsidó telepépítési tevékenységet illegálisnak tart.
A feszültségek a megszállt Ciszjordániában a Gázai övezetet ért izraeli brutális offenzíva miatt fokozódtak, amely 2023. október 7. óta több mint 43 600 palesztint, főként nőket és gyerekeket ölt meg.
Azóta legalább 780 palesztint ölt meg és közel 6300 másikat sebesített meg az izraeli hadsereg tüze a megszállt területen az egészségügyi minisztérium szerint.
Az eszkalációra a Nemzetközi Bíróság júliusi mérföldkőnek számító véleménye nyomán került sor, amely „illegálisnak” nyilvánította a palesztin földek évtizedek óta tartó izraeli megszállását, és követelte a ciszjordániai és kelet-jeruzsálemi települések kiürítését.
Ellehetetlenítik a palesztin mezőgazdálkodást Ciszjordániában a zsidó telepesek
Ciszjordánia palesztinok lakta településeire csaptak le a zsidók
(Anadolu nyomán Szent Korona Rádió)