Orbán Viktor a COP29 klímacsúcson kijelentette, hogy a klímapolitikát nem szabad ideológiák vagy pánik vezérelje, hanem józan ész és körültekintő megfontolás. Magyarország elkötelezett az elektromos járművek és az áramtárolás fejlesztése mellett, miközben továbbra is szükség van a földgáz, olaj és atomenergia felhasználására.
Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A józan ész és nem ideológiák vagy pánik által vezérelt klímapolitikát szorgalmazott Orbán Viktor kedden Bakuban. A miniszterelnök szerint az elektromos járművek és az áramtárolás jelentős szereplőjévé pozícionáltuk magunkat.
Klímapolitikánkat körültekintő megfontolásnak és józan észnek kell vezérelnie, nem pedig ideológiának, túlzott riadalomnak vagy pániknak – fogalmazott a magyar miniszterelnök az Azerbajdzsánban tartott ENSZ éghajlatváltozási konferencián (COP29).
Orbán Viktor Azerbajdzsánt Európa kulcsfontosságú partnereként tekinti éghajlat-politikai céljaink elérésében. Felidézte, hogy a múlt heti budapesti informális EU-csúcson az európai vezetők egy új nyilatkozatot fogadtak el a versenyképességről, ami az EU klímaügyi megközelítését is alakítani fogja.
Küldetésünk, hogy Európát versenyképesebbé tegyük, és ezzel a vízióval közelítünk a klímavédelemhez. Büszkék vagyunk arra, hogy Magyarország a világ azon kevés országai közé tartozott az elmúlt években, amelyik a kibocsátás csökkentésével párhuzamosan tudta javítani gazdasági teljesítményét
– fogalmazott.
Hangsúlyozta, hogy a zöld átmenet folyamatában nem áldozhatjuk fel az iparunkat vagy mezőgazdaságunkat, ezért továbbra is szükség van a földgáz, az olaj, valamint az atomenergia felhasználására. Leszögezte, hogy az éghajlatváltozás árát nem fizethetik meg épp a gazdák. Világos pénzügyi garanciákra és jelentős befektetésekre van szükség, a nagyvállalatoknak pedig méltányosan hozzá kell járulniuk a klímavédelemhez.
Magyarországról azt mondta, úgy pozícionáljuk magunkat, hogy az elektromos járművek fejlesztésében és az áramtárolásban jelentős szereplők legyünk.
Továbbra is befektetünk a már amúgy is erős nukleáris iparunkba, 70 százalékra növelve részesedését a teljes elektromos igényünk kielégítésében.
Majd megjegyezte, hogy földrajzilag kulcsszerepet játszunk a Kelet és Nyugat közötti energiatranzitban. Magyarország a legalacsonyabb lakossági rezsiköltségekkel tűnik ki Európában, miközben az elmúlt évek egyik legmagasabb zöldenergia-bővülését érte el.
A jövőről szólva elmondta: még ambiciózusabb célokat tűztünk ki 2030-ra. Nem 40, de egyenesen 50 százalékos csökkentést célzunk meg például az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében – ismertette az MTI a kormányfő beszédét.
(Index nyomán Szent Korona Rádió)