kedd, április 21, 2026
13 C
Budapest
Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55

Újra megszólaltak a Notre-Dame harangjai, hamarosan újranyitják a katedrálist

A Notre-Dame 2019-es tűzeset óta nem volt látogatható, azonban december 7-én újra megnyitja kapuit a látogatók előtt. A székesegyház harangjai, öt év után,  pénteken szólaltak meg először.

Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is

Röviddel 10 óra 30 perc előtt egymás után megszólaltak a harangok, először a kisebbek, majd a torony alsó emeletén található négy nagyharang – jelentették az AFP francia hírügynökség tudósítói a helyszínről.

Philippe Jost, a székesegyház helyreállításával megbízott állami intézmény vezetője, aki jelen volt a szertartáson, jelképesnek nevezte a harangok megszólaltatását, és emlékeztetett, hogy a 2019. áprilisi tűzvész óta most először szólalt meg az összes harang egyszerre a több mint 850 éve épült gótikus székesegyházban.

„Mindnyájunkat heves érzelmek árasztottak el, ez a hang terjed és közeledik. November 8-át írunk, és a Notre-Dame azt mondja: itt vagyok, várlak benneteket” – mondta Guillaume Normand, a székesegyház helyettes rektora.

A harangszó az UNESCO világörökség listáján szereplő, Nyugat-Európa egyik legnagyobb és leglátogatottabb székesegyháza újjászületése újabb szakaszát jelzi.

A 2019. április 15-i tűzvészkor a lángok elérték az északi tornyot, amelyet restaurálni kellett. Ehhez el kellett szállítani a nyolc harangot, amelyeket megtisztítottak az ólomportól és helyreállították őket, amíg vissza nem nyerték eredeti fényüket.

A négytonnás Gabrieltől a legkisebb, (mintegy 800 kilogrammos), Jean-Marie Lustiger párizsi érsekről (1981-2005) elnevezett Jean-Marie-ig a nyolc harangot az egyházmegye és az egyház életében vezető szerepet játszó személyiségekről nevezték el.

A harangok szeptemberben tértek vissza a székesegyházba, ahol ünnepség keretében megáldották őket.

Hamarosan újranyit a Notre-Dame

A katedrális december 7-én fogad először látogatókat, másnap szentmisét mutatnak be benne.

A helyreállításban 250 vállalat és több száz kézműves vett részt. A költségek megközelítették a 700 millió eurót (284 milliárd forint).

A december 7-i ünnepség részletei még nem ismertek, annyi bizonyos, hogy Emmanuel Macron elnök beszédet mond a székesegyházban.

2017-ben a székesegyháznak 12 millió látogatója volt. Az egyházmegye és az újjáépítést szervező állami intézmény a nyitás után 14-15 millió látogatóra számít, új tájékoztató táblarendszert, újragondolt látogatási rendet és internetes jegyfoglalási rendszert vezetnek be.

Belépőt szedne a francia kormány a Notre-Dame-ba belépő hívőktől

Híres reneszánsz költő sírjára bukkanhattak a Notre-Dame romjai között

(Kuruc.info nyomán Szent Korona Rádió) 

Legfrissebb

Nem jelent meg a francia ügyészség előtt Elon Musk, az X ügyében zajló per miatt

Elon Musk nem jelent meg hétfőn azon a párizsi...

Hivatalos: Érvényességi vizsgálatot folytat a Vatikán XVI. Benedek pápa lemondása miatt

Vatikánváros Állami Igazságügyi Hivatala első alkalommal hivatalosan, írásban is...

Sokkoló: Tavalyhoz képest háromszorosára nőtt a rolleres gyermekbalesetek száma

Elképesztő módon az idő előrehaladtával a tapasztalatok ellenére sem...

Kategóriák

Hivatalos: Érvényességi vizsgálatot folytat a Vatikán XVI. Benedek pápa lemondása miatt

Vatikánváros Állami Igazságügyi Hivatala első alkalommal hivatalosan, írásban is...

Sokkoló: Tavalyhoz képest háromszorosára nőtt a rolleres gyermekbalesetek száma

Elképesztő módon az idő előrehaladtával a tapasztalatok ellenére sem...

“A köznek nem véleménye van, hanem tulajdonosa” – gondolatok a demokráciáról és a választásokról

"A demokrácia egy valódi tudathasadásos állapot: a választópolgárok egyenlő,...

HVIM: Töltsd meg a nyarat tartalommal

A HVIM - Magyar Ellenállás idén is két táborban...

Kapcsolódó cikkek

Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55