Összeomlott a német „jelzőlámpa-koalíció”, miután Olaf Scholz kancellár bejelentette, hogy meneszti Christian Lindner pénzügyminisztert a német gazdasági reformokkal és Ukrajna támogatásával kapcsolatos, elhúzódó nézeteltéréseik miatt. Lindner menesztésével megszűnt a liberális FDP eddig is csekély súlya is a hónapok óta billegő kormányban, a hárompárti koalíció ezzel tarthatatlanná vált. Robert Habeck gazdasági miniszter ugyanakkor a Zöldek nevében közölte, hogy pártja marad a kormányban, és segíteni kíván a politikai stabilitás biztosításában.
Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Németországban komoly politikai felfordulás következett be, miután Olaf Scholz kancellár szerdán elbocsátotta pénzügyminiszterét, Christian Lindnert, ezzel megszüntetve a hárompárti koalíciót, amely eddig kormányozta az országot – számolt be a The New York Times.
Januárban bizalmi szavazást tartanak Olaf Scholz kormányával szemben a német parlament alsóházában, a Bundestagban azt követően, hogy a kancellár szerdán menesztette pénzügyminiszterét, Christian Lindnert, akinek pártja, a Szabaddemokrata Párt (FDP) kilépett a koalícióból. Nemcsak a szociáldemokraták, a szabaddemokraták és a Zöldek alkotta koalíció küzd a puszta fennmaradásért, hanem Lindner pártja, az FDP is, amelynek országos támogatottsága 3 százalékra zuhant. Az ellenzéki CDU/CSU pártszövetség már januárban előre hozott választásokat tartana.
Az egyre kiélezettebb belső ellentétek
Scholz elmondta, hogy mindent megtett a jelzőlámpa-koalíció fenntartásáért, de a döntést „a növekvő bizonytalanság idején” kénytelen volt meghozni.
A koalíció felbomlása komoly hatással lehet Németország stabilitására, ami egyben az Európai Unió jövőjét is befolyásolja.
Franciaország politikai patthelyzetbe került, míg Oroszország az ukrán fronton újabb előnyöket szerzett, és Európa biztonságát fenyegeti. Emellett Donald Trump újraválasztásával az Egyesült Államokkal való kereskedelmi háború és a NATO szövetség gyengülésének lehetősége is aggodalmat kelt Európában.
A koalíció széteséséhez az vezetett, hogy Scholz szociáldemokratái, a Zöldek és a liberális Szabad Demokraták között egyre élesebb viták alakultak ki a költségvetési tervezés során.
Lindner és Scholz közötti konfliktus nyilvánvalóvá vált, miután
Lindner élesen kritizálta a kancellár gazdasági politikáját, míg Scholz felelőtlennek nevezte Lindner hozzáállását.
Az egykori kormánytagok közötti ellentétek a média előtt zajlottak, jelezve, hogy a kormányzás kezdetektől kihívásokkal küzdött.