A nagy érdeklődésre való tekintettel a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) szervezésében idén nyáron is két turnus gyerektábor közül választhattak a 9 és 14 év közötti, nemzeti érzelmű, harcos mentalitású fiatalok. Az első táborra a Balaton partján, míg a másodikra az ifiknek szervezett táborukkal párhuzamos időben, az erdő mélyén került sor. A gyerektáborokat – bár hatalmas az érdeklődés –, 30-30 résztvevőben maximalizálta a szervezet, hogy minden gyermekre jusson elég figyelem és, hogy a mennyiség ne menjen a minőség rovására. Ezek a táborok ugyanis nem a gyermekmegőrzésről szóltak, mindkét hét ugyanazon szellemiséget, de más-más tematikát kínált: az első, egy balatoni, strandolós, míg a második egy erdei, nomád, „túlélő” hangulatú hét volt.
Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A HVIM tagjai mindkét héten nagy hangsúlyt fektettek a magyar kultúra ápolására, évszázados hagyományaink és a tradicionális értékek átadására, valamint a modern világ által ránk erőltetett, káros sémák és ideológiák leépítésére. Minden nap sor került íjászkodásra, önvédelmi edzésre (földharc, karate, közelharci ismeretek) és lövészetre, de a környező látnivalók, természeti csodák felkutatása sem maradt el, amelyet gyakran egy hosszabb túra keretében fedeztek fel a táborlakók. A testmozgás és ügyességi feladatok mellett azonban, nem kevesebb hangsúlyt kaptak a történelmi, illetve vallási tematikájú előadások, továbbá az őket érintő, korosztályos nehézségeket és a mai világban rájuk zúduló veszélyeket boncolgató beszélgetések. Az iskolában szerzett tudásukat felelevenítő játékok, ügyességi feladatok hol a fiatalok problémamegoldó képességét, hol a kreativitásukat, hol pedig a bajtársiasságukat tették próbára.
Rend a lelke mindennek
Az elektronikus eszközök használata a táborok teljes ideje alatt korlátozva volt, csupán pár naponta hazatelefonálásra volt lehetőség. Trágár beszédért, tiszteletlen viselkedésért, az előre tisztázott szabályok be nem tartásáért fekvőtámasz, illetve egyéb erősítő jellegű büntetés vagy konyhai szolgálat járt. Az étkezések közös imával, a reggelek tornával és a táborzászló felvonásával indultak, míg az esték annak levonásával zárultak.
Sokszínű programok várták a táborozókat
A badacsonyi szállás lehetőséget kínált a Balatonban való fürdésre, a horgászatra és az estékbe nyúló, vízparti röplabdamérkőzésekre, mindemellett pedig solymászbemutatóval, kovácsolással, néptáncoktatással és népdalénekléssel, agyagozással, valamint középkori lovagi bemutatóval egészültek ki a visszatérő programok. A Gödöllőtől nem messze található erdőben töltött turnus azonban, az ottani természeti adottságokhoz alkalmazkodva túlélőtábor jelleggel került megrendezésre. A gyerekek úgy kerültek közel a természethez, hogy közben bushcraft-oktatás keretében sajátíthatták el a túléléshez szükséges praktikákat, mint például a menedéképítés, tűzgyújtás, tájékozódás vagy éppen rejtőzködés, de maradt idő a fegyverismeretre és airsoftra is. Ezen a héten több alkalommal elkülönültek a fiúknak és lányoknak tartott programok, így a párhuzamosan megtartott fafaragás illetve ékszerkészítés ideje alatt remek lehetőség kínálkozott a nemi szerepekről beszélgetni a táborlakókkal. A hét alatt a legnagyobb sikert a szervezőkkel közösen, a csillagos ég alatt való alvás aratta.
Az esti tábortűz körüli beszélgetések alkalmával a magyar mesék és mondák keltek életre, ahol a fiatalok a székelyföldi legendáktól a Honfoglalás történetén és Szent László királyunk legendáin át, a Nándorfehérvári diadalig vagy éppen a Rongyos Gárda hihetetlen harcosainak történetéig számos elődünk dicső tettét ismerhették meg. Ezek az alkalmak nemcsak lexikális tudásuk bővítését segítették elő, hanem a hőstettek meghallgatásából új példaképeket választottak maguknak, és egy közösséggé, a hét végére bajtársakká, barátokká kovácsolódtak.
A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom egyik legfontosabb céljának tartja, hogy ezek a gyerekek egymásra találhassanak és egy közösséggé kovácsolódjanak a hét folyamán, hogy így ne érezzék magukat egyedül a hétköznapokban. A HVIM igyekszik megismertetni velük azokat az időfeletti, tradicionális értékeket, amelyeket a mai világban már nem kaphatnak meg az iskolákban, ugyanakkor elengedhetetlenek ahhoz, hogy egészséges mentalitású, konzervatív értékrendű felnőttekké váljanak, akik képesek lesznek megvédeni hazánkat és őrizni, majd továbbadni az őseinktől ránk hagyományozódott örökséget.
További képek a táborokról:
Ifjúsági Tábor: Ahol harcosok születnek és ahol a tradicionalitás felülkerekedik a modernitáson
A Tábor ahol a harcosok születnek – interjú Barcsa-Turner Gáborral
(HVIM nyomán Szent Korona Rádió)