Dátum betöltése...
Nap betöltése...
Időjárás betöltése...

Velünk élő Trianon: Fico tovább szigorítja a kettős állampolgárságot

A Fico-kormány szerint alkotmányellenes akarata ellenére megfosztani egy gyereket a szlovák állampolgárságától, ezért a kabinet úgy döntött, hogy felmondja a Magyarországgal 1961-ben kötött állampolgársági megállapodást.

Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is

A szlovák kormány felmondja a Magyarországgal még 1961-ben kötött állampolgársági megállapodást – írja az Új Szó nevű felvidéki magyar nyelvű hírportál.

A megállapodás szerint azok a gyerekek, akiknek szülei kettős állampolgárok, vagy egyikük magyar, a másik pedig szlovák állampolgár volt, a szülők döntésének megfelelő állampolgárságot kaptak. Amennyiben nem tudtak megegyezni, akkor a gyerek annak az államnak lett állampolgára, amelyiknek a területén élt.

A szlovák kormány tájékoztatása szerint ezt a megállapodást már különben is csak a szlovák fél tartotta be, mivel Magyarország 1999-ben egyoldalúan érvénytelennek nyilvánította.

A kormány indoklása szerint alkotmányellenes akarata ellenére megfosztani egy gyereket a szlovák állampolgárságától.

A megállapodás célja a kettős állampolgárság létrejöttének megakadályozása a kiskorú gyerekeknél, ami azonban ellentétes az alkotmánnyal, az állampolgárságról szóló európai megállapodással és az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatával – indokolja a megállapodás felmondását a Fico-kormány.

Szlovákia felmondja a Szovjetunióval kötött hasonló megállapodását is, amely ma már csak Oroszországra vonatkozik. A kormány döntését még a parlamentnek is jóvá kell hagynia, az egyezmény hatálya 12 hónappal a felmondás másik félnek való kézbesítés után szűnik meg.

Továbbra sincs kettős állampolgárság

Ez azonban továbbra sem jelenti azt, hogy a felvidéki magyarok ezentúl következmények nélkül, az egyszerűsített honosítás értelmében, felvehetik második állampolgárságként a magyart. Robert Fico kormányának 2010-es intézkedése szerint ugyanis Szlovákiában elveszíti a szlovák állampolgárságát az, aki felveszi egy másik államét.

Ez az intézkedés volt a szlovák kabinet reakciója arra, hogy Magyarország 2010-ben megadta a kettős állampolgárságot a határon túli magyaroknak.

Szlovákiában 2021-ben elfogadtak egy, a kettős állampolgárság helyzetét rendező törvénymódosítót, ez azonban továbbra sem teszi lehetővé, hogy a felvidéki magyarok következmények nélkül élhessenek a magyar állam nyújtotta lehetőséggel. A módosító értelmében az, aki születéssel, örökbefogadás során vagy házasságkötés útján szerzi meg egy másik ország állampolgárságát, vagy igazolni tudja, hogy legalább öt éve máshol él, az nem veszíti el a szlovákot.

A felvidéki magyarok közül tehát csak az veheti fel büntetlenül a magyar állampolgárságot, aki legalább öt éve  a jelenlegi Magyarországon él.

(Index nyomán Szent Korona Rádió)

Csak másodrendű állampolgárként kezelik a jövőben a kettős állampolgárokat Ukrajnában

buzeráns pedofil

Bécsi pedofilt menteget a magyarországi balliberális sajtó

A vadliberális Nyugat pedofília-elfogadtató tendenciája hazánkba is begyűrűzik. Ennek jelei ...

LMBTQP

2026. 08. 10.

Baka András az új köztársasági elnök, Új elnök és merényletek Kolumbiában, Elindult a HVIM Ifjúsági Tábora

A Szent Korona Rádió weboldalán csak a legfontosabb és legbővebb ...

Hírek

2026. 08. 10.

Rongyos Gárda

Rongyos Gárda Emléktúra – Lépj te is a hősök nyomába szeptember 5-én!

Huszonegyedik alkalommal szervezi meg a Rongyos Gárda Emléktúrát a HVIM ...

64

2026. 08. 8.

Telegram posztjaink (2026.08.07.)

Katonai bázist épít Donald Trump „Béketanácsa” Gázában; veszélyben a kárpátaljai magyar iskolák; erősödik a kivándorlás Izraelből, egyre több zsidó távozik

A Szent Korona Rádió weboldalán csak a legfontosabb és legbővebb ...

Hírek

2026. 08. 7.

izraeli katonák

Halva szülte meg gyermekét a ciszjordániai nő, mert az izraeli katonák feltartóztatták a mentőautót

Hiába próbálták megmenteni a palesztin mentősök a 28 éves eszméletlen ...

Közel-Kelet

2026. 08. 7.

Gyermekmolesztálás miatt őrizetben az LMBTQP-lobbista

Gyermekmolesztálás vádja miatt csapott le a rendőrség egy transznemű influenszerre

Egy ismert LMBTQP-lobbistára csapott le a rendőrség gyermekmolesztálás vádja miatt. ...

LMBTQP

2026. 08. 7.