A védelmi minisztérium szerint a sírkő sérti a sírokat egységesítő és a kereszteket vagy más vallási szimbólumokat tiltó rendeletet; az IDF rabbija szerint a kereszt sérti a katonai temető szentségét. Így köszöni meg Izrael az érte harcoló zsidókeresztény maszlagot elhívő katonák szolgátatát…
A Gázai övezetben tavaly elesett katona családja azt állítja, hogy ultimátumot kaptak: vagy eltávolítják a sírjáról a sírkövet, mert azon egy kereszt van, vagy a holttestét a haifai katonai temetőn kívül temetik újra – írja a Times Of Israel.
David Bogdanovszki törzsőrmester családja hétfőn a héber médiának elmondta, hogy levelet kaptak a védelmi minisztériumban működő, az elesett katonák emlékének megőrzésével foglalkozó köztestülettől, miután egy hónapok óta tartó vita miatt a sírkövét fekete lepellel takarták le.
A 19 éves Bogdanovszki több társával együtt vesztette életét, amikor decemberben a dél-gázai Hán Júniszban egy irányított páncéltörő rakéta eltalálta a Namer páncélozott műszaki járművet, amelyben ültek.
A Bogdanovszki család 2014-ben vándorolt ki Ukrajnából Izraelbe.
Megvédte a keresztet a család
Édesanyja egy Facebook-bejegyzésben megvédte a döntést, hogy keresztet helyezzenek a sírkőre: „David szívből szerette Izraelt. A sírkövére vésett kereszt szerves része volt személyes identitásának és annak a hitnek, amelyben nevelkedett”.
A család a zsidó médiának elmondta, hogy nem világos számukra, miért pont őket emelték ki, és azt állították, hogy a temetőben több más sír is van, amelyeken keresztek vannak.
„A család összetört, megállás nélkül sírnak, és kétségbe vannak esve a helyzet miatt”
– mondta egy rokon a 12-es csatorna híradójának.
„Azt mondták nekik, hogy ha nem veszik le a sírkövet, akkor a sírt elmozdítják”.
Izraelben, ahol az olyan személyes kérdéseket, mint a házasság, a válás és a temetés, vallási törvények szabályozzák, a temetők általában vallás szerint elkülönülnek.
A Knesszet azonban 2013-ban elfogadott egy törvényt, amely lehetővé teszi, hogy a katonai temetőkben a nem zsidó katonákat is eltemethessék zsidó társaik mellé.
A törvénymódosítás kimondta, hogy „minden olyan katonát, aki meghal, beleértve a visszatérési törvény 4. cikkének a) pontja szerinti jogokra jogosult katonát is, és akinek a hozzátartozói úgy döntenek, hogy katonai temetőben temetik el, az adott parcellában és sorban, közvetlenül az adott parcellában már eltemetett katonák mellé kell temetni”.
A kulcsmondat az, amely a visszatérési törvény 4. cikkének a) pontja szerinti bevándorlási jogokra jogosult katonákra vonatkozik; vagyis a zsidók nem zsidó családtagjaira. A törvényjavaslat gyakorlatilag lehetővé teszi, hogy a volt Szovjetunióból bevándorlók 300 ezer fős népességéhez tartozó katonákat – akik a bevándorló zsidók családtagjaiként érkeztek Izraelbe, bár nem zsidók – a zsidó katonák mellé temessék.
„Nem világos számunkra, hogy miért kérdeznek minket, mivel több [sír is] van, amelyeken kereszt van”
– mondta a családtag a 12-es csatornának. „ Miért pont Dávidét kell levennünk?”
A fekete márvány sírkőre Bogdanovszkijt katonai egyenruhában ábrázoló kép van vésve, valamint cirill betűkkel írt neve, az egységének szimbólumai és egy kis kereszt.
A tábla a szabványos kőtábla felett helyezkedik el, amely Izraelben minden katonai sírt díszít.
A védelmi minisztérium válasza
Válaszában a védelmi minisztérium közölte, hogy már régóta egyeztet a családdal, hogy megoldást találjanak, mert a sírkő sérti a katonai temetői szabályzatot, amely tiltja a keresztek vagy más vallási szimbólumok használatát.
A tárca közölte, hogy panaszokat kapott a közelben eltemetett zsidó katonák családjaitól, akik szerint a kereszt jelenléte „sérti őket, és akadályozza őket abban, hogy imádkozzanak és elmondják a kádis gyászimát”.
Azt is megjegyezte, hogy a katonai főrabbi úgy döntött, hogy a kereszt sérti a temető szentségét.
„Ezért hosszú ideje őszinte, szívből jövő megbeszéléseket folytatunk a Bogdanovszkij családdal, hogy megegyezésre jussunk”
– közölte a minisztérium, hozzátéve, hogy továbbra is remélik, hogy kompromisszumra jutnak.
Nos, ez Izrael valódi arca. Meghalsz a cionistákért, de még a sírban sem hagynak békében nyugodni.
(The Times of Israel nyomán Szent Korona Rádió)