Az alábbi írásban baloldali médiumok tényfeltáró cikkeit dolgozzuk fel, amiben az MBH Bankot, mint az „európai szélsőjobbot” pénzelő pénzintézetet említik. Véleményünk szerint a modern, úgynevezett „európai szélsőjobb” messze nem felel meg a jobboldaliság kritériumának (bővebben itt, 35:00), ezért ennek megfelelően korrekciót hajtottunk végre. Ezt azért is fontos megtenni, mert véletlenül sem szeretnénk, még retorikai szinten sem egy platformra kerülni ezekkel a pártokkal, továbbá sok tekintetben nem értünk egyet a Fidesz és az említett pártok politikájával (például Izrael-pártiság). Mindemellett figyelemre méltó a Fidesz európai porondon való terjeszkedése.
Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Orbán Viktor a szövetségeseinek kistafírozására használja a részben a barátja, részben az állam tulajdonában lévő MBH Bankot. Mészárosék mintaprojektje a francia Nemzeti Tömörülés finanszírozása volt, de már a spanyol Voxszal és az osztrák FPÖ-vel való együttműködésre is van bizonyíték.
Le Penékkel kezdődött
Két-három év távlatából már tudatos építkezésnek látszik, ami 2022-ben még egyedi esetnek tűnt: Mészáros Lőrinc bankja az európai bevándorlásellenes pártok előretörését finanszírozza. Ma ugyanis már nemcsak a francia, hanem a spanyol elvbarátok, vagyis a Nemzeti Tömörülés után a Vox hitellel való megtámogatása is tény, sőt az osztrák és a magyar sajtó együttműködésének köszönhetően az is, hogy a nemrég választásokat nyert Osztrák Szabadságpárt médiuma, az AUF1 televíziós csatorna kapcsolatban áll Mészáros és a magyar állam közös pénzintézetével. A bevándorlásellenes és oroszbarát kötelékektől hemzsegő AUF1 támogatója ugyanis egy egyesület, a Verein für Basisgetragene Medienvielfalt (magyarul Alulról Építkező Médiadiverzitásért Egyesület), amelynek számlavezető pénzintézete ugyancsak Magyarországon van. Márpedig ez a kör június óta a Patrióták Európáért pártszövetség alapítóit adja ki, és ekként a magyar kormányfő szuverenitáspárti, ám az Európai Unió föderális és liberális szemléletét mélyen elutasító politikáját támogatja.
A szóban forgó pártok sajátossága az is, hogy nem utasítják vissza az orosz, netán iráni kapcsolatokat sem.
Legutóbb a spanyol Vox párt ügye irányította a figyelmet ezekre a kapcsolatokra, miután kiderült, hogy az ottani szélsőjobb is részben a magyar MBH Bank hiteléből finanszírozta 2023-as parlamenti és önkormányzati választási kampányát. A párt két részletben összesen 9,2 millió eurót vett fel. 2022-ben a francia Nemzeti Front 10,6 millió eurót kapott az azóta az MBH-ba beolvadt MKB Banktól. A madridi El País napilap megkeresésére a Vox szóvivője most azt mondta: az időközben már visszafizetett kölcsönre azért volt szükség, mert hazai forrásból nem jutottak a kampányhoz szükséges pénzhez. Az állítást azóta már Orbán Viktor is kommentálta, holott attól mereven elzárkózott, hogy bármi köze lenne a barátjának és egyben az államnak a kezében lévő pénzintézet döntéseihez: felháborodottan kérdezte több tucat újságíró előtt, hogy vajon méltányos-e, ha a saját országában visszautasítják egy párt hitelezését.
Matolcsy György reagált az európai szélsőjobb magyar pénzelésére
Amíg nem sért törvényt, a Mészáros-féle MBH Bank szabadon hitelezhet.
Vadai Ágnes (DK) kérdezte arról Matolcsy Györgyöt, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökét, hogy nem tartja-e aggályosnak nemzetbiztonsági, betétbiztonsági szempontból, ha egy magyar bank már a második külföldi szélsőjobboldali párt kampányát finanszírozza, mivel azok odahaza nem kapnak hitelt. Az ellenzéki képviselő felidézte, hogy a spanyol Vox – amelynek hat EP-képviselője csatlakozott idén az Orbán-féle Patrióták Európáért képviselőcsoporthoz – két részletben összesen 9,2 millió eurós (jelenlegi árfolyamon több mint 3,6 milliárd forintos) kölcsönt kapott a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó MBH Banktól. 2022-ben Marine Le Pen 10,6 millió eurós hitelt kapott elnökválasztási kampányára, szintén Mészáros Lőrinc bankjától, az MKB-tól, amely azóta olvadt az MBH Bankba. Le Pen is azzal érvelt, hogy francia banktól nem kapott kölcsönt.
Matolcsy György jelezte: az MNB kiemelt figyelemmel kíséri, folyamatosan nyomon követi azt, hogy a hazai hitelintézetek megfeleljenek a prudenciális elvárásoknak (az ügyfélérdeknek megfelelő bankári alapelveknek), de nincs hatásköre arra vonatkozóan, hogy tevékenységüket nemzetbiztonsági kockázatok szempontjai alapján értékelje. Megmaradva a jogszabályi keretek között, egy bank szabadon dönthet az ügyfeleinek nyújtandó finanszírozásokról, azok feltételeiről. E folyamatban az MNB mandátummal nem rendelkezik.
Amennyiben a jegybank a hatáskörébe tartozó jogszabálysértő tevékenységet, mulasztást tapasztal, a rendelkezésére álló eszközökkel élve megteszi a szükséges intézkedéseket a jogsértő magatartás, állapot megszüntetése, a jogsértés szankcionálása érdekében.
A hazai bankok tőke- és likviditási helyzete stabil, az ügyfélbetétek biztonságban vannak.
Matolcsy György ugyanakkor arról is tájékoztatta Vadai Ágnest, hogy a felügyeleti tevékenységnél megismert információkról, a vizsgálatok keretében elemzett egyedi ügyletekről az MNB, a titokvédelmi szabályok alapján, nem adhat tájékoztatást.
(HVG és 24.hu nyomán Szent Korona Rádió)
Zelenszkij fenyeget: vagy beveszik őket a NATO-ba, vagy atomhatalom lesznek