Dátum betöltése...
Nap betöltése...
Időjárás betöltése...

„Az ilyen könyveket nem lehet mutogatni” – Döntött a Kúria az LMBTQP-ideológiát propagáló könyvek ügyében

A Kúria döntése szerint egy esetleges vesszőhiba sem adhat felmentést, az első fokú bíróság hibásan értelmezte a jogszabályt.

Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is

Csütörtök délelőtt hatályon kívül helyezte a Kúria az első fokú bíróság ítéletét a Líra Könyv Zrt. fogyasztóvédelmi ügyében, amelyet a kormányhivatallal szemben indított, miután utóbbi 12 millió forintra bírságolta a kiadót egy homoszexuális tinédzserekről szóló könyv, a Heartstopper fólia nélküli árusítása miatt. A Fővárosi Törvényszék első fokon még a Lírának adott igazat, a vonatkozó kormányrendelet ugyanis azt írta elő, hogy „a homoszexualitást megjelenítő, gyermekeknek szóló termékek a többi terméktől elkülönítve csak zárt csomagolásban forgalmazható”.

Egy vesszőhibára hivatkoztak

A Líra azzal érvelt, hogy a jogszabályban szereplő vesszőhiba – a „csak” előtt hiányzó írásjel – miatt nem hibáztak, ugyanis a normaszövegből így valójában az következett, hogy ha nincs elkülönítés, akkor nem kell semmit becsomagolni. A Fővárosi Törvényszék februárban nekik adott igazat, a döntést így indokolva:

A vessző az vessző. A magyar nyelv szabályai legalább olyan köztudottak, mint maguk a társadalom jogviszonyait szabályozó jogszabályok. Nem volt a bíróságnak kétsége, hogy mit jelent a mondat, alternatív értelmezés nem merült fel.

Így abban a kérdésben már nem is kellett akkor dönteniük, hogy a Heartstopper valóban megjelenítette és népszerűsítette-e a homoszexualitást, vagy sem.

A Kúria azonban helyesen arra jutott, hogy a rendelet értelmezése az első fokú bíróságnál hibás volt. Az új ítélet szerint világos és egyértelmű, hogy elkülönítve és zárt csomagolásban lehet csak forgalmazni ezeket a könyveket, így téves volt az a következtetés, hogy a zárt csomagolás kitétele lenne az elkülönítésnek.

Úgy látták, minden alapot nélkülöz az elsőfokú bíróság értelmezése, hiszen semmi nem utal feltételes módra a szövegben, nincsen „akkor… ha” szókapcsolat vagy semmi hasonló – tették hozzá a hvg.hu tudósítása szerint. Az érvelés szerint amúgy még egy esetleges vesszőhiba se lenne alkalmas arra, hogy olyan tartalmat tulajdonítsanak a rendeletnek, ami nem következik a normaszövegből.

A Kúria az Alaptörvényre is hivatkozva nevezte félreérthetetlennek azt, hogy a házasság férfi és nő között valósulhat meg, az anya nő, az apa férfi és minden gyereknek joga van a megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéshez, valamint a születési nemének megfelelő önazonossághoz. Az ítéletet a következő kijelentéssel zárták:

Az ilyen könyveket nem lehet mutogatni, közszemlére tenni úgy, hogy bárki nehézség nélkül láthassa őket.

Mindez prakikusan azt jelenti, hogy újra le kell folytatni az elsőfokú eljárást, a Lírának pedig 60 ezer forintnyi perköltséget kell megfizetnie a kormányhivatalnak. Az elhíresült vesszőhibát amúgy a per megindulása óta már pótolták is a szövegben, amely így most már nem fogalmaz félreérthetően. Erre hivatkozott is a kormányhivatal ügyvédje a Kúrián csütörtökön.

Gyermekvédelmi Törvény a gyakorlatban: pénzbüntetést kapott a Líra egy LMBTQP-propagandát tartalmazó könyv miatt

(24.hu nyomán Szent Korona Rádió)

Telegram posztjaink (2026.07.11.)

Banánköztársasággá vált az EU; 97 éves nénit raboltak ki a cigányok; Irán gyors ütemben javítja a megtámadott nukleáris létesítményeket – Telegram-posztjaink (2026.07.11.)

A Szent Korona Rádió weboldalán csak a legfontosabb és legbővebb ...

Hírek

2026. 07. 11.

templomot védő hazafit

Elítélték a templomot védő lengyel hazafit

2020-ban, az abortusz korlátozása után a vallásellenes, feminista tüntetők Lengyelország ...

Nagyvilág

2026. 07. 11.

Mi Magunk

Mi Magunk vlog: Botrányos szimbolikus döntéseket hozott a Tisza

Botrány: amíg a Pride-zászlókat kitűzik az Erzsébet hídra, a vármegye ...

64

2026. 07. 11.

Telegram posztjaink (2026.07.10.)

Sorozásellenes zavargások robbantak ki Nyugat-Ukrajnában; Pride részleg a könyvesboltokban; Oroszország ismét súlyos csapásokat mért Ukrajna infrastruktúrájára – Telegram-posztjaink (2026.07.10.)

A Szent Korona Rádió weboldalán csak a legfontosabb és legbővebb ...

Hírek

2026. 07. 11.

Júniusban is tombolt a keresztényellenesség Európa-szerte

A balliberalizmus rohadó gyümölcse beérni látszik. Európa-szerte folyamatosan tapasztalható a ...

Nagyvilág

2026. 07. 10.

Telegram posztjaink (2026.07.09.)

Ismét Iránt támadta az USA az éjjel; Vádat emeltek a migránsok által megtámadott fehér fiú ellen Birminghamben; Izrael kijelentette: addig marad Libanonban, ameddig csak akar – Telegram-posztjaink (2026.07.09.)

A Szent Korona Rádió weboldalán csak a legfontosabb és legbővebb ...

Hírek

2026. 07. 10.