Tavaly megtorpant a forgalomban lévő készpénz állománya hazánkban, azonban az MNB adatai szerint ismét dinamikusan növekszik ez a szám. Szeptember végén 7,7%-kal több készpénzt használtunk, mint egy évvel korábban
Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A jegybank statisztikái szerint szeptember végén 8664 milliárd forintnyi készpénz állt a jegybank mérlegének forrásoldalán, ennyit használtak a gazdaság szereplői pénzforgalmi vagy felhalmozási célra.
Ez a szám 7,7%-kal múlja felül az egy évvel korábbit. Utoljára 2022 őszén láttunk a forint-készpénzállományban akkora éves növekedést, mint idén augusztusban és szeptemberben. A növekedés visszatérésének egyszerre több oka lehet:
- pénzforgalmi ok: az infláció visszaszorulása miatt kisebb a nyomás a kiskereskedelmi célú készpénzhasználaton,
- megtakarítási ok: a kamatkörnyezet csökkenése miatt kevésbé rossz a nem kamatozó készpénz relatív pozíciója, mint az elmúlt egy-két évben,
- szabályozói ok: az MNB az utóbbi időben több készpénz-felvevő automata telepítését írta elő a bankoknak, a készülékek száma fokozatosan emelkedik, ugyanakkor a bolti készpénzfelvétel (havi 40 ezerig díjmentes lenne) nem terjedt el az ezt lehetővé tevő szabályozói intézkedés ellenére,
- adóoptimalizálás: a Mastercard legutóbbi felmérése szerint 74 százalékról 71 százalékra csökkent a jövedelmüket digitálisan “készhez” kapók aránya.
Hosszú távon az idő a készpénz ellen dolgozik: összességében ma már kétszer több pénzt költünk kártyával, mint amennyit felveszünk velük. A fizetési szokások viszonylag lassan, de biztosan változnak: 10 évvel ezelőtt például még 2,5-ször több készpénzt vettünk fel bankkártyákkal, mint amennyit fizettünk velük.
A forint készpénzállomány mellett említést ér a valuta is, erről második negyedéves (június végi) adatok állnak rendelkezésre. Ekkor 638 milliárd forintnyi valuta volt a magyar gazdaságban, ami azt jelzi, hogy a forgalomban lévő készpénz kevesebb mint 7%-a volt valuta.
Csökkent is a valuta állománya 2023 közepéről 2024 közepére 6,5%-kal, ugyanakkor az ősz első heteiben kialakult jelentős forintgyengülés a korábbi tapasztalatok szerint növelheti a valutakeresletet és a külföldi fizetőeszköz részarányát.
A kormány leszavazta a készpénzhasználat alkotmányos védelmét
(Magyar Jelen nyomán Szent Korona Rádió)