hétfő, március 16, 2026
13 C
Budapest
Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55

Bajban a gázellátás: Az ukránok nem hosszabbítják meg az orosz orosz gáztranzitról szóló megállapodást

Denisz Smihal ukrán miniszterelnök hétfőn Ungváron, Robert Fico szlovák miniszterelnökkel közösen megtartott sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy Ukrajna nem hosszabbítja meg az orosz gáz tranzitjára vonatkozó, az év végével lejáró szerződést. Ha ez tényleg megtörténik, akkor az nagyban megdrágítja a gáz árát Magyarországon is. Korábban már a Barátság-kőolajvezeték elzárását is bejelentették, aminek semmi haszna nincs azon kívül, hogy velünk toljanak ki.

Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is

“Megértjük egyes államok, különösen Szlovákia akut függőségét ettől az erőforrástól, mi viszont az ellátás fokozatos diverzifikációjával számolunk” – jegyezte meg Smihal. Hangsúlyozta egyúttal, hogy Ukrajna kész továbbra is teljesíteni kötelezettségeit az EU-val kötött társulási megállapodással és az Energia Charta Egyezménnyel összhangban.

Az Oroszország és Ukrajna közötti tranzitmegállapodás december 31-i lejárata csekély hatással lesz a megerősödött európai gázpiacra – fűzte hozzá az Ukrajinszka Pravda hírportál, rámutatva arra, hogy noha Kijev nem kívánja megújítani a szerződést Moszkvával, európai kérés esetén kész tárgyalni a rendszerén keresztül más szállítóktól származó gáz tranzitjáról.

Smihal bejelentette egyúttal, hogy Ukrajna és Szlovákia megállapodott egy kelet-európai energiaközpont létrehozásáról. “A kelet-európai energiaközpont létrehozásának célja a gáztárolók használata, a munkácsi rendszerösszekötő fejlesztése, és a nukleáris energetikai iparban való együttműködés további erősítése. Ezzel nemcsak Ukrajna és Szlovákia, hanem az egész kelet-európai térség biztonsága is megerősödik” – hangsúlyozta. Kifejtette, hogy az energiaszektorban Ukrajna és Szlovákia közös projektje, a Munkács-Nagykapos elektromos rendszerösszekötő korszerűsítése a tervek szerint 2028 végére elkészül. “Ennek eredményeként bővítjük export-import képességeinket, és erősítjük mindkét állam energiabiztonságát” – emelte ki, megjegyezve, hogy Ukrajna hálás Szlovákiának az energetikai támogatásért.

“Szeretném hangsúlyozni, hogy Szlovákia a második ország az Ukrajnába irányuló vészhelyzeti és kereskedelmi villamosenergia-szállítás mennyiségét tekintve. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy válaszoljunk a háború okozta energetikai kihívásokra” – tette hozzá a miniszterelnök.

Hivatalos: Az ukránok januártól elzárják a Barátság-kőolajvezetéket

Ennyit a békepártiságról: Fico igérete ellenére már több, mint százmillió eurónyi felszerelést küldött Ukrajnába a szlovák kormány

(Kuruc.Info nyomán Szent Korona Rádió) 

Legfrissebb

Válaszcsapás: Ez már a III. Világháború

Szövetségesi rendszerek közötti, több földrészre kiterjedő háborút vív az...

A Nílustól az Eufráteszig: „Nagy-Izrael” terve a Közel-Kelet bekebelezése

A "Nagy-Izrael" terv lassan, de biztosan átalakult "összeesküvés-elméletből" gyakorlattá....

Ukrajna legitim célponttá vált Irán számára

Zelenszkij felajánlkozott, hogy az ukrán drónképességet rendelkezésre bocsátja Izraelnek...

Ráerőlteti a transzneműek többletjogait Bulgáriára az EU

Hiába a normalitáspárti bolgár hozzáállás a biológiai nemekről, ha...

Kategóriák

Válaszcsapás: Ez már a III. Világháború

Szövetségesi rendszerek közötti, több földrészre kiterjedő háborút vív az...

A Nílustól az Eufráteszig: „Nagy-Izrael” terve a Közel-Kelet bekebelezése

A "Nagy-Izrael" terv lassan, de biztosan átalakult "összeesküvés-elméletből" gyakorlattá....

Ukrajna legitim célponttá vált Irán számára

Zelenszkij felajánlkozott, hogy az ukrán drónképességet rendelkezésre bocsátja Izraelnek...

Ráerőlteti a transzneműek többletjogait Bulgáriára az EU

Hiába a normalitáspárti bolgár hozzáállás a biológiai nemekről, ha...

Izrael mellé áll Magyarország a gázai népirtás miatt indított perben

Újabb országok csatlakoztak az ENSZ legfőbb bírósága előtt folyó,...

EU-s források visszatartása miatt nem védik meg magukat a települések a cigányoktól?

Számos település élt az önazonossági rendeletek adta lehetőséggel, hogy...

Kapcsolódó cikkek

Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55