Legkevesebb négy ember meghalt, másik 14 pedig eltűnt a szokatlan, özönvízszerű esőzések okozta áradásokban Marokkóban – írja az MTI. A durva esőzés azután érkezett, hogy az ország több mint hat éve szenved a szárazságtól. Eddig legkevesebb egy halálos áldozatot követelt az árvíz a szomszédos Algériában is.
Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A heves viharok és az áradások a déli Tata tartományban okozták emberek halálát. A helyi hatóságok közlése szerint a Tamanarthoz közeli völgyekben nyolc lakóházat sodort magával az árvíz, mentőalakulatok keresik az eltűnteket és visznek segítséget az árvízkárosultaknak.
A szomszédos Algéria déli, sivatagos részén, Illizi térségében egy kislány halt meg az áradásban, egy, az árvíz által elsodort autóst pedig Tamanrasszet közelében keresnek. Több, a víz által körülzárt házból a hatóságok menekítettek ki családokat Illiziben és Besarban.
Az esőzések Marokkó déli és délkeleti részén, valamint az Atlasz hegység egyes térségében pénteken kezdődtek egy délről jövő nedves, meleg trópusi légtömeg és az északabbra kialakult hidegfront találkozásakor. A fővárostól, Rabattól 500 kilométerre délre fekvő Varzázátban (Ouarzazate) három óra alatt 47 milliméter eső hullott, az algériai határhoz közeli Zágúrában pedig a 170 millimétert is elérte a csapadék mennyisége.
A klímaváltozásnak kitett Marokkót legalább hat egymást követő éve sújtó aszály miatt a víztározók szintje 28 százalék alá csökkent augusztus végére. A rendkívül súlyos állapotokról a BBC készített riportot nemrég, eszerint a Casablanca és Marrakesh között félúton fekvő Al Massira gát a kilenc évvel ezelőtti átlagos vízmennyiségnek mindössze 3 százalékát tartalmazza, és az országnak már kihívást jelent az is, hogy mindenhol biztosítsák az ivóvizet. A helyzet enyhítése érdekében az ország egyre többet fektet be tengervíz-sómentesítő üzemekbe – írja a lap. Ezek azonban sok energiát igényelnek, és koncentrált sós vizet, valamint mérgező vegyi anyagokat lövellhetnek vissza az óceánba.
(Telex nyomán Szent Korona Rádió)
Elgondolkoztató természetfilm: Így szárítottuk ki az Alföldet