Több ország is felajánlkozott a házigazda szerepére a második békecsúcs alkalmából, azonban Zelenszkij feltételeket szabott meg.
Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Új információkat osztott meg Kijev békével kapcsolatos elképzeléseiről Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Narendra Modi indiai miniszterelnök ukrajnai látogatásának alkalmával – adja hírül az Euractiv. Zelenszkij ugyanis elmondta: az első, Svájcban tartott békecsúcs után, amelyre az egyik háborúzó fél, Oroszország nem volt meghívva,
a második, már Oroszország részvételével tervezett békecsúcs megrendezéséről Ukrajna Szaúd-Arábiával, Katarral, Törökországgal és Svájccal is tárgyal.
Zelenszkij elmondta: az sem lenne ellenére, ha a második békecsúcsot India rendezné, mert Kijev kifejezetten szeretné, ha a házigazda a Globális Dél országai közül kerülne ki. Az elnök ugyanakkor hozzátette: „Nem fogunk tudni békecsúcsot tartani olyan országban, amely még nem csatlakozott a békecsúcs kommünikéjéhez”.
A svájci békecsúcs után kibocsátott kommüniké a minden ország, köztük Ukrajna szuverenitásáról és nemzetközileg elismert területének sérthetetlenségéről szóló, megszokottnak mondható kiálláson kívül három pontot tartalmaz: a nukleáris biztonság melletti kiállást, ideértve a zaporizsjai atomerőmű biztonságos üzemeltetését és az atomfegyverek bevetésétől való tartózkodást; annak leszögezését, hogy az élelmiszerbiztonságot nem lehet a háborúban fegyverként használni; és azt a követelést, hogy a deportált ukrán civileket, köztük a gyermekeket engedjék vissza Ukrajnába. A kommünikét számos ország, köztük az egész EU (Magyarországot is beleértve), az USA, az Egyesült Királyság és Törökország is aláírta, valamint az arab világból egyedüliként Katar.
Kína, Szaúd-Arábia és India viszont másokkal együtt nem ratifikálták azt.
A független Ukrajna történetében most először látogatott az országba indiai miniszterelnök. India viszonya az orosz-ukrán háborúhoz komplex: bár az ország elítélte azt, hogy Oroszország háborújában ártatlan civilek halnak meg, az Oroszországhoz fűződő gazdasági kapcsolatait szorosabbra fűzte.
Ennek részeként India rengeteg orosz olajat is vásárol, amelyet indiai feldolgozott olajtermékként vagy nyersolajként részben az orosz olajról való leválást hangsúlyozó EU-ba is exportál.
Narendra Modi Kijevben arra szólította fel Zelenszkijt, hogy üljön le tárgyalni Oroszországgal, egyben felajánlotta a béketeremtésben baráti segítségét.
A CIA kiteregette a szennyest: Zelenszkij rendelte meg az Északi Áramlat felrobbantását
(Mandiner nyomán Szent Korona Rádió)