hétfő, május 12, 2025
13 C
Budapest
Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55

Itt az újabb botrány: a paralimpián indulhat egy olasz transzvesztita

Míg a párizsi olimpián vitatott volt egyes médiumok és szervezetek szerint a botrány főhőse, Imane Helif valódi neme, úgy ebben az esetben semmi kétség effelől. Petrillo férfinak született és csak jogilag számít nőnek, mégis a női mezőnyben indulhat.

Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is

Párizs 2024 – Az olasz Valentina Petrillo lesz az első transznemű, aki részt vesz a paralimpián.

A most 50 éves sportolót, aki látássérült, a születésekor még Fabrizio Petrillónak hívták, és 2019-ben váltott nemet, amikor hormonkezelést kapott. Az egy hét múlva kezdődő paralimpián már a női keresztnevén, Valentinaként indulhat olasz színekben 200 és 400 méteres síkfutásban a T12 kategóriában. A 2023-as világbajnokságon bronzérmes volt a nők között, de a Daily Mail cikke szerint azóta lett nemzetközileg sikeres, hogy nemet váltott.

A Daily Mail szerint Petrillo korábban a férfiak között versenyzett, és tizenegy országos T12-es atlétikai bajnoki címet szerzett. Most mégis a nők között indulhat a paralimpián, mert a jelenlegi szabályozás szerint, akit jogilag nőként ismernek el, az jogosult a nőként való versenyzésre. Ez egyébként eltér az atlétikai világszövetség álláspontjától, amely 2023 márciusában megtiltotta a transznemű sportolók női mezőnyben való indulását.

Petrillót 14 éves korában Stargardt-kórral diagnosztizálták, a betegség miatt a látása a normál tartomány ötvenedére korlátozódik.

Az olasz parasportoló már a tokiói játékokra is kijutott, de az utolsó pillanatban az olasz kormány nem engedte, hogy elutazzon.

Riválisa szerint Valentina Petrillo előnyt élvezhet

Már a verseny előtt számos kritika érte a döntést, miszerint Petrillo lehet az első transznemű, aki részt vehet a paralimpián. Kétszáz méteren a német atléta, Katrin Mueller-Rottgardt lesz az egyik riválisa, aki aggasztónak tartja a kialakult helyzetet.

“Mindenki éljen úgy a hétköznapokban, ahogy jól érzi magát, de a versenysportban ez problémás. Petrillo hosszú ideig férfiként élt és edzett, így van esély rá, hogy a fizikai adottságai mások, mint annak, aki nőnek született, és ez előnyt jelenthet neki.”

– idézte szavait a Bild alapján a Daily Mail.

Petrillo a 200 méteres síkfutás selejtezőjében a spanyol Melani Berges elől vette el a paralimpiai indulás jogát, ami azzal együtt is indulatokat gerjesztett Spanyolországban, hogy a 33 éves sportoló 100 méteren ott lehet Párizsban. – Melani Berges helyett egy férfi, Fabrizio „Valentina” Petrillo indulhat, ami igazságtalan – jelentette ki Irene Aguiar spanyol ügyvéd, aki a nemzetközi sportjogra szakosodott.

Már el is kezdődtek a sportszerűtlen versenyző elleni felszólalások.

A paralimpiára augusztus 28. és szeptember 8. között kerül sor.

Egy férfi nyerte az olimpián a női ökölvívást

Egy másik súlycsoportban is férfi nyerte az olimpiát női ökölvívásban

(Magyar Nemzet nyomán Szent Korona Rádió) 

Legfrissebb

Simion paktumot kötne Orbánnal

Az Euronews forrásai szerint Simion paktumot akar kötni Orbánnal,...

Miért nem lesz XIV. Leó pápa Ferenc 2.0?

Érdekes húrokat pengetett meg a The Federalist. Miután megnyilvánulásai...

Erdő Péter kapta az egyik legtöbb szavazatot a konklávé első napján

Jelentős támogatást kapott a konklávé első napján Erdő Péter...

Az FPÖ szerint bűnöző migránsoknak nem szabadna osztrák állampolgárságot kapniuk

„Nem adhatjuk el állampolgárságunkat!” - az ausztriai FPÖ egyik...

Bosznia-Hercegovina is a migránsbűnözés melegágyává válik

A migránsok immár egész Európát ellepték, és gátlástalanul folyik...

Kategóriák

Simion paktumot kötne Orbánnal

Az Euronews forrásai szerint Simion paktumot akar kötni Orbánnal,...

Miért nem lesz XIV. Leó pápa Ferenc 2.0?

Érdekes húrokat pengetett meg a The Federalist. Miután megnyilvánulásai...

Erdő Péter kapta az egyik legtöbb szavazatot a konklávé első napján

Jelentős támogatást kapott a konklávé első napján Erdő Péter...

Az FPÖ szerint bűnöző migránsoknak nem szabadna osztrák állampolgárságot kapniuk

„Nem adhatjuk el állampolgárságunkat!” - az ausztriai FPÖ egyik...

Bosznia-Hercegovina is a migránsbűnözés melegágyává válik

A migránsok immár egész Európát ellepték, és gátlástalanul folyik...

Izrael zsidó-keresztény jövőképet remél az új pápától?

Május 8-án az amerikai Robert Francis Prevost személyében megválasztották...

Vihar a biliben? Nem ért egyet Trump és Netanjahu?

Miközben Trump a cionizmus egyik legelkötelezettebb támogatója, addig úgy...

Kapcsolódó cikkek

Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55