Önkénteseket keresnek a bíbor nebáncsvirág irtásához

Komoly fenyegetést jelent az ökoszisztémára a bíbor nebáncsvirág, amely növény annyira elterjedt a Bükki Nemzeti Park (BNP) területén, hogy önkénteseket keresnek az irtásához.

Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is

Nagy gondot okoznak az inváziós növényfajok a Bükki Nemzeti Park területén, köztük a Tarna-Lázbérci Tájegységben, a Csernely-patak mentén a forrásvidéktől a Lázbérci-víztározóig, Nekézseny és Uppony községek közti szakaszon elterjedt bíbor nebáncsvirág – hívta fel a figyelmet Facebook-oldalán a nemzeti park igazgatósága.

A bíbor nebáncsvirág a gyors növekedésével és terjedésével tud jelentős károkat okozni a helyi növényzetben és állatvilágban.

Önkénteseket keresnek a növény irtásához

Az egyébként szemet gyönyörködtető, színpompás növény virágzása idén július végétől augusztus elejéig várható, amely időszakban tervezetten két alkalommal, természetvédelmi őr vezetése mellett önkéntes programot hirdetnek a nebáncsvirág irtására. Mint írták, ha ezeket az özönnövényeket hatékonyan távolítják el a természetből, a felszámolásuk körülbelül négy év alatt hozhat végleges sikert.

A növényt kézzel, gyökerestől kell kihúzni, amelyhez a helyszínen védőkesztyűt biztosítanak.

Néhány szabályt be kell tartani

Noha a növény allergén tulajdonságai nem ismertek, igény, valamint allergiás érzékenység esetén orrot, szájat eltakaró maszkot érdemes viselni, valamint irtás közben kerülni kell a szem és az arc érintését, valamint növény szagolgatását, munka után viszont fontos a kézmosás. A nemzeti park arra is felhívja a figyelmet, hogy kihúzáskor mindenkinek szem előtt kell tartani beporzók – méhek, darazsak – esetleges jelenlétét is.

Veszélyben vannak az őshonos növények az indiai lótusz terjedése miatt

Egy kivadult faj, a mississippi tarajosteknősök terjedése a Tiszán

(Dívány nyomán Szent Korona Rádió)