Profi hamisító vagy egyszerű csaló? Hamis pénzt hirdetnek TikTokon

A napokban jelent meg egy Nebula nevű TikTok profil, aki azt állítja, hogy tökéletes pénzhamisítványokat árul. Állítólag 50.000Ft-ért cserébe ennek a tízszeresét küldi el olyan tízezresben, amit még a bankban sem tudnak beazonosítani. Lehetséges egyáltalán?

Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is

A hirdetésben egy csomagautomata látható, előtte egy csomó megcímzett csomaggal, ezzel a felirattal: „Betelítettük a kis csomagfiókokat, így maradt a nagy 😂”. (Az érintett, Nebulahuf elnevezésű oldal azóta törölte magát, és nem összekeverendő a ma is aktív, nebula._._ nevű “gémerrel”.)

A TikTok-hirdetés egy 4500 fős Telegram-csatornára vitt át, amelyben a csalást szervező profil, Nebula bejegyzései láthatók néha készpénzről, néha csomagautomatákról, legtöbbször pedig az elégedett ügyfelek visszajelzéseiről. (A Telegram-csatorna még most is aktív).

A profil azt állítja: tökéletesen tud tízezrest hamisítani, az általa gyártott papírpénz pedig nemcsak kinézetre ugyanolyan, mint a hivatalos, de az UV-s pénzvizsgálókon is simán átmegy. Ezt egyrészt saját videókkal igyekszik bizonyítani, másrészt azzal, hogy állítólagos ügyfelei, amint megkapták a pénzt, bankautomatába vagy bankfiókba fizették azt be. A csatornán ilyen videók vannak:

Nebula két fizetési módot fogad el: vagy kriptóban lehet pénzt küldeni (például Revoluton, Coinbase-en vagy Binance-en), vagy PayPalon. Az általa kitett képek szerint az érdeklődőknek először egy képernyőfotót kell küldeniük, miszerint van elég fedezet a számlájukon. Ezután megkapják az adatokat, hogy hová kell utalni a pénzt.

A képek szerint, amint megkapja az átutalást, Nebula fogja magát, és feladja a tízezresekkel teli csomagot valamelyik csomagküldőnél. Ez állítólag rövid úton megérkezik, ami után az ügyfelek elégedetten tapasztalják, hogy valóban használható hamis pénzt kapnak.

A képernyőképek szerint ilyen reakciók érkeznek, amikor Nebula ügyfelei megkapják a pénzt:

„Nagyon jó a minőség! Szeretnék még rendelni, lehetőleg nagyobb mennyiségben. Milyen lehetőségek vannak? 2 millió egybe? Vagy az már túl sok?”
„Átvettem még reggel a csomagot, bocsánat, hogy nem írtam. Itt vagy egy kép róla. Rendelni szeretnék egy egész köteget egyébként. Most fizetnék.”
„Az komoly quality. Nem panaszkodok. Jobb nem is lehetne. Köszike. Még jönnek orderek az biztos.”
„Bajnok. Izgalom volt rendesen, bro. A pénzt azt se tudjam, hova rakjam. Ösztöndíjam 13k. Ez meg 500. Nem rosszból, de szegények dolgoznak és vannak kiskapuk, amiket ki kell játszani. A munka nem ilyen de munka mellett tökéletes pénzkiegészítés leszel majd apuméknak.”
„Átvettem, ez nagyon durva. Összehasonlítottam egy eredeti tízessel és amúgy nagyon durván egy az egy. Szóval köszönöm szépen sokat segítesz vele már megyek is az ATM-hez feltenni a pénzt, szólok mindjárt, hogy sikerült-e. […] Sikerült feltenni, köszönöm, nagy vagy! Rendelnék akkor egy egész köteget is.”
„Na, veled most aztán megütöttem az 5-ös lottót. Köszönöm szépen a casht is.”

A Telegram-csatornán egy csomó hasonló beszélgetésről szóló képernyőkép van, ami alapján első ránézésre tényleg úgy tűnhet, hogy működik a nagy biznisz, minimális energiával bárki megtízszerezheti a hamis pénzt. Ha ez így van, akkor Nebula egy rendkívül ügyes pénzhamisító, aki a valódira megszólalásig hasonlító papírpénzek legyártása mellett egy profi üzleti modellt is kitalált arra, hogy cserélje valódi pénzre (vagy kriptóra) a portékáját. De vajon tényleg így van?

A profil első ránézésre teljesen igazinak tűnő képekkel bizonyított sztorija második ránézésre egy nagyon jól kitalált átverésnek látszik. Ezt bizonyítani nem tudjuk ugyan – hiszen a hamis pénzt megrendelni és kipróbálni bűncselekmény lenne –, de összeszedtük azokat a szempontokat, amelyek nagyon egyértelműen erre utalnak, írja a lap, alább az érveik.

Kezdjük a technikai részletekkel: pénzt hamisítani iszonyúan nehéz. Otthoni pénznyomtatással rendszeresen megpróbálkoznak magyarok, de ezek általában nagyon gyenge másolatok, amelyeket figyelmes ember szabad szemmel is azonnal kiszúr. Ezeket ezért sokszor olyan helyen próbálják beváltani csalók, ahol tudják, hogy rosszul lát az eladó és/vagy nincs pénzvizsgáló. Sokszor viszont így is lebuknak.

A valódi pénzt kiadó Magyar Nemzeti Bank tájékoztatása szerint: „Bár a technológia fejlődésével egyre jobb minőségű hamisítványokkal találkozhatunk a kereskedelmi forgalomban, tapintással, szemrevételezéssel és a pénz mozgatásával könnyen ellenőrizhetjük a valódi pénzen szabad szemmel is látható biztonsági elemeket.” Ennek alapján lehetetlen nehéz elképzelni, hogy Nebula olyan tízezreseket tudna nyomtatni, amelyek nemcsak a pénzvizsgálón mennek át gond nélkül, de a bankautomaták is simán beveszik őket.

Másrészt a mennyiség is feltűnő: az elmúlt években Magyarországon lebukott pénzhamisítók jellemzően néhány tucat vagy néhány száz papírpénzt tudtak kinyomtatni. Nebula ehhez képest azt állítja, hogy ötvenesével vagy százasával postázza azokat, amiből az következik, hogy ezresével nyomtathatja őket.

De ha el is fogadjuk, hogy Nebula megtalálta a Szent Grált, amiből tízezresek esnek ki, felmerül a kérdés, hogy mi szükség van azok bonyolult és feltűnő kipostázására ügyfeleknek. Ha ugyanis a hamis pénzek tényleg olyan tökéletesek, hogy a bankautomaták is beveszik őket, akkor az árusító akár az egészet berakhatná a bankba, nem lenne szüksége arra, hogy a pénzt tizedannyit érő kriptóra cserélje.

De ha a technikai részeken túltesszük magunkat, akkor is minden arra utal, hogy Nebula nem pénzhamisító, hanem csak egy online csaló. A videóiban például következetesen úgy hivatkozik a valódi pénzre, mint a „kormány által előállított” pénzre, miközben a pénzt nem a kormány, hanem a Magyar Nemzeti Bank nyomtatja. Nem valószínű, hogy ezt egy pénzhamisító ne tudná.

Szintén feltűnő, hogy Nebula a Telegram-csatornáját telepakolja ugyan a pénzről szóló képeivel, videóival és az elégedett ügyfelektől jövő visszajelzésekkel, de ezek egy része rendszeresen ismétlődik. Vagyis a csatornát végigpörgetve úgy tűnhet, hogy végtelen tartalom van ott, a valóságban annak nagy része ismétlődik, egyedül a megrendelők visszajelzéseiből érkezik néhány naponta egy-egy új.

Ezeket alaposan végignézve pedig szintén feltűnhet valami: Nebula minden elégedett ügyfele pontosan ugyanabban a stílusban ír. Hasonló hosszúságúak az üzenetek, hasonló idegen szavakat és kifejezéseket használnak. Mintha mindannyian ugyanannak a 15 és 25 közötti fiútársaságnak lennének a tagjai. Vagy mintha a különböző üzenetek mögött ugyanaz az ember állna.

Végül pedig, ha valakit ez sem győzött meg, gondolkodjon el azon, hogy ha ő a bankokban is beváltható tökéletes tízezreseket tudna gyártani, reklámozná-e ezt a TikTokon, és egy bárki számára hozzáférhető Telegram-csatornán intézné-e az üzletet. Egy olyanon, amit pont ugyanúgy meg tud nézni a rendőrség, mint bárki más.

A bűnözők is rájöttek milyen jól lehet használni a mesterséges intelligenciát az internetes csalásoknál

Újabb orvosok a gyanúsítottak között a gyógyászati segédeszközös csalás kapcsán

(Kuruc.Info nyomán Szent Korona Rádió)