Bár a természetfilmezés szabályai kimondják, hogy tilos beleavatkozni az állatvilág dolgaiba, ebben az esetben szükségszerű volt és nem szabályellenes.
Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A természetfilmek készítése egyszerre hálás és nagyon nehéz munka. Ráadásul megvan a maga szigorú szabályrendszere is, például a stáb semmiképpen sem avatkozhat bele a természet dolgába, az állat- és növényvilágban zajló folyamatokba. Vagyis például nem menthetnek meg bajba került egyedeket sem, bármennyire is szeretnének segíteni az állatokon.
A legendás természetfilmes, David Attenborough csapata egyszer mégis kénytelen volt megszegni ezt a szabályt.
A 2018-ban bemutatott Dinasztiák című sorozatot forgatták éppen, amelyben egy árok fogságába esett pingvinek is láthatóak. Több madár el is pusztult közben, ami a filmeseket ugyanúgy megviselte, mint később a nézőket, ám ekkor úgy határoztak, nem hagyják a többi pingvint is odaveszni, inkább segítenek. Ásót ragadtak, és néhány lépcsőfokot alakítottak számukra, hogy ki tudjanak jönni az árokból, és a terv működött is, megmenekültek az állatok.
Később a szakma veteránja, Doug Allan is megszólalt a témában. Kiemelte, hogy a fent említett szabály valóban elképesztően fontos, de ebben az esetben a csapat tagjai bár bizonyos mértékig valóban beavatkoztak, de fizikailag egyetlen pingvinhez sem értek hozzá, mindössze alternatív útvonalat kínáltak nekik, amelynek használata már a madarakon múlott. Szerinte indokolt és érthető volt a tettük, és a helyükben ő is ugyanígy cselekedett volna.
Elgondolkoztató természetfilm: Így szárítottuk ki az Alföldet
(Instylemen.hu nyomán Szent Korona Rádió)