hétfő, május 19, 2025
13 C
Budapest
Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55

Az utolsókat rúgja a Momentum

Úgy tűnik, véget ér a Momentum kártékonykodása: a Népszava értesülései szerint a párt választási veresége után szinte polgárháborús viszonyok alakultak ki. Jelenleg Fekete-Győr András és Tompos Márton versengenek a vezetői posztért, miközben a tagok tömegesen hagyják el a süllyedő hajót. Tóth Erik szerint a Momentum népszerűségi problémáit nem oldják meg a személycserék. Az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója szerint a párt korábbi vonzereje mára a Tisza Párt javára tűnt el.

Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is

A Momentum képtelen volt felnőni azokhoz az ambíciókhoz, amelyekről vezető politikusai beszéltek. Nem véletlen, hogy a 2024-es önkormányzati választáson sem tudtak minden vármegyében listát állítani. A szervezeti gyengeség azonban csak egy a Momentum sok hiányossága közül: a stratégiaalkotással kapcsolatos gyengeségeik régebb óta látszanak. A most pályázó elnökjelöltek mindegyike igazolta ezt  – mondta a Magyar Nemzetnek Tóth Erik, az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója, akit a Népszavában megjelent írás apropóján kérdeztünk.

Polgárháborús állapotok a Momentumnál: A magát közgazdásznak hazudó Hajnal Miklós is elhagyhatja a süllyedő hajót
Polgárháborús állapotok a Momentumnál: a magát korábban közgazdásznak hazudó Hajnal Miklós is elhagyhatja a süllyedő hajót. Forrás: YouTube

A lap értesülései szerint ugyanis a Momentum választási bukása óta szinte polgárháborús viszonyok alakultak ki házon belül. A lap azt írta: a Momentum vasárnapi tisztújításán egész biztosan távozik a pártvezetésből Soproni Tamás, Hajnal Miklós és Orosz Anna. Tompos Márton eddigi alelnök és parlamenti frakcióvezető-helyettes, valamint Fekete-Győr András, exelnök, ex-frakcióvezető indulnak a párt vezető posztjáért.

Ki lesz a Momentum elnöke?

Az elemző felidézte: Fekete-Győr András korábban azt mondta, hogy nem fog a DK-val szövetségre lépni, Tompos Márton pedig a lengyel minta másolásáról, vagyis a korábbi francia liberális iránytól való elpártolásról beszél, miközben teljes mellszélességgel áll ki az orosz–ukrán konfliktusba történő európai beavatkozás mellett. Mint kifejtette: a két pályázó jelölt közül azért Tompos Márton az esélyesebb, mert ellentétben Fekete-Győr Andrással, ő még nem volt pártelnök és a nyugati háborúpárti politika minden fontos üzenetét felmondta már legalább egyszer.

Az igazgató szerint a Momentum népszerűségi problémáit nem a személycserék fogják megoldani.

Hozzátette: Donáth Anna többszöri visszatérése óta tudni lehet azt is, hogy önmagában egy pozíció megújításával a politikai közösség elpárolgását nem lehet megállítani, ellenben stratégiai hibák elkövetésével fel lehet gyorsítani. Mint kifejtette, Donáth esetében a stratégiai hiba a hazaárulásra való hajlam volt: ő biztosan hitt abban, hogy az EU-s pénzek blokkolására tett lépései magasztos célt – a kormánybuktatást – szolgálják, de a választók szemében ez pitiáner és ellenszenves döntés volt.

A Momentum korábbi bája az volt, ami most átmenetileg a Tisza Párté

Tóth Erik szerint Fekete-Győr megválasztása az eljelentéktelenedést erősítené, hiszen egy bukott politikus kerülne egy bukott párt élére, Tompos pozícióba hozása pedig az utóbbi öt év kudarcainak beismerését igazolná. Az elemző úgy vélekedett, a Momentum korábbi bája az volt, ami most átmenetileg a Tisza Párté:

újszerű és ismeretlen arcokból állt, akik a „tiszta kéz” politikájával kecsegtettek.

A DK-tól és a többi ellenzéki párttól eleinte erőltetett módon távolmaradtak, a választásokhoz közeledve azonban mindig az összefogást szorgalmazták rövid távú politikai érdekeik követése miatt. Ennek az olvasztótégely-politikának az lett a következménye, hogy az ellenzéki pártok és politikusok közötti tartalmi különbségek megszűntek.

Külső mintákat könnyen, szavazókat azonban egyre nehezebben talál a párt.

– Ezt igazolja, hogy az SZDSZ nyomdokain anno elinduló párt Budapesten is komoly pozíciókat vesztett. Ugyan polgármesterei vannak, de a szavazói átpártoltak más formációkhoz: a Fővárosi Közgyűlés mandátumszerzési küszöbértékét (5 százalék) nem tudták elérni, a 23 fővárosi kerületből pedig 22-ben az országos 3,7 százalékos EP-eredményt elérő listájuk népszerűbb volt, mint a fővárosi listájuk. A pártnak egyetlen reménye maradt: az Országgyűlésben még így is láthatóak lesznek a következő szűk két évben, így a parlamenti munka felértékelődésére lehet számítani esetükben – részletezte Tóth Erik.

Kiakadt a Momentumos Bedő amiért Novák Előd beleállt az LMBTQ-lobbiba

(Magyar Nemzet nyomán Szent Korona Rádió)

Legfrissebb

Mutatjuk Smolek Tamás Györgyöt, az Orbánék körében feltűnt “harcos” pedofilt

Nagy port kavart, amikor is a fideszes Horváth László...

Muskék MI-robotja nem eléggé hisz a Holokausztban

Elképesztő, hogy már az is holokauszttagadás, ha valaki, vagy...

Az erdélyi magyarok fordítottak a román elnökválasztás eredményén?

Míg a román elnökválasztás első fordulóját a magyarellenes AUR...

Egyre súlyosabb a vízhiány Magyarországon: kiszáradt a Holt-Tisza is

A csapadékhiány súlyos szárazsághoz vezet, hazánk még mindig küzd...

Kategóriák

Muskék MI-robotja nem eléggé hisz a Holokausztban

Elképesztő, hogy már az is holokauszttagadás, ha valaki, vagy...

Az erdélyi magyarok fordítottak a román elnökválasztás eredményén?

Míg a román elnökválasztás első fordulóját a magyarellenes AUR...

Egyre súlyosabb a vízhiány Magyarországon: kiszáradt a Holt-Tisza is

A csapadékhiány súlyos szárazsághoz vezet, hazánk még mindig küzd...

Románia: A liberális Nicusor Dan lett a választás nyertese

Vasárnap Európa több országában is választásokat tartottak, de ami...

Joe Bidennél prosztatarákot diagnosztizáltak

Joe Biden volt amerikai elnöknél prosztatarákot diagnosztizáltak, amely a...

Kapcsolódó cikkek

Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55