Az iráni állami televízió és más médiumok beszámolói szerint vasárnap „kemény landolásba” ütközött egy helikopter, amelyen Ebrahim Raiszi iráni elnök is utasként utazott.
Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Ahmad Vahidi iráni belügyminiszter állítólag megerősítette, hogy a helikopter, amelynek fedélzetén Raiszi tartózkodott, keményen landolt az északnyugat-iráni Kelet-Azarbajdzsán tartomány Dzsolfa városában. A konvoj másik két helikoptere sértetlenül leszállt.
A jelentések szerint több más magas rangú tisztviselő, köztük Hoszein Amir-Abdollahian külügyminiszter és Malek Rahmati, Kelet-Azarbajdzsán kormányzója is az elnökkel utazott.
Az eset után körülbelül egy órával a mentőcsapatoknak sikerült elérniük a területet, és megkezdték a jelenleg is tartó keresési műveletet.
A jármű Irán észak-nyugati körzetében tűnt el a radarról, az iráni hivatalos források szerint. A több forrású híradásokban egyelőre még csak utalás sincs arra, hogy géphiba, időjárási anomália vagy szabotázs történt-e.
A ködös időjárás és a terület járhatatlansága nehezítette a keresési műveleteket – írja az IRNA. Az iráni hírügynökség a Vörös Félhold országbeli vezetőjére hivatkozva azt közölte, hogy a térségbe küldött mentőcsapatok számát 20-ról 40-re emelték. A kutatás során eltűnt három mentőosztagos is.
Nem sokkal az esetről szóló első hírek után a Mehr hírügynökség közölte, hogy megtalálták Ebrahim Raiszi helikopterét, de az iráni elnök hogylétéről még nincs biztos hír. Később törölték ezt a bejegyzést.
Irán kérésére az Európai Unió aktiválja a Copernicus térképészeti szolgálatot, tekintettel az elnököt ért balesetre.
Közben ezrek imádkoznak az elnök megmeneküléséért.
🙏🇮🇷 Thousands of Iranians are praying for the safety of Iranian President Raisi & senior leaders. pic.twitter.com/1ZNmtdOW56
— Jackson Hinkle 🇺🇸 (@jacksonhinklle) May 19, 2024
Az elnök Azerbajdzsánból tartott hazafelé
Raiszi tegnap Bakuban tárgyalt Ilham Alijev azeri elnökkel.
A két elnök az egynapos északnyugat-iráni látogatása során hivatalosan is megnyitotta a Qiz Qalasi gátat, amely a régió legnagyobb és legjelentősebb határvízi projektje, és évente 2 milliárd köbméter vizet szabályoz.
A projekttől azt várják, hogy fellendíti a gazdasági és mezőgazdasági fejlődést a régióban, előmozdítja a turizmust, és biztosítja Irán vízjogait a határ menti forrásokból, ami évtizedes vita tárgya.
A két kormányzat viszonya hagyományosan rossz, mivel Teherán belső ellenségként kezeli az Iránban élő 13 milliós azeri kisebbséget, melyet rendre a terrorizmus támogatásával és Izrael-barátsággal vádol.
Megtartotta a zsidó ajvékolás ellenére az előadását a volt Iráni elnök
(Orosz Hírek és Euronews.com nyomán Szent Korona Rádió)