csütörtök, november 6, 2025
13 C
Budapest
Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55

Túra az elfeledett selmecbányai hősök nyomában

A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom másfél évtizede célul tűzte ki, hogy túrákat szervez a nemzeti oldal természetjárásra fogékony közönsége számára. A túrák azonban többek öncélú sportnál (mely magában is hazafias kötelesség), mindegyik történelmünk egy elfeledett hősies momentumához kötődik. Így sikerült a köztudatban erősíteni a nyugat-magyarországi felkelők, a balassagyarmati csehkiverés, az Attila-védvonal harcainak vagy éppen a Szent Korona utolsó magyarországi napjainak emlékét.

Idén újabb dicső emlék kerül elő a feledés homályából, ezúttal a felvidéki vármegyések munkája nyomán. A Hazajáró Honismereti és Turista Egylettel közösen első alkalommal szervezik meg a Selmeci-hegységben a Selmeci Őrjárat Emléktúrát.

De miről is szól ez a túra?

Az őszirózsás forradalom és a Károlyi-kormány politikája nehéz helyzetbe hozta Selmecbánya lakosságát 1918-ban. Bár a város magyar fennhatóság alatt szeretett volna maradni, az előrenyomuló cseh csapatok és az egyre erősödő cseh-szlovák nemzeti mozgalom fokozott veszélyt jelentettek. A selmecbányai főiskolai hallgatók ebben a szorongatott helyzetben habozás nélkül jelentkeztek, hogy rendvédelmi szerepet töltsenek be a városban és környékén. Vigyázták a törvényes rendet és több környékbeli lázadást is levertek, mely során két hallgatótársuk hősi halált halt.
1918. november 7-én Nagysápon Baumerth Károly erdőmérnök-hallgatót, nemzetőrt, helyi zendülők verték agyon. Hurtay György és Zámbor Pál erdőmérnök-hallgatók egy korponai zendülés leverése során sebesültek meg. Az olasz fronton vitézül küzdő Hurtay György december 2-án belehalt sérüléseibe. A szolgálatkész diákság nem csak a környék rendjének fenntartásában vett részt, nekik köszönhetjük a főiskola felbecsülhetetlen értékű könyvtárának és egyéb eszközeinek kimenekítését is. Miután minden mozdíthatót bevagoníroztak és elindítottak Budapest felé, a selmeci diákoknak sem maradt más választásuk, mint nehéz szívvel búcsút venni az alma matertől és Selmecbányától. Később sokuk a nyugat-magyarországi felkelésben harcolt és halt hősi halált. Hajtotta őket a keserű emlék, hogy egyszer már elvesztették alma materüket, Sopront már nem adják!

Ezzel a túrával az Ő szolgálatkészségük előtt hajtunk fejet bízva abban, hogy a magyar nemzet fiatalsága újból képes lenne akár a legnagyobb áldozatot is meghozni, ha úgy kívánná a haza.

A Selmecbánya környékén történt zendülésekről és a diákság rendfenntartó tevékenységéről csak a két hősi halott halotti bizonyítványában maradt fenn írásos utalás.

A vezetett túra augusztus 24-én 8:00-kor indul a Bacsófalvi-tótól. A túra hossza 20, 5 km, mely 677 m szintemelkedéssel párosul. A nevezési díj 500 Ft vagy 2 euro, mely tartalmazza az emléklapot, kitűzőt és a frissítőt.

A túra Facebook-eseménye:
https://www.facebook.com/events/2498867110225515/

A szervezők mindenkit sok szeretettel várnak. Lépjünk együtt a hősök nyomába!

(64 – Szent Korona Rádió)

Legfrissebb

Egy kommunista migráns New York új polgármestere

Megválasztották New York új polgármesterét, egy migráns hátterű, kommunista...

Hazamehettek a sorozás okán elvitt kárpátaljai magyar egyetemisták

Hazamehettek a magyar egyetemisták, akiket a II. Rákóczi Ferenc...

A rendőrség elismerte, hogy valóban zajlottak orgiák Kotroczó Róbert lakásán

Lezajlott az első tárgyalás a Kotroczó Róbert és Kolozsi...

Kárpátaljai egyetemistákat kényszer sorozhattak be az ukrán hadseregbe

Törvénytelen eljárási keretek között kényszer sorozhattak be négy kárpátaljai...

Kategóriák

Egy kommunista migráns New York új polgármestere

Megválasztották New York új polgármesterét, egy migráns hátterű, kommunista...

Hazamehettek a sorozás okán elvitt kárpátaljai magyar egyetemisták

Hazamehettek a magyar egyetemisták, akiket a II. Rákóczi Ferenc...

A rendőrség elismerte, hogy valóban zajlottak orgiák Kotroczó Róbert lakásán

Lezajlott az első tárgyalás a Kotroczó Róbert és Kolozsi...

Kárpátaljai egyetemistákat kényszer sorozhattak be az ukrán hadseregbe

Törvénytelen eljárási keretek között kényszer sorozhattak be négy kárpátaljai...

A Shein kész nyilvánosságra hozni azon pedofilok nevét, akik gyermeki megjelenésű szexbabákat vettek tőle

Komoly bizalmatlanság követte a Shein partnereit a pedofil "szexbabák"...

A négerek kiirtják a fehéreket – üzeni a búr farmer a HVIM interjújában

A HVIM egy búr farmert kérdezett a dél-afrikai állapotokról,...

Kapcsolódó cikkek

Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55