Kétszázharmincegy migráns bíróság elé állítását kezdeményezte a Szegedi Járási és Nyomozó Ügyészség határzár tiltott átlépése miatt a héten, határzár megrongálásának bűntette miatt két terhelt ellen indult eljárás.
A Csongrád Megyei Főügyészség helyettes szóvivője, Serfőző Katalin közölte, a vádiratok szerint az elkövetők közül nyolcvanegyen a más által korábban már megrongált kerítésen kialakított résen keresztül léptek be illegálisan Szerbia irányából Magyarország területére, két migráns maga rongálta meg a határzárat, míg százötvenen a kerítés alatt vagy felett másztak át.
Az elkövetők közül – akik mind beismerték a bűncselekmény elkövetését – negyvennyolcan afgán, harminckilencen iráni, harmincketten algériai, huszonnyolcan marokkói, huszonhárman pakisztáni, húszan koszovói, tízen szír, nyolcan tunéziai, heten szomáliai, négyen líbiai, hárman-hárman iraki, indiai, illetve szerb, ketten-ketten egyiptomi, valamint albán, egy pedig palesztin állampolgárnak vallotta magát. Harminckilencen Kelebiánál, huszonketten Ásotthalomnál, nyolcan Mórahalomnál, hatan-hatan Hercegszántónál, valamint Röszkénél, öten Kunbajánál, egy migráns Bácsalmásnál, a többiek, összesen száznegyvenhatan ismeretlen helyen léptek magyar területre.
A Szegedi Járási és Nyomozó Ügyészség a migrációs válsághelyzet kihirdetése óta 1964 elkövetővel szemben határzár tiltott átlépésének bűntette miatt, míg öt terhelt esetében határzár megrongálásának bűntette miatt kezdeményezett gyorsított eljárást a Szegedi Járásbíróság előtt – tudatta az ügyész.
Rengeteg a bevándorló
Rekordszámú, legalább 1,25 millió menedékkérő érkezett a tavalyi évben Európába, ez több mint kétszerese a 2014-ben regisztrált számoknak – derült ki az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) által pénteken közzétett friss jelentésből.
A helyzetértékelés szerint az unió huszonnyolc tagállamában 2015-ben 1 255 600 menedékkérelmet nyújtottak be, míg az azt megelőző évben “csak” 562 680-at.
A legtöbben a polgárháború sújtotta Szíriából érkeztek Európába, a vizsgált időszakban mintegy 363 ezer szíriai állampolgár ért partot a dél-európai országokban. A közel-keleti országot a jelentés szerint Afganisztán (178 200) és Irak (121 500) követi, de sokan érkeztek Koszovóból, Albániából, Pakisztánból és Eritreából is.
– mondta a két politikus közös sajtótájékoztatóján Tusk.
Megemlítette, hogy Európában sokan látnának szívesen egy olyan mechanizmust, amelynek révén “gyorsan és nagy méretekben” lehetne visszaküldeni a migránsokat Törökországba.
– mondta.
Davutoglu arra panaszkodott, hogy nem Törökország és nem Európa felelős a szíriai válságért, de Törökország és az Európai Unió (pontosabban Európa- a szerk) viseli a következményeket. A miniszterelnök azt ígérte, hogy országa végrehajtja a tavaly novemberben az unióval kötött megállapodást a migránsok feltartóztatásáról.