Az emlékezés jegyében telt a szegedi HVIM vezetőségének utóbbi pár napja.
Vasárnap délután a 94 éves Török Pál Miklós nyugalmazott ezredesél, ludovikás hadnagynál jártunk, aki egy kötetlen baráti beszélgetés keretén belül osztotta meg velünk anekdotáit a Hazáért tett szolgálatairól, háborús élményeiről és megpróbáltatásairól. Pali bácsi kora ellenére kiváló szellemi és fizikai állapotnak örvend, óriási megtiszteltetés, hogy Horthy egyik utolsó katonájától személyesen hallhattunk a dél-alföldi harcokról, az 56-os szabadságharcról, a szovjet hadifogolytáborok túléléséről. A Hazáért Mindhalálig!- mondja ma is Pali bácsi, aki értékes relikviái bemutatásával, megdöbbentő frontbéli történetekkel, szavalással tarkítva tartott nekünk egy feledhetetlen történelemórát. A mai napig legfontosabb feladatának tartja, hogy a „lángot”, a nemzetért való tenni akarás buzgalmát, a trianoni nemzedék szellemiségét továbbörökítse és egy hazafias ifjúság nevelődjék megtépázott országunkban. Hosszú évekig tartó előadássorozatainak fő motivációja az volt, hogy hős bajtársainak nevét tisztára mossa – a kommunista rezsim aknamunkája eredményeként bemocskolt neveket- és rávilágítson milyen szellemi vezérfonal mentén védték a Hont ezek a hős katonák. Az élő történelmet láthattuk,ezúton is köszönjük Pali bácsinak, hogy kezet rázhattunk vele, egy igazi hazafival és ígérjük, hogy a lángot továbbvisszük!
Hétfőn este pedig a hódmezővásárhelyi Szentháromság templomban emlékeztünk meg gyászmise keretén belül a Magyar Királyi 2. Honvéd Hadsereg 1943-ban, a doni hadműveletben elesett hős katonáiról. A megemlékezést a csongrád-megyei Történelmi Vitézi Rend tagjai szervezték, a gyászmisét pedig dr. Alácsi Ervin őrnagy, tábori lelkész celebrálta, akinek saját családjában is volt doni túlélő. A misét a Hódmezővásárhelyi Helyőrségi Zenekar előadása tarkította. A szentáldozás után a templom előtt található kettős keresztnél róhattuk le kegyeletünket egy-egy mécses meggyújtásával.
A múltunkat ismernünk kötelesség, a hazánkért vívott véres küzdelmekre és áldozataira, túlélőire emlékeznünk kell, hiszen történelmünk ismerete nélkül könnyen elvérezhetünk az igazán valóságos jelenkori harcokban!
A szegedi HVIM tevékenységét a Facebookon is nyomon követheti.
(HVIM Szeged – Mi Magunk – SZKR)