Nem (csak) az a lényeg, hogy érint-e a kotrás természetvédelmi területet vagy sem. Az egész elgondolás káros, nagyon rossz irányba halad a vízgazdálkodás, ahogyan korábbi cikkünkben kifejtettük már. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a kotrás leállítását kéri.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Elkezdték kikotorni a Zagyvát, amivel minden nádat, életet, madarak fészkeit, teknősöket és halakat is elpusztítanak a Zagyva medrében. Az ismert természetvédő és természetfilmes szerint hivatalosan “aszályvédelmi intézkedés” történt. Ő úgy értesült, hogy Dérer István, a Magyar Országos Horgász Szövetség alelnöke kérhette meg a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóságot a Zagyva kotrására a folyó duzzasztásával létesített Maconkai-tározó felett. Dérer István egyébként a Bátonyterenye-Maconkai Szabadidő- és Sporthorgász Egyesület (BSHE) elnöke is.
Magyarázkodik a vízügyi főigazgatóság
Az ügyben a Telex megkereste az Országos Vízügyi Főigazgatóságot, akik szerint nem érint természetvédelmi védettségű, illetve NATURA 2000 területet a Zagyva medrének kotrása, amelyet a folyó felső szakaszán végeznek a napokban.
“A napokban a sajtóban megjelent valótlan hírekkel ellentétben az érintett területen a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság az aszályvédelmi akcióterv keretében végez beavatkozást. A Bükki Nemzeti Parkkal egyeztetve döntöttek így, ezért végzi csak fél szelvényben, és a védett állatok részére kijelölt búvóhelyek megtartásával a folyómeder kotrását a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság” – közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság a portál megkeresésére.
A folyó „engedély és szükség szerinti mederrendezését, fenntartási jellegű kotrását” azért végzik, hogy az érkező csapadék és a Zagyva felső szakasza mellett fekvő Mizserfai-tározóból származó víztöbblet vízpótlásra felhasználható legyen a későbbiekben, írták a válaszban.
Az Energiaügyi Minisztérium is posztolt a témában
A kotrás segít abban, hogy a patakban és a hozzá kapcsolódó tározókban több vizet tudjunk megtartani. Így aszály idején is biztosítható legyen az ivóvízellátás és a talajvíz pótlása. A Zagyva-patak kotrása nem károsítja a természetet, hanem lehetővé teszi, hogy a Maconkai-tározóban elegendő víz legyen a lakosság és a természet számára is” – részletezték a közösségi oldalukon közzétett nyilatkozatukban.
Mint írták, a munkálatokat természetvédelmi szakemberekkel egyeztetve, a védett élőhelyek megóvásával végzik. A kotrás csak a patak egy részét érinti, a védett állatok számára búvóhelyeket hagynak meg.
A munkálatok miatt megdöbbenésének adott hangot a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.
A folyómeder kotrásával kapcsolatban elsősorban bizonyos madárfajok költési időszaka miatt aggódott a Magyar Madártani Egyesület Nógrád Megyei Helyi Csoportja, mivel a folyó melletti növényzet eltávolítása szerintük természetkárosítás.
“Az évnek ebben az időszakában a kotrás és a növényzet eltávolítása természetkárosítás. A még érintetlen szakaszokon fiókás nádirigó (Acrocephalus arundinaceus) fészkeket találtunk, de éneklő nádi tücsökmadarak (Locustella luscinioides), foltos nádiposzáták (Acrocephalus schoenobaenus) is jelen vannak, nem beszélve a számtalan védett rovarról, kétéltűről, halról, vagy a mocsári teknősökről (Emys orbicularis).
A közvetlen pusztulást megúszó példányok sem járnak jól, hiszen élőhelyük teljesen eltűnik. Ezért kérjük a kotrás leállítását, és legalább az elhalasztását az őszi időszakra.”
– írták az állásfoglalásukban.
Felelős vízgazdálkodás helyett természetkárosítás zajlik Magyarországon
(sokszinuvidek.hu nyomán Szent Korona Rádió)