Franciaországban kiderült, hogy az árusított méregdrága ásványvizek valójában nem azok, ami a címkéjükön szerepel. Az átverés részletei vérlázítóak, főleg, hogy mindez a kormány tudtával történt. Tehát mit is vettek az emberek prémium francia ásványvíz helyett?
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Alább a 444 cikke olvasható.
Logikus lenne azt gondolni, hogy a legdrágább dolgokat érdemes igazán hamisítani, de ez nem feltétlenül van így. A francia közéletet frissen megrázó vízbotrány például azt illusztrálja, hogy a létező legolcsóbb terméken sokkal nagyobbat lehet kaszálni, ha elég nagy az árrés.
A francia szenátus frissen elkészült vizsgálati jelentése szerint a legendás francia ásványvízmárkát, a Perriert birtokló svájci Nestlé Waters az elmúlt években lényegében csapvizet árult természetes ásványvíz címkével és sikeresen lobbizott a francia kormányzatnál – ideértve Emmanual Macron elnök közvetlen környezetét – ennek eltitkolása végett.
A korrupciógyanú mellett a téma kulturálisan is fájdalmas, a franciák gasztronómiai önképéhez ugyanúgy szervesen hozzátartoznak a híresen jó és drága ásványvizeik, mint a borok vagy az aránytalanul hosszúkás kenyérfélék. A vizsgálóbizottság egyrészt arra jutott, hogy a Nestlé éveken át durván megsértette az uniós és francia tisztasági szabályokat azzal, hogy ultraibolya fénnyel és szénszűrővel tisztított vizet palackozott „természetes ásványvíz” címkével. Ezek az eljárások a sima csapvíz esetében egyébként általánosak, az ásványvizek esetében viszont kifejezetten tiltottak. A szabályok szerint ugyanis csak fertőtlenítés- és tisztításmentes vizet szabad természetes ásványvíz vagy forrásvíz néven forgalmazni. Például azért, hogy megmaradjon a víz teljes ásványianyag-tartalma, hiszen a szűrés azt is kiszedi belőle. Hogy miért kezdett egyáltalán szűrni a cég? Mert néhány alkalommal emberi fekáliából származó szerves szennyezésnyomokat találtak a mintákban.
A jelentés másik következtetése hasonlóan súlyos: a svájci cég a francia kormányzat tudtával legalább két éven át háborítatlanul folytatta titokban ezt a gyakorlatot, és bizonyos értelemben még azután is csalt, csak másképp, hogy 2023-ban a színfalak mögött vállalta, hogy újra betartja a szabályokat.
Hogy mi ennek az egésznek az értelme? Természetesen a pénz.
Ahogy a vizsgálati jelentés első oldalán szerepel, a természetes ásványvizek piaci ára 100-400-szorosa a szénszűréssel és ultraibolya fénnyel kezelt vizének, vagyis a csapvíznek.
Márpedig a duplán tisztított víz definíció szerint azzá válik. Remek, egészséges ital a csapvíz is, csak éppen nincs benne az a természetes plusz, vagyis az ásványianyag-tartalom, ami miatt az igazi ásványvíz annyival drágább és amiért a vevő 100-400-szor többet fizet.
Léteznek olyan, ásványvíznek kinéző termékek is, amik valójában tisztított csapvízből készülnek, amihez a folyamat végén egészséges ásványi anyagokat adnak hozzá. De ezek is jóval olcsóbbak az igazinál. Egy liter Perrier átlagos fogyasztó ára Franciaországban jelenleg 1,1 euró, míg ezeké a nem természetes vizeké 0,2 és 0,5 euró közötti, vagyis a Perrier fele-egyötöde. Ezeket magyarul hivatalosan „ásványi anyaggal dúsított ivóvíznek” hívják.
A vizsgálatot kezdeményező szenátor becslése szerint a Nestlé legalább 3 milliárd eurós jogtalan bevételre tett szert az akció révén. Annak, hogy csalnak, annyira tudatában voltak, hogy vizsgálat során kiderült, a cég egyik dél-franciaországi ásványvízüzemében
egy falhoz tolt szekrény mögötti rejtekajtón keresztül lehetett megközelíteni azt a helyiséget, ahol az illegális szűrés folyt
– írja a New York Times.
Szóval óriási átverésről van szó. Az ilyesmit nem szeretik se a fogyasztók, se a hatóságok. A dolog ugyanakkor nem példátlan, hiszen óriási a csábítás: a Coca-Cola konszern jó húsz éve égette meg magát csúnyán, amikor kiderült, hogy a Nagy-Britanniában Bonaqua néven csapvizet forgalmaztak.
A mostani francia ügyben azonban ugyanolyan fontos a politikai szál is.
Miután a Nestlé 2024-ben megtudta, hogy a Le Monde újság és a Radio France csatorna napokon belül közös tényfeltáró anyag publikálására készül a témában, gyorsan kiadott egy bűnbánó közleményt, bevallva, hogy a múltban aktív szénnel és fénnyel kezelte a Perrier, Vittel, Hépar és Contrex márkájú ásványvizeit, de 2021-ben erről önként értesítette a hatóságokat, hogy az ő tudtukkal 2023-ban olyan tisztítási módszerre térjen át, ami már tényleg megfelel minden szabálynak. Az ügyesen megfogalmazott közleményből az például nem derült ki, hogy a 2021-es kormányzati kapcsolatfelvétel előtt pontosan mennyi ideje csaltak.
A mostani vizsgálati jelentésből derül ki, hogy még ebben az őszintére fazonírozott vallomásban sem bontották ki az igazság minden szeletét.
A 2023-as változtatás ugyanis azt jelentette, hogy a kormányzat beleegyezésével elhagyták a szenet és az UV-t, viszont bevezették a mikroszűrést, 0,2 mikronos áteresztőképességű szűrővel. A mikroszűrés mint módszer még a természetes ásványvizek esetében is engedélyezett. Csakhogy, mint a jelentés megjegyzi, a hivatalosan engedélyezett legkisebb szűrőméret addig 0,8 mikron volt, azért, mert az volt a tudományos vélemény, hogy ennél kisebb lyukak esetén már az ásványvíz értékes elemeit is kiszedheti a szűrő. A kormányzat azonban 2023-ban kivételt tett és megengedte a Nestlének a negyedakkora áteresztőképességet is.
A szenátusi vizsgálatot Alexandre Ouizille szocialista szenátor kezdeményezte a tényfeltáró cikkek megjelenése után. A bizottság meg akarta hallgatni Macron 2017. és 2025. áprilisa között hivatalban lévő kabinetfőnökét, Alexis Kohlert is, akit a Politico cikke szerint az „elnök második agyának” is becéztek. Csakhogy Kohler nem volt hajlandó tanúskodni, kissé meglepő módon a hatalmi ágak szétválasztására hivatkozva. Az elnöki hivatal sokkal készségesebb volt, ők ugyanis önként átadtak 74 oldalnyi, az ügyben keletkezett dokumentumot. Ezek a Nestlé, a cég lobbistái és az elnöki adminisztráció tagjai közötti kommunikációt rögzítették.
Részben ezek alapján állapította meg a testület, hogy
„a kormányzat legmagasabb köreiben született a döntés arról, hogy engedélyezzék a 0,8 mikron alatti mikroszűrést.”
A bizottsági jelentés szerint az elnöki hivatalban legkésőbb 2022 óta tudták, hogy a Nestlé éveken át csalt. Az anyagot bemutató sajtótájékoztatón Ouzille leszögezte, hogy Kohler kabinetfőnök több alkalommal is személyesen találkozott a Nestlé lobbistáival és az Élysée palotában „minimum tudatában voltak annak, hogy mi történt.”
Az ügyben Macron elnök februárban már megnyilvánult. Amikor megkérdezték az Élysée palota ügyben játszott szerepéről, azt mondta, hogy neki nem volt tudomása ezekről a dolgokról és hogy a céggel nem volt „sem megállapodás, sem összejátszás.“
Az ügy megítélésekor érdemes figyelembe venni, hogy az Élysée palotában dolgozókat nem feltétlenül kizárólag a pénzéhség motiválhatta az ügy eltussolásában. (Konkrét korrupcióra nincs is utalás a jelentésben.) A Nestlé ásványvízüzemei Dél-Franciaország fontos munkaadóinak számítanak. A források ráadásul jellemzően olyan, kistelepülésekkel tarkított vidéki régiókban találhatók, ahol általában a cég a legfontosabb vagy az egyetlen munkaadó. Azt a szenátusi jelentés sem hallgatja el, hogy a Perrier-kutak folyamatos bugyogásán így egész mikrorégiók megélhetése múlik. Az ásványvíz- és forrásvízüzemekben 19 ezer ember dolgozik és további 30 ezer munkahelye kapcsolódik indirekt módon ezek folyamatos működéséhez. Az ügyben nemcsak a Szenátus aktív. Az illetékes élelmiszeripari hatóságok május elején elrendelték, hogy a dél-franciaországi Perrier-kutakról két hónapon belül le kell szerelni a szűrőket.
Ahogy Peter Gleick klímakutató a New York Timesnak megjegyezte, a francia vízbotrány a talajban rejtőző vízkészlet általános veszélyeztetettségét illusztrálja. „Egyre nehezebb szennyezésmentes vizet találni a világban” – fogalmazott.
Be akarta tiltani a készpénzt a francia igazságügyi miniszter, de nem övezte népszerűség
Súlyos eltiltásra számíthat egy sztárfocista, mert eltakarta a mezén lévő LMBTQP-zászlót
A francia kormány Telegramon keresztül akarta befolyásolni a román elnökválasztást?
(444 nyomán Szent Korona Rádió)