A három tervezett nyomvonal közül egyik sem volt megfelelő. Kettő nyomvonal környezetvédelmi szempontoknak nem felelt meg, a harmadik pedig a váci műemléki környezet miatt bukott el. Emellett az egyik tervezett út a budapesti ivóvízellátás egyik stratégiai jelentőségű területén, a surányi vízbázis védőövezetében haladt volna át, amit a hatóság elfogadhatatlannak minősített.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Régi vitára tett pontot, legalábbis ideiglenesen, az illetékes kormányhivatal. A Váci Napló szerint megszületett a döntés az új váci Duna-hídról.
Magyarország legújabb dunai átkelőjének helyszínére a vonatkozó tanulmánytervben három útvonal szerepelt:
- É4-es nyomvonal: az Iskolaváros felől, északról kerülte volna meg Vácot.
- D1-es változat: az Alsóvároson keresztül, a Burgundia városrésznél metszette volna a Dunát.
- D2-es nyomvonal: Vác és Sződliget között, délről biztosította volna az átvezetést.
A most idézett friss döntést a főispán, Tarnai Richárd nevében eljáró Cserkúti Szabolcs főosztályvezető hozta meg, aki egyik nyomvonalra sem adott környezetvédelmi engedélyt.
Az É4-es és D2-es nyomvonalak esetében természetvédelmi aggályokat fogalmaztak meg, a D1-es változat pedig a váci műemléki környezet miatt bukott el. Vác város önkormányzata a három lehetőség közül egyébként egyedül a D2-es nyomvonalat támogatta volna. Ez a nyomvonal a város belterületét elkerülve, Sződliget és Vác határában létesített volna új átkelőt.
Azonban ezt a lehetőséget a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság elutasította. A tervezett út a budapesti ivóvízellátás egyik stratégiai jelentőségű területén, a surányi vízbázis védőövezetében haladt volna át, amit a hatóság elfogadhatatlannak minősített.
Ugyan a mostani határozat nem zárja ki véglegesen a hídépítés lehetőségét, de egyértelművé teszi: az érintett térség érzékeny környezeti és kulturális öröksége jelentős akadálya a tervezett beruházásnak.
„A tervezőknek újra kell gondolniuk a nyomvonalakat, vagy alternatív megoldásokkal kell előállniuk”
– írja a váci lap.
Új Duna-híd Magyarországon
A tervezett Duna-híd közúti kapcsolatot teremtett volna Esztergom, Vác, Szentendre és a Dunakanyar falvai között. A kormány azzal indokolja az építkezést, hogy a Dunán Budapest és Esztergom között nincs épített átkelési lehetőség, amit orvosolna a projekt.
Egy korábbi, a hirdetmény alapjául szolgáló februári dokumentumból kiderül, hogy az Építési és Közlekedési Minisztérium felhatalmazása alapján eljáró Unitef’83 benyújtotta a váci új Duna-híd és kapcsolódó úthálózatának létesítésére vonatkozó kérelmet és környezeti hatástanulmányt. Ezt bírálták el tehát mostanra.
Az ország egyik legértékesebb erdejében tarra vágtak három hektárt
Kivágták a világ leghíresebb platánfáját, most a bíróság előtt állnak
Hiába a gazdasági válság, tovább növekszik a Mészáros Csoport
(vg.hu nyomán Szent Korona Rádió)