Amatőr hibaként igen feltűnően látszott, hogy a tanár helyett a mesterséges intelligencia válaszol a diák kérdéseire, holott a tanár ezt tagadta. A diák ezért visszaigényelte a tandíját, mondván ő nem erre fizetett be, ezt otthon a gép előtt is megtehetné. Kérelmét elutasították.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A neves Northeastern Egyetem egyik hallgatója követeli vissza a tandíját, miután azon kapta a tanárát, hogy a ChatGPT használatával válaszolt a dolgozatára – írta a New York Times.
Ella Stapleton, a Northeastern Egyetem üzleti karának végzős hallgatója februárban arra lett figyelmes, hogy a dolgozatában tanára széljegyzetei között közvetlen kérdések találhatók, amiket a ChatGPT-nek tett fel. Olyan például, hogy „minden területet fejts ki. Légy részletesebb és konkrétabb”, majd ezt a mesterséges intelligenciára jellemző pontokba szedett válaszok követik.
A professzor arra is kérte a mesterséges intelligenciát, hogy adjon néhány „nagyon kedves visszajelzést” a diák munkájára.
A tanár órai anyagaiban is furcsa kérdések, emellett torz képek (például plusz egy végtagú személyek), elgépelések, és a ChatGPT-s hivatkozások is találhatóak, amik szintén erősen a ChatGPT használatára utalnak.
Mindezt úgy, hogy az egyetemen szigorúan tilos feltüntetés nélkül mesterséges intelligenciát használni.
Stapleton ezért panaszt tett az oktatóval szemben, és követeli vissza a tandíját, ami valamivel több mint 8 ezer dollár, azaz úgy 3 millió forint körül lehet.
„Azt mondja nekünk, hogy ne használjuk, aztán ő maga is használja”
– mondta Stapleton a lapnak.
A tanár, Rick Arrowood a Timesnak elismerte, hogy több mesterséges intelligencia platformot – a ChatGPT-n kívül Perplexityt, Gammát – is használt, és elismerte az átláthatóság szükségességét az oktatók oldaláról is.
Az egyetem végül elutasította a hallgató követelését.
Az MI mindennapos használata a pedagógiában
Nem meglepő sajnos ez az eset. És ehhez nem kell egészen Amerikáig mennünk, idehaza is előszeretettel használják a mesterséges intelligenciát mind a tanárok, mind a diákok. Ahogy minden más esetben, itt sem mindegy ki hogyan használja. Javára fordítja, vagy megcsináltatja maga helyett a feladatot?
Sőt, idehaza letesztelték a mesterséges intelligenciát, ugyanis kitöltették vele az idei irodalom érettségi feladatait, amin csúnyán elbukott az AI.
Viszont ne legyünk továbbra se naivak. A mesterséges intelligencia nem egy mindentudó Isten továbbra se. Januárban például néhány túrázó a ChatGPT alapján indultak útnak, méghozzá egy nyáron is kegyetlenül nehéz útszakaszon, de télen egyenesen lehetetlen volt megtenni. Hiába találta ezt jó ötletnek a mesterséges intelligencia, végül hegyi mentők siettek a túrázók segítségére.
Lassan “mindent ismer”, mégis manipulál válaszaival a ChatGPT
“Csak a javadat akarja, szeretné megismerni az életed” – így ver át a ChatGPT memória funkciója
Mesterséges intelligencia vs. irodalom érettségi: Csúnyán elbukott az AI
(24.hu nyomán Szent Korona Rádió)