Még csak nem is titkolják a felvonulók, hogy mi volt a céljuk. Víg Dávid, az Amnesty International Magyarország igazgatója elmondta: ez a demonstráció hasonló célokra irányul mint a Pride. A rendőrség “tudomásul vette”, és persze nem csináltak semmit. Na így csinál a kormány s*gget a szájából. A deviánsok pedig ki is használják.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Felvonulást tartottak az LMBTQP-jogokért szombaton délután négy órától Budapesten. Tudósítók szerint körülbelül 25 ember szivárványszínű zászlókkal gyülekeztek az Erzsébet téren, majd a menet az Andrássy úton át egészen a Hősök teréig vonult. A felvonulást a rendőrség biztosította, a menet mellett egy képrögzítő rendőrségi furgon is haladt.
A demonstrációt négy jogvédő szervezet, az Amnesty International Magyarország, a Háttér Társaság, a Magyar Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért közösen jelentette be. Azt a rendőrség tudomásul vette.
Nem lepődünk meg a támogató szervezetek láttán, hiszen a gyülekezési jog törvénymódosítása után szinte rögtön jogkijátszásra buzdított a Helsinki Bizottság, áprilisban.
A demonstrációt a nemzetközi homofóbia és transzfóbia ellenes világnap alkalmából jelentették be a homofóbia, a bifóbia és transzfóbia elleni tiltakozásul és a szabad gyülekezésért. A gyűlés célja az volt, hogy felhívja a figyelmet az LMBTQP közösség jogegyenlőtlenségére és elítélje a jogaikat korlátozó törvényeket. Víg Dávid, az Amnesty International Magyarország igazgatója elmondta: ez a demonstráció hasonló célokra irányul mint a Pride, és fontos precedens lehet későbbi hasonló gyűlések szempontjából.
A rendőrség biztosította a felvonulást
A gyűlésen elmondott beszédében Pardavi Márta, a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke megköszönte a rendőrségnek a gyűlés biztosítását. Majd felhívta a figyelmet arra, hogy mennyire fontos példája a felvonulás a békés gyülekezéshez való jog gyakorlásának, amelyre az idei Budapest Pride felvonuláson is remélhetőleg lehetőség lesz.
Dudits Luca, a Háttér Társaság ügyvivője elmondta, hogy a közvélemény-kutatási adatok alapján a magyar társadalom egyre elfogadóbb az LMBTQP emberekkel. Emellett a társadalom 60 százalékának van LMBTQP ismerőse, egyre többen ítélik el a jogkorlátozó jogszabályokat, amelyeket a többi felszólaló is említett.
Hegyi Szabolcs, a Társaság a Szabadságjogokért gyülekezési jogi szakértője is követelte a jogegyenlőséget. Emellett elítélte a gyülekezési jogot korlátozni célzó, tavasszal elfogadott törvényt és az annak megalapozó Alaptörvény-módosítást.
Gyülekezési törvény módosítása
A gyermekek védelmére hivatkozva korlátozta a gyülekezési jogot a Fidesz, az Országgyűlés március 18-án megszavazta a Pride betiltását célzó törvényjavaslatot. Eszerint tilos olyan gyűlést tartani, amely a homoszexualitást és a nemváltoztatást népszerűsíti, a szervezőket és a résztvevőket akár 200 ezer forintos pénzbírsággal is büntethetik.
A Nemzeti Jogvédő szolgálat szerint szükséges a Pride betiltása, de az “orosz modell” bevezetése is időszerű volna. Erről részletesebben itt írtunk.
A Mi Hazánk Mozgalom képviselője, Borvendég Zsuzsanna az Európai Parlamentben szólalt fel a Pride betiltása mellett, melyről pedig itt olvashat többet.
A HVIM is megszólalt az ügyben: Valóban tiltsák be a Pride-ot, és rehabilitálják az eddig ellene harcolókat! – írják közleményükben, ami itt olvasható.
„Minden gyermeknek joga van a megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéséhez szükséges védelemhez és gondoskodáshoz.
Ez a jog – az élethez való jog kivételével – minden más alapvető jogot megelőz”
– ez a kitétel került be az Alaptörvénybe. Szabó Máté, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szakmai igazgatója korábban azt mondta: szerinte az Alaptörvény-módosítás után sem lehet feltétel nélkül korlátozni a többi alapjogot. Például a gyülekezési jogot és a véleménynyilvánítás szabadságát.
“Az alapjogokat csak szükséges és arányos mértékben korlátozhatják, illetve a korlátozásnak alkalmasnak kell lennie a kívánt cél elérésére. Ha ez a három feltétel nem teljesül egyszerre, akkor a Pride-ot sem lehet betiltani a gyerekek jogaira hivatkozva a deviánsok támogatói szerint.” A TASZ jogásza úgy véli a Pride betiltása nehezen levezethető a mostani alkotmánymódosításból.
A tervek szerint június 28-án a Budapest Pride-ot idén is megtartják. A deviánsokat támogató jogvédő szervezetek álláspontja szerint a rendőrség feladata, hogy akkor is tiszteletben tartsa és biztosítsa a résztvevők szabadságjogait.
A gyermekek jogait ki fogja tiszteletben tartani kedves deviánsok? Az egészséges fejlődésük igenis függ attól, hogy látnak egy egy teljes napon át vonagló lényeket Budapest utcáin vagy sem!
A TASZ után a Helsinki Bizottság is jogkijátszásra buzdítja a prideolni akarókat
(Telex nyomán Szent Korona Rádió)