hétfő, május 12, 2025
13 C
Budapest
Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55

Vihar a biliben? Nem ért egyet Trump és Netanjahu?

Miközben Trump a cionizmus egyik legelkötelezettebb támogatója, addig úgy néz ki, hogy Netanjahu akár még neki is sok lehet. Egyesek már azt állítják, hogy olyan mélypontokat súrolnak az amerikai-izraeli kapcsolatok, mint JFK idejében. A zsidók éppen egy Irán elleni háborúba kényszerítenék bele Amerikát, ők ugyanakkor kihátrálnának belőle. 

Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is 

Amikor Donald Trump elnök januárban hivatalba lépett, ő és Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szorosan együttműködtek abban, hogyan közelítsék meg a kapcsolatuk legégetőbb kérdéseit: a gázai háborút és Irán helyzetét.

Trump feloldotta a Biden-kormányzat által Izraelnek küldött nagyobb méretű bombák küldésére vonatkozó tilalmat. Bátorította az izraeli katonai műveleteket, hogy „fejezzék be a munkát” a Hamász ellen Gázában. Egyetértett Netanjahuval az Iránnal és a térségben működő proxy csoportjaival szembeni fellépésben.

Az elmúlt hetekben azonban Trump és Netanjahu kapcsolata feszültté vált, mivel a két vezető egyre inkább ellentmondásba keveredik a kihívások kezelésének stratégiáját illetően, most, hogy a Hamász jelentősen leépült és Irán meggyengült – állítja két amerikai tisztviselő, két közel-keleti diplomata és két másik, a feszültségekről tudó személy.

Míg Netanjahu lehetőséget lát arra, hogy végre felszámolják Irán nukleáris létesítményeit, addig Trump azt látja, hogy az iráni atomfegyver megalkotásának veszélyét egyezséggel lehet elhárítani. Miközben Izrael újabb katonai offenzívával támadja a Gázai övezetet, Trump tűzszünetet sürget, és szeretné megvalósítani a háború utáni – ugyancstk sátáni – tervét a terület „közel-keleti riviérává” történő újjáépítésére. És miután Trump leállította az Irán által támogatott húszik elleni amerikai katonai hadjáratot, a megdöbbent Netanjahu azt mondta, hogy Izrael ezután magára maradt.

A kialakult nézeteltérések egyfajta válaszút elé állították Trump és Amerika egyik legközelebbi szövetségesének kapcsolatát. Az, hogy miként kezelik a nézeteltéréseiket a jövőben, az elnök külpolitikai programjának néhány központi elemének eredményét is befolyásolni fogja.

Csak a múlt héten kétszer tett olyan nyilvános megjegyzéseket Trump, amelyek felbosszantották Netanjahut – mondta a két amerikai tisztviselő, a két közel-keleti diplomata és két másik, a feszültségekről tudó személy.

Netanjahu különösen feldúlt volt, amikor Trump szerdán azt mondta, hogy még nem döntött arról, hogy Iránnak engedélyezik-e az urándúsítást a kormánya által tárgyalt új nukleáris megállapodás keretében – mondta a két amerikai tisztviselő. Netanjahu egyik vezető tanácsadója, Ron Dermer ezt az üzenetet közvetítette Trump közel-keleti megbízottjának, Steve Witkoffnak a Fehér Házban csütörtökön tartott megbeszélésen – az egyik amerikai tisztviselő szerint.

Trump a maga részéről csalódott Netanjahu azon döntése miatt, hogy újabb katonai offenzívát indít Gázában, ami az elnök szerint ellentétes az ottani újjáépítésre vonatkozó tervével – mondta az egyik amerikai tisztviselő és a két vezető közötti feszültséget ismerő egyik ember.

A két forrás szerint Trump magánemberként azt mondta, hogy az új izraeli offenzíva a Gázai övezetben hiábavaló erőfeszítés, mert megnehezíti az újjáépítést.

Az Egyesült Államok jelenleg is nyomást gyakorol Izraelre és a Hamászra, hogy állapodjanak meg a gázai tűzszünetben, amelyet Dermer a héten tett fehér házi látogatása során Witkoffal is megvitatott volna – közölték a közel-keleti diplomaták és a Trump-kormányzat egyik magas rangú tisztviselője.

De Trump Iránnal kapcsolatos megközelítése volt a legnagyobb vitás pont Netanjahu számára.

Az izraeli vezetőt hetek óta frusztrálja, hogy Trump nem támogatja az iráni nukleáris létesítmények elleni katonai csapásokat, és ehelyett inkább egy olyan megállapodás megkötésére törekszik, amelynek célja, hogy megakadályozza Teheránt abban, hogy atomfegyverhez jusson – állítja a két amerikai tisztviselő, a két közel-keleti diplomata és két másik, a feszültségekről tudó személy.

„Aggódnak bármilyen megállapodás miatt” – mondta az egyik amerikai tisztviselő Izraelről.

Izrael világossá tette az Egyesült Államok számára, hogy nem akarja, hogy Trump olyan nukleáris megállapodást kössön, amely Iránnak bármilyen urándúsítási képességet meghagy – mondták az amerikai tisztviselők és a közel-keleti diplomaták. Trump nyitottságát fejezte ki, hogy Irán fenntartsa polgári célú atomprogramját.

„Még nem hoztunk ilyen döntést” – mondta Trump szerdán arra a kérdésre, hogy az amerikai álláspont szerint Iránnak lehet-e urándúsítási programja polgári nukleáris célokra.

„Izraelnek nem volt jobb barátja történelme során, mint Trump elnök” – mondta James Hewitt, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője a cikkre reagáló nyilatkozatában. “Továbbra is szorosan együttműködünk szövetségesünkkel, Izraellel, hogy biztosítsuk a Gázában maradt túszok kiszabadulását, hogy Irán soha ne jusson nukleáris fegyverhez, és hogy megerősítsük a regionális biztonságot a Közel-Keleten. Amint azt első és második ciklusában is többször kijelentette, az elnök elkötelezett amellett, hogy Irán soha ne jusson atomfegyverhez.”

Egy harmadik amerikai tisztviselő szerint az elnök csapata rendszeresen kommunikált az izraeli tisztviselőkkel az Iránnal folytatott tárgyalások állásáról, friss információkat szolgáltatva és egyeztetve egy lehetséges megállapodás elemeiről.

Netanjahu hivatala nem válaszolt a sajtó megkeresésére.

Ami biztos, hogy abban nem lehet reménykedni, hogy az USA egy pálfordulás után felhagy a cionista terrorállam pénzelésévél, és támogatásával, hiszen lételemük ugyanazon sátáni indíttatásokon nyugszik, csak éppen egyes témákban, mint látjuk, partikuláris nézeteltéréseik adódnak. Maximum Netanjahu esik majd csak ki a kiskosárból, de biztosak lehetünk benne, hogy Trumpnak megvan a megfelelő utódjelöltje…

Netanjahu hálás a Fidesznek, amiért hűséges gyarmatként viselkednek

Izraeli kémfőnök tárja fel Netanjahu politikai játszmáit

(NBC nyomán Szent Korona Rádió) 

Legfrissebb

Erdő Péter kapta az egyik legtöbb szavazatot a konklávé első napján

Jelentős támogatást kapott a konklávé első napján Erdő Péter...

Az FPÖ szerint bűnöző migránsoknak nem szabadna osztrák állampolgárságot kapniuk

„Nem adhatjuk el állampolgárságunkat!” - az ausztriai FPÖ egyik...

Bosznia-Hercegovina is a migránsbűnözés melegágyává válik

A migránsok immár egész Európát ellepték, és gátlástalanul folyik...

Izrael zsidó-keresztény jövőképet remél az új pápától?

Május 8-án az amerikai Robert Francis Prevost személyében megválasztották...

Kategóriák

Erdő Péter kapta az egyik legtöbb szavazatot a konklávé első napján

Jelentős támogatást kapott a konklávé első napján Erdő Péter...

Az FPÖ szerint bűnöző migránsoknak nem szabadna osztrák állampolgárságot kapniuk

„Nem adhatjuk el állampolgárságunkat!” - az ausztriai FPÖ egyik...

Bosznia-Hercegovina is a migránsbűnözés melegágyává válik

A migránsok immár egész Európát ellepték, és gátlástalanul folyik...

Izrael zsidó-keresztény jövőképet remél az új pápától?

Május 8-án az amerikai Robert Francis Prevost személyében megválasztották...

Macron Putyin javaslatáról: „első, de nem elégséges”

Emmanuel Macron francia elnök első, de nem elégséges mozzanatnak...

Elítélték a több száz éves platánfát kivágó két angliai férfit

Még 2023. szeptemberében vágták ki a több száz éves...

Björn Höcke, az AfD politikusa nem ünnepli Május 8-át

Az orosz-ukrán háború kitörése óta nem mennek Moszkvába ünnepelni...

Kapcsolódó cikkek

Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55